29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX rozpoczyna pierwszą misję konstelacji Starlink Gen2 – Spaceflight Now

SpaceX rozpoczyna pierwszą misję konstelacji Starlink Gen2 – Spaceflight Now

Uwaga redaktora: Obejrzyj naszą powtórkę na żywo ze startu Falcona 9 w ramach misji Starlink 5-1.

SpaceX wystrzelił rakietę Falcon 9 z Cape Canaveral w środę z 54 satelitami internetowymi Starlink, misją mającą na celu rozpoczęcie wypełniania nowej powłoki orbitalnej zatwierdzonej przez federalne organy regulacyjne na początku tego miesiąca dla firmowej sieci Starlink Gen2.

Rakieta Falcon 9 wystartowała z Pad 40 na Cape Canaveral Space Force Station w misji SpaceX Starlink 5-1 o godzinie 4:34 EDT (0934 GMT) w środę, około sześć minut wcześniej niż wcześniej ogłoszono. Misja była 60. startem SpaceX w tym roku, a kolejny lot Falcona 9 zaplanowano na koniec tego tygodnia z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii przy użyciu izraelskiego satelity do obrazowania Ziemi.

54 satelity wystrzelone w środę były pierwszymi statkami kosmicznymi, które zostały rozmieszczone w nowej części konstelacji Starlink. Rakieta Falcon 9 wyniosła 54 satelity na wysokość i nachylenie orbity przeznaczone do użytku przez sieć Starlink drugiej generacji SpaceX, którą firma zamierza ostatecznie wystrzelić na nowej mega-rakiecie Starship.

SpaceX opracowuje znacznie większą i wydajniejszą platformę satelitarną niż Starlink, zdolną do przesyłania sygnałów bezpośrednio do telefonów komórkowych. Ale ponieważ pierwszy orbitalny lot testowy statku kosmicznego wciąż jest wstrzymany, przedstawiciele SpaceX zapowiedzieli, że rozpoczną wystrzeliwanie satelitów Gen2 na rakietach Falcon 9. Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny SpaceX, zasugerował w sierpniu, że firma mogłaby opracować zmniejszoną wersję satelitów Gen2 pasujących do rakiety Falcon 9.

SpaceX ujawniło niewiele informacji na temat satelitów wystrzelonych w środę. Nie było jasne, czy SpaceX użyje satelitów do testowania nowego sprzętu lub oprogramowania do użytku w sieci Gen2.

Ale warunki lotu wskazują, że satelity Starlink na pokładzie rakiety Falcon 9 są podobne pod względem wielkości do obecnego statku kosmicznego Starlink firmy SpaceX, a nie większych satelitów drugiej generacji, które mają latać na ogromnej nowej rakiecie Starship, ani nawet miniaturowych satelitów drugiej generacji Musk . . wspomniano na początku tego roku. Na platformie startowej Falcon 9 zaplanowano wystrzelenie w środę 54 satelitów, tyle samo, ile SpaceX wystrzelił w kilku ostatnich misjach Starlink.

Renderowanie 54 satelitów Starlink po oddzieleniu wyświetlacza ładunku Falcona 9 pokazało, że statek kosmiczny był podobny wyglądem do satelitów internetowych wystrzeliwanych przez SpaceX od 2019 roku.

SpaceX wystrzelił rakietę Falcon 9 o 4:34 czasu wschodniego (09:34 GMT) w środę z 54 satelitami internetowymi Starlink. Źródło: SpaceX

1 grudnia FCC wydała SpaceX zgodę na wystrzelenie do 7500 z planowanych 29 988 konstelacji statków kosmicznych Starlink Gen2. Agencja regulacyjna opóźniła decyzję w sprawie pozostałych proponowanych satelitów SpaceX drugiej generacji.

„Ta premiera oznacza pierwszą ulepszoną sieć Starlink”, powiedział SpaceX na swojej stronie internetowej. „Dzięki naszej nowej licencji jesteśmy teraz w stanie rozmieścić satelity na nowych orbitach, co zwiększy pojemność sieci. W ostatecznym rozrachunku umożliwi nam to dodanie większej liczby klientów i świadczenie szybszych usług – szczególnie w obszarach, które są obecnie przepełnione.” „.

READ  SpaceX wystrzeli w najbliższy weekend 23 satelity Starlink w ramach pierwszej misji równoległej

FCC wcześniej upoważniła SpaceX do wystrzelenia i obsługi do 12 000 satelitów Starlink, w tym około 4400 statków kosmicznych Starlink pierwszej generacji w paśmie Ka i Ku, które SpaceX wystrzelił od 2019 r. SpaceX otrzymał również zgodę organów regulacyjnych na wystrzelenie ponad 7500 Starlink satelity. Działa na innej częstotliwości pasma V.

SpaceX powiedział FCC na początku tego roku, że planuje zintegrować flotę Starlink V-band z większą konstelacją Gen2.

Satelity Gen2 mogą poprawić zasięg Starlink na niskich szerokościach geograficznych i pomóc zmniejszyć presję na sieć wynikającą ze zwiększonego wykorzystania przez konsumentów. SpaceX powiedział na początku tego miesiąca, że ​​sieć ma obecnie ponad 1 milion aktywnych subskrybentów. Statek kosmiczny Starlink wysyła szerokopasmowe sygnały internetowe do konsumentów na całym świecie, a komunikacja jest teraz dostępna na wszystkich siedmiu kontynentach, a testy trwają w stacji badawczej na Antarktydzie.

1 w części: „Nasza praca pozwoli SpaceX rozpocząć wdrażanie Gen2 Starlink, które zapewni następną generację satelitarnego internetu szerokopasmowego dla Amerykanów w całym kraju, w tym tych, którzy mieszkają i pracują w obszarach, do których nie docierają systemy naziemne lub normalnie nie są osiągane przez systemy naziemne. Zatwierdzenie konstelacji Starlink Gen2. Nasze prace umożliwią również satelitarne usługi szerokopasmowe na całym świecie, pomagając zlikwidować przepaść cyfrową w skali globalnej.

„Jednocześnie ta ograniczona dotacja i związane z nią warunki będą chronić innych operatorów satelitarnych i naziemnych przed szkodliwymi zakłóceniami, utrzymywać bezpieczne środowisko kosmiczne, promować konkurencję oraz chronić widmo orbitalne i zasoby do wykorzystania w przyszłości” – napisała FCC. „Obecnie opóźniamy podjęcie działań w sprawie pozostałej części aplikacji SpaceX”.

W szczególności FCC upoważniła SpaceX do wystrzelenia początkowej masy 7500 satelitów Starlink Gen2 na orbity na 525, 530 i 535 kilometrów, z nachyleniem odpowiednio 53, 43 i 33 stopni, przy użyciu częstotliwości pasma Ku. zespół. . FCC opóźniła decyzję w sprawie wniosku SpaceX o obsługę satelitów Starlink Gen2 na wyższych i niższych orbitach.

Misja Starlink 5-1 w środę wycelowała w orbitę, która ma 530 kilometrów (329 mil) wysokości i jest nachylona pod kątem 43 stopni do równika.

Misja Starlink 5-1 wyniesie na orbitę 54 satelity internetowe. Źródło: Loty kosmiczne teraz

Po środowej misji SpaceX wystrzelił 3666 satelitów Starlink na ponad 60 misji rakietowych Falcon 9, w tym nieudane prototypy i statki kosmiczne. Firma posiada obecnie ponad 3200 działających satelitów Starlink w kosmosie, z czego około 3000 działa i prawie 200 porusza się na orbitach operacyjnych, Według tabeli autorstwa Jonathana McDowellaekspert w dziedzinie śledzenia aktywności lotów kosmicznych i astronom w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

READ  Boeing Starliner po raz pierwszy dokuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Architektura sieci Starlink pierwszej generacji obejmuje satelity latające na wysokości kilkuset mil, orbitujące pod kątem 97,6°, 70°, 53,2° i 53,0° względem równika. Większość ostatnich startów Starlink SpaceX wystrzeliła satelity w Shell 4, z nachyleniem 53,2 stopnia, po tym, jak firma w dużej mierze zakończyła starty w swojej pierwszej strukturze nachylenia 53 stopni w zeszłym roku.

Powszechnie uważa się, że Shell 5 Starlink jest jedną z warstw orbit polarnych konstelacji, nachyloną pod kątem 97,6 stopnia. Ale nazwa środowej misji — Starlink 5-1 — może wskazywać, że SpaceX zmienił schemat nazewnictwa dla pocisków Starlink.

Zespół startowy SpaceX ustawił się w Launch Control Center na południe od Cape Canaveral Space Force Station, przygotowując się do środowego odliczania przed świtem. SpaceX rozpoczął ładowanie ultra-zimnej skondensowanej nafty i ciekłego tlenu do pojazdu Falcon 9 w T-minus 35 minut.

W ciągu ostatnich pół godziny odliczania do rakiety napłynął również materiał ciśnieniowy hel. W ostatnich siedmiu minutach przed startem główne silniki Falcona 9 Merlin są kondycjonowane termicznie do lotu w ramach procedury znanej jako „schładzanie”. Systemy naprowadzania i bezpieczeństwa Falcona 9 są również skonfigurowane do startu.

Po starcie rakieta Falcon 9 skierowała 1,7 miliona funtów ciągu – wytwarzanego przez dziewięć silników Merlin – aby skierować się na południowy wschód do Oceanu Atlantyckiego. Wystrzelenie oznacza wznowienie misji Starlink z Cape Canaveral przy użyciu południowo-wschodniego korytarza startowego, z którego SpaceX korzystał zeszłej zimy, aby skorzystać z lepszych warunków morskich do lądowania pierwszego stopnia Falcona 9.

Latem i jesienią SpaceX uruchomił misje Starlink na trajektoriach na północny wschód od Space Coast na Florydzie.

Rakieta Falcon 9 opada na południowy wschód od Przylądka Canaveral na tym zdjęciu z długim czasem naświetlania. Źródło: Michael Caine/Spaceflight Now/Coldlife Photography

Rakieta Falcon 9 przekroczyła prędkość dźwięku w około minutę, a następnie wyłączyła dziewięć głównych silników dwie i pół minuty po starcie. Stopień wspomagania oddzielił się od górnego stopnia Falcona 9, a następnie wystrzelił impulsy z silników sterujących zimnym gazem i rozszerzonych tytanowych żeber kratki, aby pomóc skierować pojazd z powrotem do atmosfery.

Dwa palniki hamulców spowolniły pocisk, który wylądował na statku bezzałogowym „A Shortfall of Gravitas” około 410 mil (660 kilometrów) około dziewięć minut po starcie.

Owiewka ładunku wielokrotnego użytku Falcona 9 została odrzucona podczas drugiego etapu spalania. Statek ratunkowy był również na stacji na Oceanie Atlantyckim, aby odzyskać połówki stożka dziobowego po tym, jak spadły na spadochronach.

Lądowanie pierwszego stopnia w środowej misji miało miejsce chwilę po tym, jak utknął silnik drugiego stopnia Falcona 9, który dostarczał satelity Starlink na orbitę. Oddzielenie statku kosmicznego 54 Starlink, zbudowanego przez SpaceX w Redmond w stanie Waszyngton, od rakiety Falcon 9 nastąpiło około 19 minut po starcie. SpaceX musiał czekać, aż rakieta przeleci nad stacją naziemną na Guam, aby potwierdzić separację Starlink od górnego stopnia.

READ  Deszcz meteorytów Perseid 2023 ekscytuje fanów obserwacji gwiazd na całym świecie. Zobacz ich niesamowite zdjęcia.

Komputer naprowadzający Falcona 9 ma na celu rozmieszczenie satelitów na orbicie eliptycznej pod kątem 43 stopni do równika, na wysokości od 131 mil do 210 mil (212 na 338 kilometrów). Po oddzieleniu się od rakiety, 54. statek kosmiczny Starlink wystrzeli panele słoneczne, przeprowadzi je przez automatyczne etapy aktywacji, a następnie użyje silników jonowych do manewrowania nimi na orbitę operacyjną.

Rakieta: Sokół 9 (B1062.11)

Ładowność: 54 satelity Starlink (Starlink 5-1)

Uruchom witrynę: SLC-40, stacja kosmiczna Cape Canaveral, Floryda

Data obiadu: 28 grudnia 2022 r

pora obiadowa: 4:34:00 EST (09:34:00 GMT)

Prognoza pogody: większa niż 90% szansa na akceptowalną pogodę; niskie ryzyko wiatrów górnego poziomu; Umiarkowane ryzyko wystąpienia niekorzystnych warunków dla przyspieszonego ożywienia

Regeneracja po doładowaniu: Statek bezzałogowy o nazwie „A Shortfall of Gravitas” na północny wschód od Bahamów

START NA AZYMUT: południowy wschód

orbita docelowa: 131 mil na 210 mil (212 na 338 kilometrów), 43,0 stopnie

Oś czasu uruchomienia:

 • T+00:00: start
 • T + 01:12: maksymalne ciśnienie powietrza (maks. Q)
 • T + 02:29: Etap pierwszego głównego odcięcia silnika (MECO).
 • T + 02:32: Faza separacji
 • T + 02:39: Zapłon silnika drugiego stopnia
 • T+02:44: Cicho bądź
 • T + 06:44: pierwszy stopień zapłonu palnika wejściowego (trzy silniki)
 • T + 07:00: Wyłączony dopalacz wejściowy pierwszego stopnia
 • T + 08:26: Zapłon spalinowy pierwszego stopnia (pojedynczy silnik)
 • T + 08:38: Wyłączenie silnika drugiego stopnia (SECO 1)
 • T + 08:47: Lądowanie pierwszego stopnia
 • T + 18:43: Satelita Starlink odłączony

Statystyki misji:

 • 193. start Falcona 9 od 2010 roku
 • 202. start rodziny Falcon od 2006 roku
 • Jedenasty start rakiety Falcon 9 B1062
 • 165. start Falcona 9 z Florida Space Coast
 • Uruchomienie 107 Falcon 9 z peronu 40
 • 162. start ogółem z 40 planszy
 • Lot 132 zmodyfikowanego wzmacniacza Falcon 9
 • Wystrzelenie 67 Falconów 9 jest przeznaczone przede wszystkim dla sieci Starlink
 • Start pięćdziesiątego dziewiątego cyklu Falcona 9 w 2022 roku
 • SpaceX uruchomi 60 w 2022 roku
 • 57. próba wystrzelenia orbity, wystrzelona z Przylądka Canaveral w 2022 r.

Napisz do autora.

Śledź Stephena Clarka na Twitterze: @pracownik.