9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja: Nord Stream prawdopodobnie dotknięty przez wspierany przez państwo „terroryzm”

Rosja: Nord Stream prawdopodobnie dotknięty przez wspierany przez państwo „terroryzm”

  • Kreml: Uszkodzenie rurociągów przypomina terroryzm
  • Urzędnik UE mówi, że przecieki zmieniają naturę konfliktu na Ukrainie
  • Urzędnicy europejscy twierdzą, że w pobliżu CNN . widziano rosyjskie statki

MOSKWA/BRUKSELA (Reuters) – Rosja poinformowała w czwartek, że wyciek gazu na Morzu Bałtyckim z rurociągów przeznaczonych dla Niemiec był najwyraźniej wynikiem sponsorowanego przez państwo „terroryzmu”, a urzędnik UE powiedział, że incydent zasadniczo zmienił charakter konflikt na Ukrainie.

Unia Europejska bada przyczynę przecieków w Gazpromie, którym kieruje (GAZP.MM) Rurociągi Nord Stream 1 i 2 i powiedział, że podejrzewa sabotaż u wybrzeży Danii i Szwecji.

Cztery dni po pierwszym odkryciu przecieków wciąż nie wiadomo, kto może stać za jakimkolwiek atakiem na rurociągi, na budowę których Rosja i jej europejscy partnerzy wydali miliardy dolarów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Wydaje się, że jest to akt terrorystyczny, być może na szczeblu państwowym” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, dodając: „Bardzo trudno sobie wyobrazić, by taki akt terrorystyczny mógł mieć miejsce bez udziału jakiegoś państwa. ”.

Rosja powiedziała również, że Stany Zjednoczone skorzystają na wojnie na słowa z Zachodem o to, kto jest za to odpowiedzialny. Moskwa powiedziała wcześniej, że przecieki miały miejsce na obszarze „pod pełną kontrolą” amerykańskich służb wywiadowczych.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała na konferencji prasowej, że Waszyngton byłby w stanie zwiększyć sprzedaż skroplonego gazu ziemnego, gdyby rurociągi zostały zatrzymane.

Ale amerykański kanał informacyjny CNN, powołując się na trzy źródła, poinformował, że europejscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa zaobserwowali statki i łodzie podwodne wspierające rosyjską marynarkę wojenną niedaleko wycieków.

W odpowiedzi na prośbę o komentarz do raportu CNN Pieskow powiedział, że w regionie jest większa obecność NATO.

Zacharowa wezwała do „obiektywnego” śledztwa UE i powiedziała, że ​​Waszyngton powinien „wyjaśnić się” – odnosząc się do komentarza prezydenta Joe Bidena z lutego, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, „nie będzie Nord Stream 2”.

READ  21 maja Siły Zbrojne Ukrainy odparły 9 rosyjskich ataków i zniszczyły 21 sztuk rosyjskiego sprzętu

Biały Dom zaprzeczył rosyjskim zarzutom, jakoby był odpowiedzialny za uszkodzenie sieci Nord Stream, a uwagi Bidena odnosiły się do ówczesnych starań o uzyskanie certyfikacji na wprowadzenie Nord Stream 2 do użytku komercyjnego.

Operator rurociągu powiedział agencji Reuters, że wycieki z rurociągu Nord Stream 1 prawdopodobnie ustaną w poniedziałek.

Jednak rzecznik Nord Stream AG powiedział, że nie można podać żadnych prognoz dotyczących przyszłej eksploatacji rurociągu, dopóki nie zostanie oceniona ocena szkód.

Rosja wstrzymała dostawy przez Nord Stream 1, twierdząc, że zachodnie sankcje utrudniły operacje.

Chociaż żaden z rurociągów nie dostarczał gazu do Europy, gdy po raz pierwszy odkryto wycieki, oba zawierały gaz.

Przywódcy Europy i Moskwy twierdzą, że nie mogą wykluczyć sabotażu. Mapa rurociągów Nord Stream i lokalizacji zgłoszonych wycieków

silna odpowiedź

Urzędnik UE powiedział, że przywódcy UE omówią konsekwencje szkód w przyszłym tygodniu na szczycie w Pradze.

„Strategiczna infrastruktura całej UE musi być chroniona” – powiedział w Brukseli unijny urzędnik.

„To zasadniczo zmienia charakter konfliktu, jaki widzieliśmy do tej pory, podobnie jak mobilizacja… i możliwa aneksja” – powiedział urzędnik UE, odnosząc się do mobilizacji większej liczby żołnierzy do wojny i oczekiwań prezydenta Władimira Putin. Obejmie regiony Ukrainy.

Wojna Rosji z Ukrainą i wynikający z niej konflikt między Moskwą a europejskim kryzysem energetycznym, który sprawił, że Unia Europejska stara się znaleźć alternatywne źródła gazu, zdominuje szczyt UE 7 października.

W środę Unia Europejska ostrzegła przed „silną i zjednoczoną reakcją” w przypadku większej liczby ataków i podkreśliła potrzebę ochrony infrastruktury energetycznej, ale urzędnicy unijni unikali wskazywania jakiejkolwiek liczby bezpośrednio na potencjalnych sprawców.

W przyszłym tygodniu przywódcy UE omówią ósmy pakiet sankcji przeciwko Rosji zaproponowany przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, w tym ostrzejsze restrykcje handlowe, więcej czarnych list i pułap cen ropy dla krajów trzecich.

Urzędnik europejski powiedział, że spodziewa się, że blok 27 państw zgodzi się na części pakietu sankcji przed szczytem, ​​takie jak umieszczenie na czarnej liście dodatkowych osób i pewne ograniczenia handlowe dotyczące stali i technologii.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskich żołnierzy na Ukrainie wynosi nie mniej niż 9300 - BBC

Dodał, że inne kwestie, takie jak pułap cen ropy czy kara dla banków, mogą nie zostać rozwiązane przed szczytem.

Kraje Unii Europejskiej potrzebują jednomyślności, aby nałożyć sankcje, a premier Węgier Viktor Orban był głośnym krytykiem, mówiąc, że sankcje były „kontrproduktywne”, podnosząc ceny energii i zadając cios europejskim gospodarkom.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Napisane przez Aleksandra Smitha. Edytowanie przez Eileen Hardcastle i Edmunda Blaira

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.