13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rzadka zielona kometa minęła Ziemię w tym tygodniu

Rzadka zielona kometa minęła Ziemię w tym tygodniu

Jeśli patrzysz na nocne niebo w ciągu najbliższego miesiąca i widzisz na nim małe zielone światło, nie panikuj, kosmici nie wylądowali.

Oczekuje się, że rzadka zielona kometa przeleci w pobliżu Ziemi w tym tygodniu i będzie widoczna na nocnym niebie przez około miesiąc, według NASA i astronomów.

Ten opublikowany obraz uzyskany ze strony internetowej NASA przedstawia kometę C/2022 E3 (ZTF) odkrytą przez astronomów za pomocą kamery Wide Field Survey Camera Zwicky Transit Facility.

Dan Bartlett/NASA/AFP za pośrednictwem Getty Images

Kometa C/2022 E3 (ZTF) została odkryta w marcu ubiegłego roku, kiedy znajdowała się już na orbicie Jowisza. Można go rozpoznać po zielonym blasku.

Naukowcy z NASA powiedzieli, że kometa zbliży się do Słońca lub peryhelium 12 stycznia i będzie widoczna dla obserwatorów gwiazd na półkuli północnej. Mieszkańcy półkuli południowej powinni zobaczyć kometę w lutym.

„Komety są notorycznie nieprzewidywalne, ale jeśli utrzymają swój obecny kierunek jasności, będą łatwe do zauważenia przez lornetkę i potencjalnie widoczne gołym okiem pod ciemnym niebem” – pisze NASA na swojej stronie. „co tam” blogu na początku tego miesiąca.

Zdjęcie: Kometa C/2022 E3 (ZTF) przeleciała w pobliżu Ziemi 2 lutego 2023 r.

Kometa C/2022 E3 (ZTF) przeleci najbliżej Ziemi 2 lutego 2023 roku.

NASA

Według NASA kometa będzie obracać się na północny zachód na horyzoncie przez cały styczeń i wykona najbliższy przelot w kierunku Ziemi między 1 a 2 lutego. Według astronomów w tym czasie kometa znajdzie się 26 milionów mil od planety.

Według map astronomicznych kometa zbliży się do Marsa za około tydzień.

READ  Oto jak zobaczyć nadchodzące zaćmienie Księżyca w tunelu czasoprzestrzennym