1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjskie embargo energetyczne może zatrzymać wojnę za dwa miesiące

Rosyjskie embargo energetyczne może zatrzymać wojnę za dwa miesiące

  • BBC przeprowadziło wywiad z Andriejem Illarionowem, byłym głównym doradcą ekonomicznym Putina.
  • Powiedział, że Putin prawdopodobnie zakończy wojnę na Ukrainie, jeśli Zachód przestanie kupować rosyjską ropę i gaz.
  • Wiele krajów zachodnich jest nadal silnie uzależnionych od rosyjskiego eksportu energii.

Były główny doradca ekonomiczny Władimira Putina wskazał, że Rosja wstrzyma operacje wojskowe na Ukrainie „w ciągu miesiąca lub dwóch”, jeśli kraje zachodnie przestaną kupować rosyjską ropę i gaz.

W wywiadzie dla BBC rozmowa biznesowa Program opublikowany w niedzielę, Andriej Ilarionowktóry doradzał Putinowi w latach 2000-2005, powiedział, że prezydenta prawdopodobnie uspokoił stały strumień dochodów z eksportu energii, co pozwoliło mu kontynuować wojnę.

Iłlarionow powiedział, że jeśli kraje zachodnie wdrożą „prawdziwe embargo na eksport ropy i gazu z Rosji”, to „za miesiąc lub dwa rosyjskie operacje wojskowe na Ukrainie prawdopodobnie ustaną”. Dodał: „To jedno z bardzo skutecznych narzędzi, które wciąż są w posiadaniu krajów zachodnich”.

Rosyjska gospodarka Prognoza klimatu W tym roku zmniejszy się ona nawet o 15% po tym, jak kraje zachodnie nałożyły rozległe sankcje, a firmy wycofały się z kraju w wyniku inwazji na Ukrainę.

Illarionow przewidywał, że Rosja uniknie totalnej dewastacji gospodarczej dzięki sile eksportu – zwłaszcza energii.

Eksportuj konto dla więcej niż Jedna czwarta rosyjskiej gospodarki, gdzie kraj jest ciężkim eksporterem ropy naftowej, gazu, metali szlachetnych i zboża. Międzynarodowa Agencja Energetyczna Szacunki Rosja odpowiada za 45% importu gazu do UE, a UE twierdzi, że większość ropy otrzymuje z Rosji.

„Co dwa i pół dnia Putin deponuje miliard euro. Jest to bardzo przydatne dla Putina, aby utrzymać swój system w ruchu, aby kontynuować finansowanie wojny”, powiedział Iłlarionow BBC.

„Kiedy ten przepływ waluty ustanie, Putin będzie musiał przemyśleć swoją politykę, ponieważ nie będzie miał wielu środków na finansowanie dalszej agresji” – dodał Illarionov.

READ  Tysiące ewakuowano w Indiach, zanim zawaliły się gigantyczne drapacze chmur

Kraje Unii Europejskiej obiecały odzwyczaić się od rosyjskiej energii, a Stany Zjednoczone obiecały eksportować więcej skroplonego gazu ziemnego do członków bloku. Jednak wyższe ceny olej I gazu ziemnego Oznacza to, że dochody Rosji z eksportu energii mogą w 2022 roku wzrosnąć o ponad jedną trzecią w stosunku do 2021 roku, według Do Bloomberg Economics.