15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sędzia odrzuca wielomiliardową ugodę z kartami Visa i MasterCard w sprawie opłaty za wypłatę

Sędzia odrzuca wielomiliardową ugodę z kartami Visa i MasterCard w sprawie opłaty za wypłatę

We wtorek sędzia federalny odrzucił ugodę antymonopolową o wartości 30 miliardów dolarów, w której Visa i Mastercard zgodziły się ograniczyć opłaty pobierane od sprzedawców akceptujących ich karty kredytowe i debetowe.

Sędzia Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Wschodniego Okręgu Nowego Jorku, Margo Brody na Brooklynie, stwierdziła, że ​​jest mało prawdopodobne, aby wydała ostateczną zgodę na ugodę, i w związku z tym odrzuciła wniosek o wstępną zgodę złożony przez grupę handlowców składającą się głównie z małych przedsiębiorstw.

Ugodzie sprzeciwiało się wielu kupców i grup handlowych, w tym Krajowa Federacja Detalistów. Przeciwnicy argumentowali, że w ramach umowy opłaty za karty pozostaną zbyt wysokie, a Visa i MasterCard zachowają zbyt dużą kontrolę nad transakcjami kartowymi.

Decyzja sędziego może zmusić Visę i Mastercard do wynegocjowania nowej umowy, korzystniejszej dla sprzedawców, lub skierować sprawę do sądu, którego wynik będzie niepewny.

Tego lata EBAY rezygnuje z opcji płatności American Express

Sędzia federalny odrzucił proponowaną ugodę w najnowszej sprawie dotyczącej opłat płatniczych Visa i MasterCard. (Carol Sirius/SOPA Images/LightRocket za pośrednictwem Getty Images/Getty Images)

Sprzedawcy i sieci kart płatniczych będą mieli 28 czerwca możliwość zwrócenia się o rewizję pisemnej opinii, którą Brody sporządzi, zawierającej uzasadnienie wyroku.

„Ugoda ta nie została zatwierdzona przez całą branżę detaliczną i nie przyczyniłaby się do położenia kresu praktykom antykonkurencyjnym i naprawienia rynku nieprzerwanych płatności w naszym kraju” – stwierdziła o decyzji CAO i radca prawna Krajowej Federacji Detalistów Stephanie Martz.

taśma ochrona ostatni To się zmienia % zmiany
Piąty Firma wizowa 273,69 +0,03 +0,01%
magisterskie Firma MasterCard 452,38 -3,27 -0,72%

13 czerwca Visa wydała oświadczenie, w którym wyraziła rozczarowanie stanowiskiem sądu w sprawie proponowanej ugody, gdy sędzia wskazał, że prawdopodobnie odrzuci ugodę, oraz wyraziła wiarę w dalszą komunikację między branżą a handlowcami w przyszłości.

READ  Jak opodatkowane są NFT: plan IRS

Mastercard nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Ekspert ostrzega, że ​​ryzyko finansowe związane ze sklepowymi kartami kredytowymi może być „poważne”

Osoba korzystająca z czytnika kart kredytowych

Od każdej transakcji pobierana jest opłata za przesunięcie, a wydawcy kart często wykorzystują wpływy do finansowania programów nagród. (Robert Nickelsburg/Getty Images/Getty Images)

Ugoda, ogłoszona 26 marca, ma na celu rozwiązanie większości procesów sądowych rozpoczętych w 2005 r. w związku z opłatami za machnięcie, które sprzedawcy płacą za akceptowanie kart Visa i Mastercard i które są ustalane przez sieci kart.

Według raportu Nielsena opłaty te zazwyczaj wahają się od 1,5% do 3,5% każdej transakcji i łącznie wynoszą około 72 miliardy dolarów w 2023 roku. Opłaty te generują zyski dla banków i innych wydawców kart, którzy przeznaczają wiele z tych opłat na programy nagród zachęcające konsumentów do wydawania większych pieniędzy.

Walmart, Capital One, umowa na wyłączność konsumenckiej karty kredytowej

Wiele kart kredytowych leżących na stole

Visa i Mastercard mogą stanąć przed sądem, gdy sędzia odrzuci proponowaną ugodę. (Zdjęcie: Matt Cardy/Getty Images/Getty Images)

Rozliczenie obejmowało obniżenie średniej opłaty za refinansowanie do poziomu co najmniej 0,04 punktu procentowego przez trzy lata i utrzymanie się poniżej dotychczasowej średniej o co najmniej 0,07 punktu procentowego przez co najmniej pięć lat.

Visa i MasterCard zgodziły się również na ograniczenie stawek na pięć lat i usunięcie przepisów zapobiegających routingowi, które uniemożliwiają akceptantom kierowanie klientów do tańszych kart, podczas gdy akceptanci mieliby większą swobodę w oferowaniu rabatów lub pobieraniu dodatkowych opłat w ramach proponowanej ugody.

Wielu sprzedawców sprzeciwiło się przepisom, które uniemożliwiają im informowanie klientów, dlaczego niektóre karty kosztują więcej od innych, a także kierowanie klientów do tańszych kart.

Pobierz FOX Business gdziekolwiek jesteś, klikając tutaj

Decyzja sędziego nie ma wpływu na poprzednią ugodę w wysokości 5,6 miliarda dolarów za machnięcie ręką w ramach pozwu zbiorowego pomiędzy Visa, Mastercard i około 12 milionami sprzedawców.

READ  Oferty Walmart w Czarny piątek wciąż trwają

Reuters wniósł swój wkład w powstanie tego raportu.