20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rząd czeski zgodził się na wysłanie wojsk do granicy polsko-białoruskiej

6 grudnia 2021 r. w Kuźnicy w Polsce w trakcie kryzysu imigracyjnego na przejściu granicznym Kuźnica-Brusky na granicy polsko-białoruskiej wzniesiono ogrodzenie. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

PRZERWA, 8 grudnia (Reuters) – Czeski rząd zatwierdził w środę wysłanie 150 żołnierzy, aby pomóc Polsce zatrzymać napływ migrantów starających się o wjazd z Białorusi, kryzys, który UE obwiniła za inżynierię w Mińsku.

Plan, z zastrzeżeniem zgody parlamentu, miałby uczynić Czechy trzecim obcym państwem do wysyłania personelu na granicę polsko-białoruską, po innych członkach NATO Estonii i Wielkiej Brytanii.

„Strona polska zwróciła się do wydziałów inżynieryjnych o wykonanie budowy i remontu zapory granicznej, a jednostki do całodobowego monitorowania granicy z Białorusią” – powiedział czeski minister obrony Lubomir Mednar. Konferencja prasowa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Powiedział, że parlament zatwierdzi ten ruch w przyszłym tygodniu, a żołnierze mogą przenieść się do Polski w przyszłym tygodniu.

Nie będą angażować się w bezpośredni kontakt z osobami próbującymi przekroczyć granicę. Medner powiedział, że te dywizje obejmowałyby kogoś odpowiedzialnego za drony.

Czechy są częścią grupy Wiskrat krajów Europy Środkowej, w tym Polski, Słowacji i Węgier. Komitet zajął zdecydowane stanowisko w sprawie relokacji.

Ustępujący premier Andrzej Babis obiecał trzymać imigrantów z daleka w ramach swojej październikowej kampanii wyborczej, podczas gdy nowa koalicja rządowa poparła plany wysłania wojsk na pomoc Polsce.

Liczba prób podejmowanych przez imigrantów podróżujących do Polski przez Białoruś z Bliskiego Wschodu lub Afryki spadła w ostatnich dniach. Polska Straż Graniczna zgłosiła we wtorek 51 prób, co stanowi część szczytu 501 odnotowanego w połowie listopada. Próbowałem przejść jeden dzień.

Ale są napięcia, a Polska oskarża białoruskie służby bezpieczeństwa o pomoc imigrantom w przekraczaniu granicy i podżeganie polskich żołnierzy, np. rzucaniem petard. Mińsk temu zaprzecza. Czytaj więcej

READ  Ambasada Indii w Polsce wydała „pilne” konsultacje dla Hindusów na Ukrainie

Białoruś zaprzecza zarzutom UE, jakoby stworzyła kryzys imigracyjny w odwecie za zachodnie sankcje nałożone na łamanie praw człowieka.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Raport Jasona Howeta i Johna Lopatki; Montaż przez Kevina Liffeya, Alexa Richardsona i Eda Osmonda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.