W czwartkowy wieczór (11 lipca) rakieta Falcon 9 firmy SpaceX uległa rzadkiej awarii.
Do zdarzenia doszło podczas wystrzelenia satelitów internetowych Starlink firmy SpaceX ze stacji kosmicznej Vandenberg w Kalifornii. Falcon 9 początkowo spisał się dobrze; Jego dwa etapy rozdzieliły się o zaplanowanej godzinie, a pierwszy etap wylądował na statku bezzałogowym około ośmiu minut po starcie zgodnie z planem.
Jednak według założyciela i dyrektora generalnego SpaceX Elona Muska, górny stopień rakiety, który wynosił 20 statków kosmicznych Starlink na niską orbitę okołoziemską, napotkał problem.
Ponowne uruchomienie górnego stopnia podnośnika rynnowego spowodowało awarię silnika z nieznanych obecnie przyczyn. Zespół dokona dziś wieczorem przeglądu danych, aby zrozumieć pierwotną przyczynę. Satelity Starlink zostały rozmieszczone, ale perygeum może być zbyt niskie, aby podnieść orbitę. Więcej dowiemy się za kilka godzin.12 lipca 2024 r
„Ponowne uruchomienie górnego stopnia w celu podniesienia punktu perygeum spowodowało awarię silnika z obecnie nieznanych przyczyn. Zespół analizuje dziś wieczorem dane, aby zrozumieć pierwotną przyczynę. Satelity Starlink zostały rozmieszczone, ale punkt perygeum może być zbyt nisko, aby go podnieść więcej dowiemy się za kilka godzin.” Musk powiedział w X Około dwóch godzin po starcie.
„RUD” jest skrótem od „szybkiej nieplanowanej dezintegracji” – terminu używanego przez SpaceX w odniesieniu do eksplozji lub dezintegracji. (Jeśli się zastanawiasz, perygeum to punkt na orbicie obiektu, który jest najbliżej Ziemi.)
Godzinę po opublikowaniu przez Muska swojego posta SpaceX przekazało więcej szczegółów za pośrednictwem firmowego konta X.
„Podczas wczorajszego wystrzelenia rakiety Falcon 9 w ramach programu Starlink silnik drugiego stopnia nie dokończył drugiego spalania. W rezultacie satelity Starlink zostały rozmieszczone na niższej orbicie niż planowano. SpaceX nawiązało kontakt z pięcioma z nich satelitów i próbuje podnieść ich orbitę za pomocą silników jonowych.” Firma napisała.
W Odpowiedz na ten postTen wysiłek „prawdopodobnie nie zadziała, ale warto spróbować” – powiedział Musk.
Górny stopień rakiety Falcon 9, napędzany pojedynczym silnikiem Merlin, wyglądał podczas tego lotu nieco dziwnie, choć ma to swoje znaczenie. Transmisja internetowa SpaceX pokazała nagromadzenie się puszystego białego lodu w pobliżu silnika wystrzeliwanego w przestrzeń kosmiczną – niezwykły widok, który może wskazywać na wyciek paliwa. Jest to jednak tylko spekulacja; Ani SpaceX, ani Musk nie powiedziały jeszcze nic na temat lodu.
Rakieta Falcon 9 to najpotężniejsza rakieta latająca obecnie w kosmosie. Do 2024 r. ma zostać wystrzelona 69 razy. Jest znana ze swojej niezawodności; Rakieta Falcon 9 w swojej historii doznała tylko jednej całkowitej awarii podczas lotu, która miała miejsce podczas wystrzelenia automatycznej kapsuły transportowej Dragon w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w czerwcu 2015 r.
Rakieta Falcon 9 jest przeznaczona do użytku przez ludzi; Do tej pory uruchomił 13 misji załogowych, z których dziewięć wysłało astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla NASA. Nie jest jasne, jak czwartkowy wypadek wpłynie na rakietę i jakie będą jego konsekwencje na tym etapie. SpaceX będzie musiało najpierw dowiedzieć się, co dokładnie się stało i jak rozwiązać problem.
Podczas czwartkowego startu wystrzelono 20 satelitów Starlink, z których 13 może nadawać usługę bezpośrednio do telefonów komórkowych. Większość misji Falcona 9 obsługuje obecnie gigantyczną i stale rosnącą konstelację Starlink, z której obecnie się składa Ponad 6100 działających satelitów49 z 69 startów Falcona 9 w 2024 r. dotyczyło misji Starlink.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin