22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 322. dniu inwazji | Ukraina

Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 322. dniu inwazji | Ukraina

 • Szef rosyjskiej grupy najemników Wagner twierdził, że zrobiły to jego siły Akwizycja zakończona Z ukraińskiego miasta solidarny, co w przypadku potwierdzenia byłoby pierwszym sukcesem Moskwy na polu bitwy od zeszłego lata. „Jednostki Wagnera przejęły kontrolę nad całym terytorium Solidaru” – powiedział Jewgienij Prigożyn w komunikacie audio opublikowanym na jego kanale Telegram późnym wtorkiem. Będąc domem dla ogromnych kopalni soli, Solidar ma symboliczną, militarną i handlową wartość dla Rosji.

 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował „bohaterskim” obrońcom Solidaru Ale w swoim przemówieniu we wtorek wieczorem nie podał żadnych aktualnych informacji na temat sytuacji militarnej.

 • Siły rosyjskie szkoliły ogień czołgów, moździerzy i artylerii na AwdijiwceDruga placówka Rosji znajduje się na południe od Bachmutu, niedaleko miasta Donieck, które od 2014 roku jest kontrolowane przez rosyjskich pełnomocników, poinformowały ukraińskie siły zbrojne.

 • Ogień rosyjskiej artylerii na Ukrainie drastycznie spadł z wojennych maksimów, w niektórych miejscach nawet o 75%, Według amerykańskich i ukraińskich urzędników. Niskie bombardowanie Jest to kolejny dowód na coraz słabszą pozycję Rosji na polu bitwy prawie rok po jej inwazji, powiedzieli urzędnicy CNN. Urzędnicy nie przedstawili jasnego wyjaśnienia ani wyjaśnienia dramatycznego spadku ostrzału artyleryjskiego.

 • Zachodni urzędnicy ostrzegają, że Ukraina nie będzie w stanie odebrać Rosji znacznej części terytorium bez zwiększenia swojego potencjału wojskowego, w tym czołgów i pojazdów opancerzonych. Siły rosyjskie i ukraińskie są obecnie zbyt blisko siebie, aby Ukraińcy mogli rozpocząć dużą ofensywę, powiedział zachodni urzędnik Wtorek. Powiedzieli, że rzekome wezwanie Ukraińców do 300 czołgów „nie było nierozsądną liczbą”, aby zgromadzić masę siły potrzebną do rozpoczęcia ataku.

 • Premier Kanady Justin Trudeau powiedział we wtorek, że jego rząd kupi amerykański system obrony powietrznej jako darowiznę dla Ukrainy. Minister obrony Anita Anand powiedziała, że ​​system obrony powietrznej zbudowany przez Stany Zjednoczone jest wart 406 milionów dolarów kanadyjskich (302 miliony dolarów amerykańskich). „Kanada będzie nadal wspierać naród ukraiński w walce z nielegalną i niesprowokowaną inwazją Rosji” – powiedział Anand.

  READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych: Co najmniej 100 osób zginęło w wyniku silnych trzęsień ziemi, które nawiedziły zachodni Afganistan
 • Siły ukraińskie mają rozpocząć szkolenie w zakresie systemu rakietowego Patriot w Stanach Zjednoczonych już w przyszłym tygodniu, — poinformowały amerykańskie władze. the program treningowy Ktoś powiedział, że program odbędzie się w Fort Sill w Oklahomie i ma trwać „kilka miesięcy”. Podczas grudniowej wizyty Zełenskiego w USA Joe Biden zapowiedział nową pomoc wojskową dla Kijowa w wysokości 1,85 mld USD (1,54 mld GBP), w tym dostawę systemu baterii rakiet Patriot. Podobno Stany Zjednoczone rozważają również wysłanie bojowych wozów opancerzonych Stryker na Ukrainę. ruch Może zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu. Ale żadna ostateczna decyzja nie została podjęta, poinformowało Politico, powołując się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą.

 • Rosja mianowała generała pułkownika Aleksandra Łapina Jako szef sztabu wojsk lądowych kraju— poinformowała państwowa agencja informacyjna TASS, pomimo jastrzębiej krytyki jego występu na Ukrainie.

 • jedna rodzina z Na Ukrainie zaginęło dwóch Brytyjczyków Powiedzieli, że są „bardzo zaniepokojeni i zmartwieni” o jego zdrowie. 28-letni Chris Barry był ostatnio widziany w piątek z innym Brytyjczykiem Andrew Bagshawem (48 lat), jadąc do miasta Solidar we wschodnim obwodzie donieckim na Ukrainie. Mężczyźni pracowali jako wolontariusze, pomagając ludziom ewakuować się z linii frontu.

  Reuters i Agence France-Presse przyczyniły się do powstania tego raportu