27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz cumuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby sprowadzić swoją załogę

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz cumuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby sprowadzić swoją załogę

(Reuters) – Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała w niedzielę wcześnie, że rosyjski statek kosmiczny z misją powrotu załogi lecącej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię zadokował na stacji.

Statek kosmiczny Sojuz MS-23, który wystartował w piątek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, ma we wrześniu przywieźć z powrotem rosyjskich kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina oraz amerykańskiego kosmonautę Francisco Rubio.

Cała trójka miała zakończyć swoją misję w marcu. Zostali uwięzieni w kosmosie po tym, jak układ chłodzenia kapsuły Sojuz MS-22 zaczął przeciekać dwa miesiące temu. Bezzałogowy statek Sojuz MS-22 ma zostać zwrócony w przyszłym miesiącu.

„Dzisiaj o godzinie 03:58 czasu moskiewskiego (00:58 GMT) bezzałogowy statek kosmiczny Sojuz MS-23 zadokował w trybie automatycznym moduł Poisk Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” – poinformował Roskosmos na platformie komunikacyjnej Telegram.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Moduł Poisk to moduł dokujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Następny lot kosmiczny rosyjskich kosmonautów na stacji odbędzie się w kwietniu lub maju – powiedział Jurij Borysow, dyrektor generalny Roskosmosu.

Rosyjskie agencje poinformowały, że Sojuz MS23 przewiózł na stację 429 kilogramów dodatkowego ładunku, który jest potrzebny do przedłużenia misji astronautów.

(Raport Lydii Kelly z Melbourne); Montaż przez Kim Coghill

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Mały statek kosmiczny NASA wyruszył, aby przetestować nową orbitę wokół Księżyca