29 marca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjskie sankcje naftowe wkrótce się rozpoczną.  I może radykalnie zakłócić rynki

Rosyjskie sankcje naftowe wkrótce się rozpoczną. I może radykalnie zakłócić rynki

Europejskie sankcje naftowe mają wejść w życie 5 grudnia. Pomysł polega na zmniejszeniu dochodów Rosji z ropy naftowej w świetle jej wojny na Ukrainie.

Andriej Rudakow | Bloomberg | Obrazy Getty’ego

Analitycy ostrzegają, że nadchodzące sankcje na rosyjską ropę będą „naprawdę niszczycielskie” dla rynków energii, jeśli kraje europejskie nie ustalą cen maksymalnych.

27 krajów Unii Europejskiej uzgodniło w czerwcu zakaz zakupu ropy naftowej od 5 grudnia. Próba osuszenia wojennej skrzyni Kremla po inwazji na Ukrainę.

Jednak obawy, że całkowite embargo może doprowadzić do wzrostu cen ropy naftowej, skłoniły Grupę Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych do rozważenia ustalenia limitu kwoty, jaką zapłaciłyby za rosyjską ropę.

Całkowity zakaz importu z Rosji może być „naprawdę katastrofalny” dla rynków, powiedział Henning Gloystein, dyrektor ds. energii, klimatu i zasobów w firmie konsultingowej ds. ryzyka politycznego Eurasia Group.

Glostein powiedział w środę CNBC, że perspektywa wyższych cen ropy „jest powodem presji ze strony Stanów Zjednoczonych”, aby uzgodnić pułap.

Zmowy cenowe mogą skłonić kraje G-7 do kupowania rosyjskiej ropy po niższych cenach w celu zmniejszenia dochodów Rosji z ropy naftowej bez podnoszenia cen ropy naftowej na całym świecie.

Kraje Unii Europejskiej toczą jednak od kilku dni spór o odpowiedni poziom pułapu cenowego.

Prawdziwy kryzys energetyczny w Europie nadejdzie następnej zimy – ale nie będzie trwał wiecznie

odpowiedni korek oleju

Propozycja omawiana na początku tego tygodnia sugerowała limit 62 dolarów za baryłkę, ale Polska, Estonia i Litwa odmówiły zgody, argumentując, że jest on zbyt wysoki, aby wpłynąć na dochody Rosji. Kraje te były jednymi z najgłośniej nalegających na podjęcie działań przeciwko Kremlowi w związku z jego agresją na Ukrainie.

W rozmowie z Julianą Taitelbaum z CNBC, holenderski minister energii powiedział, że ograniczenie cen rosyjskiej ropy to „bardzo ważny kolejny krok”.

„Jeśli chcesz skutecznych sankcji, które naprawdę szkodzą rosyjskiemu reżimowi, potrzebujemy mechanizmu korka naftowego. Mamy więc nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Rob Gettin.

Holenderski minister energetyki powiedział, że maksymalna cena gazu proponowana przez Unię Europejską może być

W środę rosyjska ropa kosztowała około 66 dolarów za baryłkę. Przedstawiciele Kremla wielokrotnie powtarzali, że ustalanie pułapu cenowego jest antykonkurencyjne i nie będą sprzedawać swojej ropy krajom, które go wprowadziły.

Liczą na to, że inni główni nabywcy – jak Indie i Chiny – nie zgodzą się na limit iw związku z tym będą nadal kupować rosyjską ropę.

Chiny i Indie

Państwa G7 zgodziły się na ograniczenie rosyjskiej ropy we wrześniu i od tego czasu pracują nad szczegółami. W tym czasie szefowa UE ds. energii, Kadri Simsun, powiedziała CNBC, że ma nadzieję Chiny i Indie będą wspierać cenę maksymalną bardzo.

Oba kraje zwiększyły zakupy rosyjskiej ropy po inwazji Moskwy na Ukrainę, korzystając z niższych cen. Ich udział jest postrzegany jako niezbędny, jeśli restrykcje dotyczące rosyjskiej ropy mają zadziałać.

„Chiny i Indie mają kluczowe znaczenie, ponieważ kupują większość rosyjskiej ropy” – powiedział CNBC Jacob Kierkegaard, starszy pracownik Peterson Institute for International Economics.

„Ale nie będą przestrzegać, z powodów politycznych, ponieważ limit jest polityką sponsorowaną przez Stany Zjednoczone i [for] Względy handlowe, bo oni już dostają dużo taniej ropy z Rosji, więc po co ryzykować? Zawsze naiwnością było sądzić, że przyłączą się dobrowolnie, ponieważ Ukraina nie jest dla nich ważna”.

Indyjski minister ds. ropy naftowej Shri Hardeep S Puri powiedział we wrześniu CNBC, że ma „moralny obowiązek” wobec konsumentów w swoim kraju. „Będziemy kupować ropę z Rosji i będziemy kupować z dowolnego miejsca” – dodał.

Jako taki istnieje narastające podejrzenia O realnym wpływie restrykcji na Rosję.

„Sankcje energetyczne wobec Rosji nadeszły zbyt późno i zbyt nieśmiało” – powiedział w e-mailu Guntram Wolf, dyrektor Niemieckiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych.

„To tylko kontynuacja niefortunnej serii nieśmiałych decyzji. Im dłużej będą czekać sankcje, tym łatwiej będzie Rosji je obejść”.

Obejrzyj pełny wywiad CNBC z ministrem ropy naftowej Indii, Hardeepem Singhem Puri
READ  „To może być przestępstwo”.