24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rada Bezpieczeństwa ONZ wydaje rezolucję wzywającą do zawieszenia broni w Strefie Gazy

Rada Bezpieczeństwa ONZ wydaje rezolucję wzywającą do zawieszenia broni w Strefie Gazy

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Moment wydania rezolucji ONZ o zawieszeniu broni w Gazie

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie po tym, jak Stany Zjednoczone nie zawetowały tego środka, zmieniając swoje poprzednie stanowisko.

Zażądała także natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników.

Po raz pierwszy Rada wezwała do zawieszenia broni od rozpoczęcia wojny w październiku po kilku nieudanych próbach.

Amerykańskie posunięcie wskazuje na narastający spór między nimi a ich sojusznikiem Izraelem w sprawie izraelskiego ataku na Gazę.

W niezwykle ostrym naganie biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu oświadczyło, że Stany Zjednoczone „porzuciły” swoje poprzednie stanowisko, które bezpośrednio wiązało zawieszenie broni z uwolnieniem zakładników.

Dodała: „Niestety Stany Zjednoczone nie skorzystały ze swojego prawa weta wobec nowej rezolucji”.

W oświadczeniu stwierdzono, że zaszkodzi to wysiłkom mającym na celu uwolnienie zakładników, dając Hamasowi nadzieję, że będzie mógł wykorzystać międzynarodową presję na Izrael, aby osiągnąć zawieszenie broni bez uwalniania więźniów.

Powiedziała także, że Netanjahu zdecydował się odwołać zaplanowane na ten tydzień spotkania delegacji izraelskiej z urzędnikami amerykańskimi w Waszyngtonie.

Minister obrony Izraela powiedział, że Izrael nie zaprzestanie wojny w Gazie, dopóki zakładnicy nadal będą tam przetrzymywani.

Delegat palestyński przy ONZ Riyad Mansour z zadowoleniem przyjął tę decyzję, ale stwierdził, że jest już za późno.

„Zabicie i okaleczenie ponad 100 000 Palestyńczyków, wysiedlenie dwóch milionów i głód zabrały sześć miesięcy, zanim Rada w końcu zażądała natychmiastowego zawieszenia broni” – powiedział Mansour.

Hamas, palestyńska grupa islamistyczna rządząca Gazą, która wywołała wojnę bezprecedensowym atakiem na Izrael 7 października, również z zadowoleniem przyjęła tę decyzję. Oznajmiła, że ​​jest gotowa „natychmiast rozpocząć proces wymiany więźniów, który doprowadzi do uwolnienia więźniów z obu stron”.

Ruch uzależnił uwolnienie zakładników od uwolnienia przez Izrael Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Podczas poniedziałkowego głosowania Rady Bezpieczeństwa Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu, a pozostałych 14 członków głosowało za przyjęciem rezolucji.

Stany Zjednoczone blokowały wcześniej rezolucje wzywające do zawieszenia broni, twierdząc, że takie posunięcie byłoby niewłaściwe, podczas gdy między Izraelem a Hamasem trwały delikatne negocjacje w sprawie zawarcia rozejmu i uwolnienia zakładników.

Jednak w czwartek po raz pierwszy przedstawiła własny projekt wzywający do zawieszenia broni, co oznaczało zaostrzenie jej stanowiska wobec Izraela.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że decyzja USA o przyjęciu rezolucji nie oznacza „zmiany w naszej polityce”. Powiedział, że Stany Zjednoczone popierają zawieszenie broni, ale nie głosowały za rezolucją, ponieważ tekst nie potępił Hamasu.

W przemówieniu na konferencji prasowej po przyjęciu uchwały Kirby powiedział: „Wyraziliśmy się bardzo jasno i konsekwentnie wspieraliśmy zawieszenie broni w ramach umowy o zakładnikach. Taka jest struktura umowy o zakładnikach” tak jest skonstruowana umowa z zakładnikami.” „. Uchwała potwierdza trwające rozmowy.”

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że uchwała „musi zostać wdrożona”, aby zapewnić zawieszenie broni oraz „natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich zakładników”.

Skomentuj zdjęcie,

Stany Zjednoczone naciskały na Izrael, aby zrobił więcej w celu dostarczenia pomocy Strefie Gazy, gdzie – jak twierdzą – cała populacja cierpi z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Mark Lyall-Grant, który był ambasadorem Wielkiej Brytanii przy ONZ w latach 2009–2015, powiedział w programie BBC Radio o 16:00, że decyzja oznacza, że ​​Izrael jest teraz „w zasadzie zobowiązany do wstrzymania swojej kampanii wojskowej na następne 15 dni”. „Następnego dnia .” Pozostały okres świętego miesiąca Ramadan określony w tekście zawieszenia broni.

Dodał, że tekst jest prawnie wiążący dla Izraela, ale nie dla Hamasu, ponieważ ruch palestyński nie jest państwem.

Stany Zjednoczone były już wcześniej oskarżane o używanie swojego prawa weta w celu ochrony Izraela w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jednakże staje się coraz bardziej krytyczna wobec Izraela w związku z rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy, gdzie według ministerstwa zdrowia enklawy kierowanego przez Hamas ponad 32 000 osób, w większości kobiety i dzieci, zginęło w wyniku izraelskich bombardowań.

Stany Zjednoczone naciskały także na Izrael, aby zrobił więcej w celu dostarczenia pomocy dla Strefy Gazy, gdzie według nich cała ludność cierpi z powodu poważnego i dotkliwego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Organizacja Narodów Zjednoczonych oskarżyła Izrael o utrudnianie pomocy; Izrael oskarżył Organizację Narodów Zjednoczonych o brak dystrybucji pomocy.

Obecna wojna wybuchła po tym, jak bojownicy Hamasu szturmowali granicę i zaatakowali społeczności izraelskie, zabijając według izraelskich statystyk około 1200 osób i biorąc 253 osoby do Gazy jako zakładników.

Po serii akcji uwolnienia, ratowania i odnalezienia 130 osób, które zostały schwytane, nadal uważa się za zaginione.

Pomimo decyzji Izraela o odwołaniu zaplanowanej wizyty swojej delegacji w Waszyngtonie pod koniec tego tygodnia w następstwie rezolucji Rady Bezpieczeństwa, Kirby powiedział, że zaplanowane spotkania izraelskiego ministra obrony Yoava Gallanta i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'a Sullivana będą kontynuowane zgodnie z planem.

„Nie możemy się doczekać, aż wyjaśnimy Sekretarzowi Obrony, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu wspierają Izrael w jego walce z Hamasem” – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej.

READ  Setki demonstrantów szturmuje parlament iracki w obronie duchownego Muktady as-Sadra | Irak