5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sojusznicze naciski na Niemcy w sprawie czołgów dla Ukrainy: aktualizacje na żywo

Wideo

Sekretarz Obrony Lloyd J. Austin III ogłosił pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 2,5 miliarda dolarów i powtórzył zaangażowanie Ameryki we wsparcie wojny Ukrainy z Rosją podczas spotkania z zachodnimi urzędnikami ds. Obrony w Niemczech.kredytkredyt…Wolfgang Ratte/Reuters

BERLIN – Gdy zegar tyka do oczekiwanego ogłoszenia, czy więcej zachodnich czołgów zostanie wysłanych na Ukrainę, negocjatorzy z sojuszników Kijowa wciąż próbowali osiągnąć konsensus.

Pomimo rosnącej presji ze strony kilku europejskich sojuszników nie było jasne, czy Berlin wyśle ​​część swoich czołgów Leopard 2 na Ukrainę, czy też pozwoli innym krajom europejskim na wysłanie do walki własnych dostaw niemieckich pojazdów.

Boris Pistorius, nowy minister obrony Niemiec, powiedział podczas przerwy w negocjacjach w bazie lotniczej Ramstein po południu, że nadal nie ma zgody na wysłanie czołgu podstawowego Leopard 2. Powiedział, że zlecił przegląd wszystkich czołgów Leopard dostępnych w Niemcy będą gotowe, jeśli zostanie podjęta decyzja o wysłaniu własnych czołgów na Ukrainę.

Powiedział, że podjęcie takiej decyzji może zająć od jednego dnia do kilku tygodni, ale Niemcy chcą, aby była gotowa. „Wtedy będziemy mogli działać natychmiast i udzielić wsparcia w bardzo krótkim czasie” – powiedział.

„Nikt z nas nie może dziś powiedzieć, kiedy i jaka będzie decyzja” – powiedział Pistorius. Powiedział też, że „błędne jest wrażenie, jakie czasem się pojawia, że ​​istnieje zjednoczona koalicja, a na przeszkodzie stoją Niemcy”.

Były sugestie Berlin Nie chce wysyłać żadnych własnych Panter, chyba że USA zgodzi się również wysłać własne czołgi M1 Abrams, czego administracja Bidena była niechętna. Ale pan Pistorius powiedział w czwartkowym wywiadzie, że „nie był świadomy takiego związku”.

Nawet jeśli Niemcy nie wyślą własnych Panter, istnieje inna droga: jako producent czołgu Niemcy mogą upoważnić 12 innych krajów europejskich, które ich używają, do przekazania części Kijowowi. Można je wtedy szybko wysłać, choć ukraińskie załogi będą musiały zostać przeszkolone w ich obsłudze. Analitycy ds. bezpieczeństwa spierali się o transport Panter na Ukrainę przez Europę, co odciążyłoby poszczególne kraje.

READ  Atak na pociąg w Nigerii: ocalały z zasadzki na pociąg przez uzbrojony gang ujawnia przerażające szczegóły
kredyt…Ronald Wittek/EPA, za pośrednictwem Shutterstock

W ramach przygotowań do spotkania zebrała się Ukraińska Grupa Kontaktowa ds. Obrony, Sojusznicy Kijowa Obiecano jej duże zapasy broni na linię frontu. Wraz z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Markiem A. Milleyem, sekretarz obrony USA Lloyd J. to wymaga”.

Rosja przegrupowuje się, rekrutuje i próbuje ponownie wyposażyć. „To nie jest moment na spowolnienie – czas kopać głębiej” – powiedział Austin. Dodał: „Ukraińcy nas obserwują, Kreml nas obserwuje, obserwuje nas historia”.

Spotkanie, w którym biorą udział urzędnicy z nawet 50 krajów, koncentruje się na tym, jak dostarczyć Ukrainie broń, aby spróbować wypędzić siły rosyjskie z okupowanych terytoriów we wschodniej Ukrainie.

Ukraina zamówiła zarówno amerykański czołg Abrams, jak i niemiecki czołg Leopard 2, których 2000 jest dostępnych w całej Europie. Leopard jest powszechnie postrzegany jako najlepsza opcja, biorąc pod uwagę, że jest już na kontynencie, a wielu europejskich sojuszników ma części zamienne i możliwość szkolenia ukraińskich myśliwców na tym czołgu.

Przemawiając za pośrednictwem transmisji na żywo podczas otwarcia imprezy Rammstein, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do napięć na sali, podkreślając swój apel do czołgów. Powiedział, że jego wdzięczność za dostawy broni w przeszłości nie mogła zmienić tempa toczącej się wojny i wymagała nowego sprzętu.

Zełenski dał również jasno do zrozumienia, że ​​wezwanie do czołgów było początkiem walki o bardziej zaawansowaną broń – stanowisko, które oznacza, że ​​tak twarda debata między sojusznikami Kijowa z NATO prawdopodobnie będzie kontynuowana.

W piątek Kreml bagatelizował potencjalny wpływ zachodnich czołgów na Ukrainę. W codziennej rozmowie telefonicznej z dziennikarzami rzecznik Kremla Dmitrij S. Pieskow Jakie stanowisko zajmowała Rosja od początku inwazji: zachodnie dostawy broni tylko pogłębią cierpienia Ukraińców przed nieuchronnym zwycięstwem Rosji.

READ  Zmiana klimatu 100 razy zwiększyła prawdopodobieństwo fali upałów w Indiach

„Wielokrotnie powtarzaliśmy, że te dostawy nie będą w stanie zasadniczo niczego zmienić” – powiedział Pieskow, cytowany przez agencję informacyjną Interfax.

Antoni Trojanowski Współudział w przygotowywaniu raportów.