15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sondaże opinii publicznej w Indiach wskazują, że Modi prawdopodobnie wygra trzecią kadencję na stanowisku premiera

Sondaże opinii publicznej w Indiach wskazują, że Modi prawdopodobnie wygra trzecią kadencję na stanowisku premiera

Głosowanie w wyborach powszechnych w Indiach – sześciotygodniowym referendum w sprawie trwających od dziesięciu lat rządów premiera Narendry Modiego – zakończyło się w sobotę, a znaczna część gęsto zaludnionej północy kraju nękana była przez śmiertelną falę upałów.

Wyniki zostaną podliczone i ogłoszone we wtorek.

Modi, którego władza jest ugruntowana, prawdopodobnie wygra trzecią kadencję z rzędu na stanowisku premiera, co czyni go dopiero drugim przywódcą w ciągu prawie 75 lat bycia republiką Indii, któremu udało się tego dokonać. Sondaże opublikowane po ostatniej turze głosowania wykazały pewny powrót hinduskiej nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata, w skrócie BJP.

Nowo zjednoczona opozycja podjęła walkę, jednocząc się przeciwko polityce Modiego, która powoduje podziały, i jego zarządzaniu głęboko nierównym wzrostem gospodarczym Indii. Jednak sondaże wskazują, że partia walczy o zmniejszenie swojej zdecydowanej większości w 543-osobowym parlamencie kontrolowanym przez partię Modiego.

W przesłaniu z podziękowaniami po zakończeniu głosowania Modi wyraził pewność, że „ludność Indii głosowała rekordową liczbą za ponownym wyborem” swojego rządu. Jednak Mallikarjun Kharge, szef największej partii opozycyjnej, Indyjskiego Kongresu Narodowego, zbagatelizował znaczenie wyników sondażu exit poll. „Ankiety rządowe”. Powiedział, że oficjalne wyniki pokażą, że jego koalicja ma przewagę.

Wybory, które odbywają się etapami przez półtora miesiąca, są największym ćwiczeniem demokracji na świecie, w którym liczba uprawnionych do głosowania sięga ponad 950 milionów. Ostatnia faza kampanii wyborczej przyciągnęła duże wiece, mimo że północne Indie nawiedziła intensywna fala upałów, a temperatury często przekraczały 43 stopnie Celsjusza.

W ostatnich dniach co najmniej 19 pracowników ankiety zmarło z powodu udaru cieplnego lub innych powikłań zdrowotnych związanych z upałem.

Wybory w systemie parlamentarnym, takim jak system indyjski, są zwykle rozstrzygane o mandat za mandatem, a los kandydata zależy od lokalnych czynników gospodarczych i społecznych. Jednak BJP zamieniła swoją kampanię parlamentarną w referendum w stylu prezydenckim, skupiając się prawie wyłącznie na Modim i jego przywództwie. Partia miała nadzieję, że duża popularność Modiego pomoże jej przezwyciężyć rosnące nastroje antyrządowe po 10 latach rządów BJP.

READ  Weteran ukraiński kamerzysta i dziennikarz zabity pod Kijowem podczas relacjonowania Fox News

W ciągu ponad dwóch miesięcy kampanii Modi zorganizował około 200 wieców w całym kraju, mając nadzieję wesprzeć słabnących kandydatów swojej partii. Rozpoczął także kampanię medialną Około 80 wywiadów Do stacji telewizyjnych i gazet, z których prawie wszystkie są mu przyjazne.

Po zakończeniu kampanii wyborczej i rozpoczęciu obowiązkowej dwudniowej przerwy w wyborach pan Modi udał się na południe, pod pomnik jednego z najsłynniejszych indyjskich mnichów, na dwudniowe medytacje. W ślad za tym podążyły media ogólnokrajowe. Napływ filmów i zdjęć publikowanych przez jego biuro, zrobionych pod różnymi kątami w miejscu, gdzie zwykle fotografowanie nie jest dozwolone, stał się powodem wieczornych wiadomości i debat telewizyjnych.

Przeciwnicy Modiego skrytykowali tę praktykę, twierdząc, że jest to kampania bez wyjścia i że stanowi przykład nierównych szans, jakie stworzył.

„Pogoda jest dobra” – powiedział lokalnym mediom Ravi Kishan, aktor i kandydat BJP: „Premier siedzi tam i medytuje w towarzystwie bogów słońca”. „To historyczne – pośród intensywnego upału Dzisiaj zaczął wiać wiatr.

Opozycja, utrudniana przez aresztowania i inne środki karne w ramach represji, nadal gromadzi swój najbardziej zjednoczony front od lat. Liderzy opozycji przedstawiali Modiego jako przyjaciela miliarderów, którzy walczyli o stworzenie miejsc pracy dla dużej liczby młodych ludzi w kraju. Opisali jego partię jako elitarną i zarzucali jej, że nie podnosi na duchu tych, którzy należą do średniego i niższego krańca indyjskiego systemu kastowego.

Opozycja wyraziła obawy, że Partia Bharatiya Janata, jeśli pozostanie u władzy, może zmienić konstytucję kraju, aby pozbyć się akcji afirmatywnej na rzecz klasy średniej i niższej – systemu, który wprowadzono wiele dekad temu, aby zaradzić stuleciom ucisku w ściśle hierarchicznym społeczeństwie Indii.

Pan Modi stanowczo odrzucił te oskarżenia jako bezpodstawne; Pod jego kierownictwem partia zwiększyła swój zasięg do klas niższych. Próbując utrzymać jedność swojego hinduskiego wsparcia, uciekł się do retoryki antymuzułmańskiej, przeprowadzając ataki, które w ostatnich latach były dla niego niezwykle bezpośrednie.

READ  Włochy krytykują Niemcy za finansowanie organizacji charytatywnych zajmujących się migrantami

Opozycja próbowała także pozyskać poparcie wyborców, obiecując długą listę ofert socjalnych, w tym umorzenie kredytów dla rolników, transfery pieniężne dla kobiet i płatne szkolenia zawodowe dla młodzieży. Z drugiej strony Modi trzymał się wyobrażenia o ostrożności fiskalnej, podkreślając jedynie swoje aktualne oferty. Członkowie jego partii twierdzą, że stało się tak dlatego, że był pewny wygrania trzeciej kadencji i nie chciał składać zbyt dużych obietnic.

Ale choć wydaje się, że opozycja nabiera tempa, stoi przed trudnym zadaniem obalenia rządu Modiego. Dzięki silnej i dobrze finansowanej machinie politycznej zbudował ogromną przewagę wyborczą. W ostatnich wyborach partia Modiego zdobyła 303 mandaty, prawie sześciokrotnie więcej niż jej najbliższy rywal w kraju, Indyjski Kongres Narodowy.

Pragati KB Wkład reportażowy z Kanyakumari w Indiach.