6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Silny sierpniowy raport o zatrudnieniu pozostawia na stole kolejną ogromną podwyżkę stóp Fed we wrześniu

Silny sierpniowy raport o zatrudnieniu pozostawia na stole kolejną ogromną podwyżkę stóp Fed we wrześniu

my wzrost zatrudnienia W sierpniu, ale zatrudnienie prawdopodobnie pozostało na tyle zdrowe w zeszłym miesiącu, że Rezerwa Federalna zgodziła się na kolejną masową podwyżkę stóp procentowych, która nastąpi pod koniec tego miesiąca.

Departament Pracy podał w opublikowanym w piątek miesięcznym raporcie o płacach, że pracodawcy dodali 315 000 miejsc pracy w sierpniu, zgodnie z 300 000 miejsc pracy przewidywanymi przez ekonomistów z Refinitiv. Stanowi to najniższy miesięczny zysk od kwietnia 2021 r. i jest znaczącym spadkiem w stosunku do skoku o 526 000 odnotowanego w lipcu.

Tymczasem stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do najwyższego od sześciu miesięcy poziomu 3,7% w miarę wzrostu wskaźnika aktywności zawodowej.

Płace nadal rosły, ale spadły poniżej oczekiwań. Średnie zarobki godzinowe Był to wzrost o 0,3% za miesiąc i 5,2% w porównaniu z poprzednim rokiem, nieco poniżej 0,4% i 5,3% szacunków Refintiv.

Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe o 75 punktów bazowych w ramach kolejnego historycznego ruchu, który ma na celu walkę z inflacją

Banery rekrutacyjne są teraz wyświetlane przed restauracjami w Rehoboth Beach, Delaware, 19 marca 2022 r. (Zdjęcie: Stephanie Reynolds / AFP za pośrednictwem Getty Images) / Getty Images)

mimo Reakcja rynku była pozytywna Według wstępnego raportu, akcje zamknęły się w piątek niżej po danych o zatrudnieniu, które pozostawiły otwartą możliwość kolejnej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych jeszcze w tym miesiącu. Indeks S&P 500 zakończył się o 1,1% niżej, Dow Jones Industrial Average o 1,1%, a Nasdaq o 1,3%.

wstążka ochrona w przeciwnym razie oni się zmieniają zmieniają %
Ja: DJI Średnie Dow Jones 31318.44 -337,98 -1,07%
I: COMP Indeks kompozytowy Nasdaq 11630,864481 -154,26 -1,31%
SP500 Standard & Poor’s 500 3924,26 -42,59 -1,07%

„Te dane nie robią wiele, by wykoleić obecną politykę monetarną Fed” – powiedział główny ekonomista RSM Joe Brusolas. „Wzywamy Fed do podniesienia stopy procentowej o 75 punktów bazowych i powinien spróbować podnieść stopę funduszy federalnych do 4% do końca roku”.

Chociaż miesięczne dane o pracy są zawsze ważne, Rezerwa Federalna Uważnie obserwował ten konkretny raport pod kątem oznak, że rynek pracy zaczyna zwalniać ze swojego szalonego tempa, gdy decydenci próbują walczyć z inflacją, która wciąż jest blisko 40-letniego maksimum, powracając do 2%.

Decydenci polityczni już zgodzili się na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych z rzędu w czerwcu i lipcu i wskazali, że kolejna podwyżka tej wielkości jest planowana na wrzesień, w zależności od nadchodzących danych ekonomicznych.

Piątkowy raport nie dawał wglądu w to, czy Fed pójdzie z podwyżką o trzy czwarte punktu procentowego, czy z nieco mniejszym, ale nadal znaczącym wzrostem o pół punktu procentowego. Eksperci twierdzą, że parytet raportu otwiera drzwi do trzeciego wzrostu o 75 punktów.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, przemawia podczas konferencji prasowej w Budynku Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, środa, 27 lipca 2022 r. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta/AP Images)

„Pomimo słabszego wzrostu liczby miejsc pracy w sierpniu i wyższego bezrobocia, te liczby raczej nie zniechęcą Fed od kolejnej gwałtownej podwyżki stóp procentowych podczas wrześniowego posiedzenia FOMC”, powiedział Ben Ayers, główny ekonomista Nationwide. „Wysoka inflacja pozostaje głównym celem, ponieważ rynek pracy nadal wykazuje oznaki ciągłej siły”.

Traderzy wyceniają już 58% szans na dalszy wzrost o 75 punktów bazowych na zakończenie dwudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej 21 września, według narzędzia FedWatch CME Group, które śledzi transakcje. Jednak kolejne 44% uważa, że ​​Fed pójdzie zamiast tego o pół punktu.

Raport pojawił się zaledwie tydzień po prezesie Rezerwy Federalnej Jerome Powell Rynek wpadł w panikę po jego przemówieniu w Jackson Hole w stanie Wyoming, gdy odnowił widmo coraz bardziej jastrzębiej Rezerwy Federalnej, nastawionej na walkę z inflacją, niezależnie od potencjalnych skutków gospodarczych.

Gazeta mówi, że podwyżki stóp procentowych nie powstrzymają inflacji, jeśli wydatki rządowe pozostaną wysokie

„Podczas gdy wyższe stopy procentowe, wolniejszy wzrost i słabe warunki na rynku pracy obniżą inflację, spowodują one pewien ból dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw” – powiedział Powell. „To są niefortunne koszty obniżenia inflacji. Ale niepowodzenie w przywróceniu stabilności cen będzie oznaczać znacznie więcej bólu”.

READ  Szef Bed Bath & Beyond Gustavo Arnal ID służył jako węzeł komunikacyjny „Jenga Building” w Nowym Jorku: źródło