3 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rozprawa z Iranem po śmierci Mahsy Amini wywołała protesty

Rozprawa z Iranem po śmierci Mahsy Amini wywołała protesty

Siły bezpieczeństwa rozprawiły się z protestującymi protestującymi w całym Iranie w związku ze śmiercią młodej kobiety w areszcie tak zwanej policji moralności, zabijając pięć osób.

Śmierć Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki z zachodniego Iranu, Podczas wizyty w stolicy W tym miesiącu wywołał oburzenie z powodu coraz bardziej rygorystycznego egzekwowania przez rząd ultrakonserwatywnego ubioru dla kobiet. Państwowe media podały, że Amini został aresztowany podczas opuszczania stacji metra, miał atak serca i zapadł w śpiączkę podczas pobytu w areszcie. Jej rodzina upierała się, że nie miała żadnych problemów zdrowotnych, a działacze potwierdzili, że mogła zostać pobita przez policję.

W poniedziałek mija trzeci dzień niepokojów w całym Iranie, protesty odbywają się w wielu miejscach, w tym w stolicy, Teheranie. Powiedział, że dwie osoby zginęły, gdy siły bezpieczeństwa ostrzelały protestujących w kurdyjskim mieście Saqqaz – rodzinnym mieście Amini – podczas gdy dwie osoby zginęły w miejscowości Divandra, a jedna piąta została zabita w Dehgolan. HingaoJest strażnikiem praw. Washington Post nie mógł samodzielnie zweryfikować zarzutów.

Śmierć irańskiej kobiety po zatrzymaniu przez „policję moralną”, co wywołało falę gniewu

W Teheranie zdjęcia z miejsca protestu przedstawiały protestujących stłoczonych wokół płonącego motocykla. Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych pokazują rannych protestujących po starciach z władzami. Dostęp do internetu był oprawione w części z kraju.

Iran nie potwierdził żadnych zgonów podczas protestów. Półoficjalna agencja informacyjna Fars Wspomniałem, że protestujący byli Zostali rozproszeni przez siły bezpieczeństwa W wielu miastach przywódcy niektórych protestów zostali aresztowani przez policję.

Starszy oficer policji ds. moralności, pułkownik Ahmad Mirzai, został zawieszony w służbie po śmierci Aminiego, donosi Iran Międzynarodowy, Kanał informacyjny z siedzibą w Londynie. Urzędnicy zaprzeczyli zarzutom, Gazeta Guardian poinformowała. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zleciło wcześniej śledztwo w sprawie śmierci Aminiego na prośbę konserwatywnego prezydenta Iranu Ibrahima Raisi.

READ  Światła trzęsienia ziemi w Maroku: Dziwne zjawisko świetlne poprzedzające niektóre trzęsienia ziemi jest od dawna tajemnicą

Komendant Policji Regionu Wielkiego Teheranu Reporterzy że Amini spacerował po parku i nosił nieodpowiednią chustę na głowie. Powiedział, że nie opierała się zatrzymaniu, ale żartowała w policyjnej furgonetce. Hidżab i inne konserwatywne ubrania są obowiązkowe dla kobiet od rewolucji 1979 roku w Iranie.

Iran podwaja ograniczenia dotyczące aborcji i antykoncepcji

Minister Stanów Zjednoczonych Kraj Anthony’ego Blinkena We wtorek irański rząd wezwał do „zakończenia systematycznych prześladowań kobiet i umożliwienia pokojowego protestu”.

Raisi przebywa w tym tygodniu w Nowym Jorku, gdzie wygłosi przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ na temat stosunków tego kraju z Zachodem. Powiedział dziennikarzom na lotnisku w Teheranie, że nie planuje spotkania z prezydentem Bidenem na marginesie wydarzenia. Agencja prasowa wspomniany. Pośrednie negocjacje między Waszyngtonem a Teheranem w celu ożywienia porozumienia nuklearnego z 2015 r. Wygląda na to że Zaraz się zatrzymam.

Raisi, twardogłowy duchowny, który objął urząd w zeszłym roku, wezwał do ścisłego egzekwowania kodeksu ubioru. W zeszłym miesiącu pojawiło się nagranie przedstawiające kobietę zatrzymaną przez coraz bardziej asertywne patrole doradcze Iranu Jest rzucony z pędzącego samochodu.

Rozprawa rządowa wywołała w lecie ruch protestacyjny wśród irańskich kobiet, które sfotografowały się bez chust i opublikowały zdjęcia w mediach społecznościowych.

Karim Fahim przyczynił się do powstania tego raportu