14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rodzina, której dach został uszkodzony przez śmieci kosmiczne, składa pozew przeciwko NASA

Rodzina, której dach został uszkodzony przez śmieci kosmiczne, składa pozew przeciwko NASA

Kawałek gruzu, który spadł przez dach Alejandro Otero (po prawej), pochodził z rozpórki wyrzuconej z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Właściciel domu w południowo-zachodniej Florydzie złożył formalne roszczenie do NASA z tytułu szkód spowodowanych przez kawałek śmieci kosmicznego, który spadł na jego dach w marcu.

Ta sprawa prawna jest bezprecedensowa, ponieważ nikt wcześniej nie podnosił takiego roszczenia przeciwko NASA. Odpowiedź agencji kosmicznej będzie precedensem, co może być ważne w świecie rosnącej aktywności na orbicie, w którym śmieci kosmiczne i pojazdy coraz częściej w sposób niekontrolowany ponownie wchodzą w atmosferę ziemską.

Alejandro Otero, właściciela domu w Naples na Florydzie, w który uderzył gruz, nie było w domu, gdy 8 marca część baterii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uderzyła w jego dom. Jego syn Daniel, lat 19, był w domu, ale uniknął kontuzji. NASA potwierdziła, że ​​ważący 1,6 funta obiekt wykonany ze stopu metalu Inconel był częścią pakietu akumulatorów wyrzuconego ze stacji kosmicznej w 2021 roku.

Adwokat rodziny Otero, Micah Nguyen Worthy, powiedział Ars, że zwraca się do NASA o „ponad 80 000 dolarów” na pokrycie strat w mieniu nieubezpieczonych, szkód w związku z przerwami w działalności gospodarczej, szkód emocjonalnych i psychicznych oraz kosztów pomocy osób trzecich. Koncerty.

„Celowo staraliśmy się zachować jak największą wiarygodność, ponieważ nie chcieliśmy, aby NASA pomyślała, że ​​moi klienci szukają nieoczekiwanego zysku” – powiedział Worthy.

Rodzina nie złożyła pozwu przeciwko NASA, przynajmniej jeszcze nie. Worthy powiedziała, że ​​odbyła produktywne rozmowy z prawnymi przedstawicielami NASA. Powiedziała, że ​​rodzina Otero chce zrekompensować straty, ale także stworzyć precedens dla przyszłych ofiar. „To tak naprawdę pierwszy wniosek prawny złożony w celu uzyskania odszkodowania za szkody związane ze śmieciami kosmicznymi” – powiedział Worthy. „Moim zdaniem reakcja NASA będzie kluczowa dla sposobu rozpatrywania przyszłych roszczeń. To naprawdę zmienia krajobraz prawny”.

READ  Zwiedź słynne „Filary Stworzenia” i podziwiaj nowe, wspaniałe widoki 3D z Hubble’a i JWST (wideo)

Kto dokładnie jest odpowiedzialny za śmieci kosmiczne?

Jeśli śmieci kosmiczne z innego kraju – powiedzmy górny stopień chińskiej lub rosyjskiej rakiety – uderzą w rodzinę w Stanach Zjednoczonych, ofiary będą uprawnione do odszkodowania na mocy Konwencji o odpowiedzialności kosmicznej, na którą siły kosmiczne zgodziły się pół wieku temu. Na mocy tego traktatu państwo wypuszczające ponosi „absolutną” odpowiedzialność za zapłatę odszkodowania za szkody wyrządzone przez jego obiekty kosmiczne na powierzchni Ziemi lub statku powietrznego oraz jest odpowiedzialne za szkody wynikające z jego błędów w przestrzeni kosmicznej. W sytuacji międzynarodowej NASA lub inna agencja rządowa USA negocjuje w imieniu ofiary w celu uzyskania odszkodowania.

Jednak w tym przypadku szczątki pochodziły z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: stary akumulator, za który odpowiedzialna była NASA. W 2020 r. NASA zakończyła wieloletnią modernizację systemu zasilania stacji kosmicznej, instalując ostateczny zestaw nowych akumulatorów litowo-jonowych w celu zastąpienia starzejących się akumulatorów niklowo-wodorowych, których żywotność dobiegała końca. Podczas spaceru kosmicznego ten akumulator został zamontowany na podkładce ładującej wypuszczonej przez Japonię.

Urzędnicy pierwotnie planowali umieścić platformy ze starymi bateriami wewnątrz szeregu japońskich statków towarowych w celu zniszczonego i kontrolowanego ponownego wejścia na ocean. Jednak z powodu serii opóźnień ostatnia stacja ładująca stare akumulatory nie wróciła na Ziemię, dlatego NASA porzuciła akumulatory i zdecydowała się na powrót na Ziemię bez kierowania. NASA błędnie uważała, że ​​akumulatory ulegną całkowitemu spaleniu podczas ponownego wejścia w atmosferę.

Cylindryczny obiekt o wielkości kilku cali spadł w marcu z dachu domu Alejandro Otero na Florydzie.
Zbliżenie / Cylindryczny obiekt o wielkości kilku cali spadł w marcu z dachu domu Alejandro Otero na Florydzie.

Ponieważ kwestia ta nie wchodzi w zakres Konwencji o odpowiedzialności kosmicznej, nie istnieje mechanizm, za pomocą którego obywatel USA mógłby dochodzić roszczeń od rządu USA z tytułu szkód spowodowanych przez śmieci kosmiczne. W związku z tym rodzina Otero składa pierwszy w historii wniosek o odszkodowanie na podstawie federalnej ustawy o roszczeniach z tytułu śmieci kosmicznych. To prawo dotyczące czynów niedozwolonych pozwala każdemu pozwać rząd USA w przypadku zaniedbania. W tym przypadku zaniedbaniem może być to, że NASA błędnie obliczyła, czy pozostało wystarczająco dużo gruzu, aby zniszczyć własność na Ziemi.

READ  Nowa wyspa pojawiła się na Oceanie Spokojnym po podwodnej erupcji wulkanu: ScienceAlert

NASA udostępniła rodzinie Otero formularz umożliwiający złożenie wniosku, co Worthy powiedział, że zrobił to pod koniec maja. NASA ma teraz sześć miesięcy na rozpatrzenie wniosku. Agencja kosmiczna ma kilka opcji. Z prawnego punktu widzenia może zrekompensować rodzinie Otero aż do 25 000 dolarów za każde z ich roszczeń na podstawie federalnej ustawy o roszczeniach z tytułu czynów niedozwolonych (Zobacz kodeks prawny). Jeżeli agencja będzie starała się wypłacić pełne odszkodowanie, będzie potrzebować zgody Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych. Wreszcie NASA mogłaby odrzucić roszczenia lub złożyć niedopuszczalną ofertę ugody, w którym to przypadku rodzina Otero mogłaby złożyć pozew federalny na Florydzie.

Ars poprosił NASA o komentarz w sprawie przedstawionych twierdzeń i zaktualizuje tę historię, gdy ją otrzyma.