22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sąd Najwyższy daje właścicielom domów kolejną szansę w sporze dotyczącym depozytów z Bank of America

Sąd Najwyższy daje właścicielom domów kolejną szansę w sporze dotyczącym depozytów z Bank of America

WASZYNGTON (AP) – Sąd Najwyższy dał w czwartek właścicielom domów kolejną szansę na zmuszenie Bank of America i innych dużych banków do płacenia odsetek od hipotecznych rachunków depozytowych.

Sąd jednomyślnie odrzucił orzeczenie sądu apelacyjnego na korzyść Bank of America, który odmówił zapłaty odsetek od pieniędzy zebranych na opłacenie rachunków za ubezpieczenie kredytobiorców i podatek od nieruchomości. Nowy Jork wymaga od banków płacenia 2% odsetek od zabezpieczonych środków.

Podobne prawa obowiązują w trzynastu innych stanach: Kalifornia, Connecticut, Iowa, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, New Hampshire, Oregon, Rhode Island, Utah, Vermont i Wisconsin.

Sędzia federalny początkowo orzekł na korzyść pożyczkobiorców, ale federalny sąd apelacyjny w Nowym Jorku uwzględnił wniosek Bank of America o oddalenie roszczeń, argumentując, że prawo federalne regulujące banki krajowe nie pozwala na takie regulacje obowiązujące w poszczególnych stanach.

Sędzia Brett Kavanaugh napisał w imieniu Sądu Najwyższego, że sąd apelacyjny nie przeprowadził dokładnej analizy wymaganej przez prawo federalne i poprzednie orzeczenia Sądu Najwyższego w celu ustalenia, czy prawo stanowe powinno ustąpić miejsca prawu federalnemu.

W szczególności Kavanaugh zauważył, że ustawa Dodda-Franka przyjęta po kryzysie finansowym w 2008 r. jasno wskazywała, że ​​nie wszystkie stanowe przepisy bankowe można obejść.

Jonathan Taylor, który przedstawił sprawę w imieniu właścicieli domów, powiedział w e-mailu, że decyzja ta jest zwycięstwem konsumentów, ponieważ „potwierdza determinację Kongresu zawartą w ustawie Dodda-Franka, by powstrzymać agresywne wywłaszczanie stanowych przepisów dotyczących finansów konsumenckich które przyczyniły się do kryzysu finansowego.”

Bank of America nie od razu skomentował tę decyzję.

READ  Wojna w Rosji może doprowadzić do eskalacji cen samochodów i niedoborów