16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sonda Juno NASA obserwuje pióropusze nad jeziorami lawy na Jowiszu

Sonda Juno NASA obserwuje pióropusze nad jeziorami lawy na Jowiszu

zdjęcie: Przetwarzanie obrazu NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS przez Andreę Luck (CC BY)

Nie jest to duży księżyc w porównaniu do niektórych swoich sąsiadów, ale księżyc Jowisza Io jest bardzo aktywny, a wulkany wyrzucają setki pióropuszy lawy Dziesiątki mil Według NASA znajduje się nad powierzchnią. Technologia podczerwieni zastosowana na pokładzie sondy Juno należącej do agencji kosmicznej sporządziła mapę dwóch takich erupcji w lutym, dostarczając cennych danych na temat tajemniczych wydarzeń pod powierzchnią Io. Naukowcy podzielili się swoimi poglądami na ten temat w papier Opublikowano w zeszłym tygodniu.

Znajdujący się w odległości około 3500 km instrument sondy Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) ujawnił, że cała powierzchnia Io pokryta jest jeziorami lawy, wyjaśnił Alessandro Moura, współbadacz misji Juno z Instytutu Narodowego w Rzymie . dla astrofizyki. Na Ziemi kaldera to krater powstały w wyniku zapadnięcia się wulkanu. Io ma około jednej czwartej średnicy Ziemi i jest nieco większy od ziemskiego księżyca.

„W obszarze powierzchni Io, gdzie mamy najpełniejsze dane, szacujemy, że około 3% jej powierzchni pokrywa pewnego rodzaju jezioro stopionej lawy” – powiedziała Mora. Instrument JIRAM Juno został dostarczony za pośrednictwem włoskiej agencji kosmicznej Agenzia Spaziale Italiana.

Naukowcy modelują ruch jeziora lawy na Io

Według Mory, głównego autora artykułu Io, przeloty sondy ujawniają najczęstszy rodzaj aktywności wulkanicznej na najgorętszym księżycu Jowisza — „ogromne jeziora lawy, w których magma unosi się i opada”.

„Skorupa lawy zapada się na ściany jeziora, tworząc typowy pierścień lawy, który widzimy w jeziorach lawy na Hawajach. Ściany mają prawdopodobnie setki metrów wysokości, co wyjaśnia, dlaczego na ogół nie obserwuje się wycieków magmy” – mówi. dodany.

Naukowcy nadal analizują dane zebrane przez misje Juno na Io, które miały miejsce w lutym 2024 i grudniu 2023 roku.

READ  W jaki sposób jądro Ziemi pozostawało tak gorące jak powierzchnia Słońca przez miliardy lat?