12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Skorpion morski „ogromny potwór” został ujawniony dzięki odkryciu skamieniałości

Skorpion morski „ogromny potwór” został ujawniony dzięki odkryciu skamieniałości

Ta ilustracja pokazuje, jak może wyglądać skorpion morski, potwór o długości jednego metra.

Muzeum Queensland / Alison Douglas

Skorpiony morskie już nie istnieją, a fakt, o którym możesz być wdzięczny, ponieważ skorpiony lądowe nie mają dobrej reputacji. Naukowcy zbadali skamieniałość, która od lat wędruje w Muzeum Queensland w Australii i odkryli, że należy ona do przerażającej grupy drapieżników, które od dawna wymarły.

W oświadczeniu wydanym w piątek Dr Muzeum określiło skorpiona morskiego jako „Wielka bestia”, która może potencjalnie osiągnąć 3 stopy (1 metr) długości. Mieszkał w jeziorach lub rzekach wokół dzisiejszego australijskiego miasta Theodore. Jest to pierwsza skamielina skorpiona morskiego zidentyfikowana w Queensland.

Spotkaliśmy już kilka innych skamieniałości skorpionów morskich, zwłaszcza Gatunki wielkości psa odkryte w pobliżu Chin. Skorpiony morskie są formalnie znane jako eryriberydy. Nowy nosi teraz nazwę Woodwardopterus freemanorum.

Skamieniałość Woodwardopterus freemanorum i ilustracja skamieniałości.

Muzeum Queensland

Skamielina została pierwotnie odkryta w latach 90. XX wieku i po raz pierwszy zbadana przez muzeum w 2013 roku. Zamknięcie COVID dało Andrew Rosefieldsowi, kuratorowi Queensland Museum of Earth Sciences, okazję do ponownego przyjrzenia się niezidentyfikowanemu stworowi z „zimnego stanu”.

„Kiedy fragmentaryczny okaz trafił do naszej kolekcji, początkowo umieszczono go w„ bardzo twardym koszu ”, powiedział Roosevelds, „ale zamknięcia dały możliwość zbadania i ponownej oceny niektórych z naszej kolekcji skamielin, a ta konkretna skamielina zawsze mnie intrygował.” Rozefelds jest współautorem książki Artykuł badawczy na temat skorpiona morskiego opublikowany w Journal of Historical Biology.

Rozefelds i główny autor Markus Poschmann, ekspert w dziedzinie europejskiej, datowali skamielinę na 252 miliony lat temu. Było to mniej więcej w czasie, gdy wyginęły skorpiony morskie, co uczyniło Woodwardopterus freemanorum jednym z ostatnich znanych gatunków tego rodzaju. „Ta zagadkowa nowa skamielina pomaga wypełnić lukę w naszej wiedzy o tej grupie zwierząt w Australii i na całym świecie” – powiedział Roosevelds.

Skorpiony morskie są krewnymi współczesnych skorpionów i innych pająków. Ten w Theodore mógł być jednym z najważniejszych drapieżników swoich czasów, ale nie jest to coś, o co my, współcześni ludzie, powinniśmy się martwić. Uff.

READ  Dlaczego Wenus obraca się powoli, pomimo silnej siły grawitacyjnej Słońca?