1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sondaże pokazują, że przywódca Kazachstanu zmierza do wielkiego zwycięstwa w wyborach

Sondaże pokazują, że przywódca Kazachstanu zmierza do wielkiego zwycięstwa w wyborach

ALMATY (Reuters) – Według sondaży, prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew był na dobrej drodze do zwycięstwa w niedzielnych przedterminowych wyborach, umacniając swoją władzę w niecały rok po odsunięciu na bok swojego poprzednika, Nursułtana. Nazarbajew.

Były dyplomata, który objął władzę w 2019 roku jako wyselekcjonowany następca Nazarbajewa po ustąpieniu jedynego władcy kraju Azji Środkowej od czasów sowieckich, zerwał ze swoim byłym patronem po powstaniu styczniowym, które Tokajew określił jako próbę puczu.

Nowe zwycięstwo wyborcze – sondaże pokazują, że zdobył od 82% do 85% głosów – dałoby Tokajewowi, lat 69, rodzaj miażdżącego osobistego mandatu, który Nazarbajew rutynowo zdobywał, budując kult jednostki przez pięć kolejnych kadencji.

Nazarbajew, który po ustąpieniu zajmował ważne stanowiska, porzucił je podczas powstania na początku tego roku, w którym zginęło 238 osób. Od tego czasu Tokajew zmusił sojuszników Nazarbajewa do porzucenia innych pozycji i zmienił nazwę stolicy, którą na cześć Nazarbajewa przemianowano na „Nur-Sułtan” – na Astanę.

Tokajew szukał rosyjskiej pomocy w stłumieniu styczniowych zamieszek, ale od tamtej pory trzyma się z dala od Moskwy, unikając publicznego poparcia dla wojny Rosji na Ukrainie.

Rosja jest największym partnerem handlowym Kazachstanu, a pogrążanie się Rosji w recesji zaszkodziło gospodarce sąsiada, a siła rubla, wspierana przez kontrole kapitałowe, pomogła podnieść inflację w Kazachstanie do najwyższego poziomu od 14 lat.

Tokajew, były minister spraw zagranicznych i zastępca sekretarza generalnego ONZ, nadzorował reformy konstytucyjne, które ograniczają jego rządy do dwóch kadencji. Obiecał także zmniejszyć nierówności dochodów poprzez wykorzenienie korupcji i bardziej sprawiedliwą redystrybucję bogactwa w 19-milionowym kraju.

Wybory prezydenckie miały pierwotnie odbyć się pod koniec 2024 r., ale zostały przełożone po zamieszkach styczniowych i późniejszym referendum konstytucyjnym. W niedzielę Tokajew powiedział, że będzie kontynuował „resetowanie” systemu politycznego, ogłaszając przedterminowe wybory parlamentarne w przyszłym roku. Tokajew zrezygnował w tym roku z rządzącej partii Amanat i nadzorował reformy, które ułatwiły tworzenie nowych partii politycznych.

READ  Harris zerka na papryki na farmie, pamiętając o zmianach klimatu

Sondaże przewidywały, że żaden z pozostałych pięciu kandydatów nie zdobędzie dwucyfrowego wyniku w niedzielnym głosowaniu.

„Spośród kandydatów na prezydenta jako pierwszy znam tylko Tokajewa” – powiedział w przeddzień głosowania Tamerlan Sadykow, mieszkaniec największego miasta Kazachstanu, Ałmaty.

„Po drugie, sposób, w jaki zachowywał się na arenie międzynarodowej, był bardzo atrakcyjny”.

Inny wyborca ​​z Ałmaty, 35-letni menedżer, który podał tylko swoje imię, Serik, powiedział, że głosował przeciwko wszystkim kandydatom.

„…Myślę, że władze powinny zdać sobie sprawę, że nie dały nam żadnego prawdziwego wyboru” – powiedział.

Według grup opozycyjnych i lokalnych mediów policja aresztowała kilkadziesiąt osób w Ałmaty, które zorganizowały protesty przeciwko głosowaniu na małą skalę, nazywając je nielegalnym. Policja poinformowała, że ​​część z nich została wkrótce zwolniona, podczas gdy innym postawiono zarzuty wykroczenia.

CKW poinformowała, że ​​do czasu zamknięcia lokali wyborczych w całym Kazachstanie o godzinie 21:00 czasu lokalnego, 69,4% wyborców oddało głosy. Wstępne wyniki głosowania spodziewane są w poniedziałek.

Dodatkowe relacje Ulzasa Uezova i Marii Gordeevy Dodatkowe relacje Tamary Fall w Astanie Edycja Petera Grafa, Frances Kerry, Alexandra Smitha i Paula Simao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.