21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Słowacja, Polska, Włochy pomagają Czechom w walce z pożarami lasów

Praga, 27 lipca (IANS): Słowacja, Polska i Włochy zaoferowały wysłanie samolotu gaśniczego do Czech, aby pomóc w opanowaniu ogromnego pożaru lasu w parku narodowym.

Obecnie 410 strażaków z 83 jednostek walczy z pożarem w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria w pobliżu miasta Hrensko, poinformowała we wtorek krajowa Straż Pożarna (FRS CR). Na miejscu asystują również cztery helikoptery i dwa samoloty.

„W ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności poprosiliśmy o trzy kanadyjskie samoloty i dwa śmigłowce do zarządzania pożarem lasu w Hrensko. Polska dostarczyła jeden śmigłowiec” – poinformowała straż pożarna w tweecie. nasza prośba o pomoc w walce z pożarem z powietrza.”

Pożar lasu, który wybuchł w niedzielę, zaczął rozprzestrzeniać się w poniedziałek z powodu wietrznej pogody, a nawet przekroczył granicę kraju z Niemcami. Jak podają lokalne media, do tej pory dotknął prawie 30 hektarów parku.

Ewakuowano okolicznych mieszkańców i turystów. Agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że ​​nie było ofiar.

Premier Czech Petr Fiala, który odwiedził park we wtorek, powiedział: „Pożary płoną w trudno dostępnym terenie, a wykorzystanie technologii lotniczych jest bardzo skuteczne”.

„Więc zwróciliśmy się do innych krajów z prośbami o helikoptery i samoloty przeciwpożarowe do zarządzania pożarami. Dzięki Słowacji, Polsce i Włochom, które już obiecały pomoc”, napisał na Twitterze.

Dyrektor generalny FRS CR Vladimir Vlcek powiedział Czeskiej Agencji Prasowej, że nie można przewidzieć, kiedy skończy się pożar, ponieważ zależy to od pogody, a zwłaszcza siły i kierunku wiatru.

„Całkowite zgaszenie ognia może zająć kilka dni” – dodał.

READ  Kasia Vasik podkreśla 23 listy pływackie Polaków dla Tokio