5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjski nalot zabija co najmniej 17 osób na Ukrainie po ataku na most

Rosyjski nalot zabija co najmniej 17 osób na Ukrainie po ataku na most

Ostrzał rosyjskich granatów rakietowych zbombardował budynki mieszkalne i inne cele w okolicy ukraiński Co najmniej 17 osób zginęło w Zaporożu, poinformowali w niedzielę urzędnicy.

Wybuchy w mieście, które pozostaje pod kontrolą Ukrainy, ale znajduje się na obszarze, do którego twierdzi Moskwa, zniszczyły okna w pobliskich budynkach i częściowo zawaliły się co najmniej jeden budynek mieszkalny.

Wielokrotne strajki nastąpiły po sobotnim wybuchu, który spowodował eksplozję Częściowe zawalenie się mostu łączącego Krym z Rosją. Atak na Kercz Bridge uszkodził ważny szlak dostaw dla słabnącego wysiłku wojennego Kremla na południu Ukrainy, arterię, która jest również ważnym symbolem potęgi Rosji w regionie.

Bombardowanie nastąpiło dzień po rosyjskim prezydencie Prezydent Rosji Władimir Putin W wieku 70 lat otrzymał upokarzający cios, który jeden z analityków wojskowych określił jako uderzenie w twarz Putina w jego urodziny, donosi Charlie D’Agata z CBS News.

Sekretarz Rady Miejskiej Anatolij Kortew powiedział, że pociski, które w nocy zbombardowały Zaporoże, uszkodziły co najmniej 20 domów prywatnych i 50 budynków mieszkalnych. Kortew powiedział w Telegramie, że co najmniej 40 osób zostało zabranych do szpitala.

Ukraińskie wojsko potwierdziło atak, mówiąc, że dziesiątki zabitych i rannych.

Osiedle mocno zniszczone przez rosyjskie ataki rakietowe w Zaporożu
Ratownicy pracują w miejscu w dzielnicy mieszkalnej, poważnie uszkodzonym przez rosyjski atak rakietowy, podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę, w Zaporożu na Ukrainie, 9 października 2022 r.

Policzek/Reuters


Mieszkańcy zebrali się za policyjną taśmą w pobliżu budynku, w którym kilka pięter zawaliło się w wyniku eksplozji, pozostawiając płonącą dziurę o szerokości co najmniej 40 stóp w miejscu, w którym kiedyś znajdowały się mieszkania.

73-letnia Tetiana Lazonko i jej mąż Oleksi przykucnęli w korytarzu swojego mieszkania na piętrze po tym, jak zabrzmiały syreny ostrzegające przed atakiem. Przetrwali najgorszy wybuch, który pozostawił ich w strachu i niedowierzaniu.

„Nastąpiła eksplozja. Wszystko się trzęsło” – powiedział Lazonko. „Wszystko leciało, a ja krzyczałem”.

Odłamki szkła, całe futryny okien i drzwi oraz inne szczątki pokrywały zewnętrzne piętra mieszkania, w którym mieszkali od 1974 roku. Lazonko płakał nieubłaganie, zastanawiając się, dlaczego ich dom został wymierzony w obszar, na którym nie było widać infrastruktury wojskowej.

– Dlaczego nas bombardują. Dlaczego? Powiedziała.

Lazonko powiedział, że Oleksiy, który siedział cicho oparty o drewniany kij, został trafiony trzema ciosami. Powoli przerwał milczenie i powiedział powoli: „To jest międzynarodowy terroryzm. Nie można przed nim uciec”.

W ostatnich tygodniach Rosja wielokrotnie bombardowała Zaporoże, stolicę regionu o tej samej nazwie, który rosyjski prezydent Władimir Putin zaanektował w zeszłym tygodniu z naruszeniem prawa międzynarodowego. Zginęło co najmniej 19 osób Rosyjskie ataki rakietowe na budynki mieszkalne w mieście w czwartek.

„Znowu Zaporoże. Znowu brutalne ataki na ludność cywilną, atakowanie budynków mieszkalnych w środku nocy” – napisał w poście na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Dodał: „Absolutna podłość. Absolutne zło… Kto wydał ten rozkaz, każdemu, kto wykonał ten rozkaz: odpowiadają. Muszą. Przed prawem i ludem”.

Podczas gdy Rosja namierzyła Zaporoże przed sobotnią eksplozją na moście krymskim, atak był poważnym ciosem dla Rosji, która w 2014 r. zaanektowała Krym od Ukrainy. Nikt nie przyznał się do zniszczenia mostu.

Putin podpisał pod koniec soboty dekret o zaostrzeniu bezpieczeństwa na moście i infrastrukturze energetycznej między Krymem a Rosją, powierzając działania rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, FSB.

Niektórzy rosyjscy prawodawcy wezwali Putina do ogłoszenia „operacji antyterrorystycznej” zamiast określenia „specjalna operacja wojskowa”, która ograniczyła zakres walk o zwykłych Rosjan.

Kilka godzin po eksplozji rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że dowódca Sił Powietrznych, generał Siergiej Sorowikin, będzie teraz dowodził wszystkimi siłami rosyjskimi na Ukrainie. Surowkin, który tego lata został mianowany dowódcą sił na południu Ukrainy, dowodził siłami rosyjskimi w Syrii i został oskarżony o nadzorowanie bombardowań, które zniszczyły znaczną część Aleppo.

19-kilometrowy (12 mil) most Kercz, położony w cieśninie między Morzem Czarnym a Morzem Azowskim, jest symbolem roszczeń Moskwy do Krymu i istotnym łącznikiem z półwyspem, który Rosja zaanektowała od Ukrainy w 2014 roku .

Most o wartości 3,6 miliarda dolarów, najdłuższy w Europie, ma kluczowe znaczenie dla kontynuacji rosyjskich operacji wojskowych na południu Ukrainy. Sam Putin przewodniczył otwarciu mostu w maju 2018 roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo pośrednio przyznał się do ataku na most, ale nie ustosunkował się do jego przyczyn.

„Dzisiaj nie był zły dzień i na naszym stanowym terenie było przeważnie słonecznie” – powiedział. „Niestety na Krymie było pochmurno. Choć też było ciepło”.

Zełenski powiedział, że Ukraina chce przyszłości „bez okupantów. Na całym naszym terytorium, zwłaszcza na Krymie”.

Zełenski powiedział również, że siły ukraińskie posunęły się lub utrzymały linię na wschodzie i południu, ale przyznał, że „wyjątkowo trudne walki” wokół miasta Pakhmut we wschodnim regionie Doniecka, gdzie siły rosyjskie osiągnęły ostatnie zdobycze.

Ruch pociągów i samochodów przez most został czasowo wstrzymany. Wspierany przez Rosję przywódca Krymu, Siergiej Aksionow, powiedział, że ruch kołowy wznowiono w sobotę po południu na jednym z dwóch połączeń, które pozostały niezmienione, z przepływem naprzemiennym w każdym kierunku.

Rosyjskie Ministerstwo Transportu poinformowało w niedzielę na Telegramie, że ruch pociągów pasażerskich między Krymem a kontynentem rosyjskim został wznowiony w nocy „zgodnie z planem”.

W osobnym poście w Telegramie w niedzielę ministerstwo poinformowało, że promy samochodowe kursują również między Krymem a kontynentem, a pierwsze przeprawę ma miejsce tuż przed godziną 2 w nocy czasu lokalnego (23 GMT).

Podczas gdy Rosja zajęła obszary północnego Krymu na początku swojej inwazji na Ukrainę i zbudowała korytarz lądowy wzdłuż Morza Azowskiego, Ukraina naciska na kontratak, aby odzyskać ten obszar, a także cztery obszary nielegalnie zaanektowane przez Putina w tym miesiącu.

Rosja zintensyfikowała strajki na Zaporoże od czasu, gdy 29 września formalnie wchłonęła okoliczne tereny.

Gubernator obwodu zaporoskiego poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 32 po uderzeniu rosyjskiej rakiety w cywilny konwój opuszczający miasto 30 września. .

W części regionu Zaporoża znajdującego się obecnie pod kontrolą Rosji znajduje się największa elektrownia jądrowa w Europie. Walki wielokrotnie zagrażały elektrowni atomowej w Zaporożu, a ukraińskie władze w zeszłym miesiącu zamknęły ostatni działający reaktor, aby zapobiec katastrofie radiologicznej.

Od tego czasu elektrownia w Zaporożu straciła swoje ostatnie zewnętrzne źródło energii w wyniku ponownego bombardowania i jest teraz zależna od awaryjnych generatorów diesla, poinformowała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, organ nadzoru nuklearnego ONZ.

Krym jest popularnym celem rosyjskich turystów i siedzibą rosyjskiej bazy morskiej. Rosyjskie stowarzyszenie turystyczne oszacowało, że w sobotę na Krymie przebywało 50 000 turystów.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę