14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin przybywa do Korei Północnej z pierwszą wizytą od 24 lat w związku z pogłębianiem się sojuszu antyzachodniego

Putin przybywa do Korei Północnej z pierwszą wizytą od 24 lat w związku z pogłębianiem się sojuszu antyzachodniegoCNN

Rosyjski Przybył prezydent Władimir Putin Korea Północna Podczas rzadkiej wizyty wskazuje na pogłębienie sojuszu między obydwoma krajami i potrzebę pozyskania przez Moskwę broni od Pjongjangu, aby móc kontynuować wojnę z Ukrainą.

Materiał wideo z przybycia przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una pokazuje, jak Putin osobiście odbierał samolot po przybyciu do stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, we wczesnych godzinach porannych w środę czasu lokalnego.

Media państwowe podały, że obaj przywódcy rozmawiali ze sobą entuzjastycznie przez kilka minut, zanim dotarli do konwoju.

Następnie oboje udali się do pensjonatu Kumsusan, w którym będzie przebywał Putin, jak podają północnokoreańskie media państwowe i północnokoreańska Centralna Agencja Informacyjna, a obaj przywódcy „wymienili stłumione głębokie myśli i otwarli umysły na zdecydowaniejszy rozwój. ” ) Stosunki są zgodne ze wspólnym pragnieniem i wolą narodów obu krajów.

Po przybyciu do pensjonatu odbyli „przyjazną pogawędkę” – dodała KCNA.

Ulice Pjongjangu udekorowano rosyjskimi flagami i plakatami przedstawiającymi Putina przed jego pierwszą wizytą w tym kraju od 2000 roku. Odwiedzać To rzadka podróż zagraniczna dla Putina, odkąd rozpoczął inwazję na Ukrainę w 2022 r., i ważny moment dla Kima, który od czasu pandemii Covid-19 nie gościł w swoim politycznie izolowanym kraju innego światowego przywódcy.00:21- Źródło: CNN

Korea Północna dekoruje ulice sztandarami Putina

Wizyta Putina będzie uważnie obserwowana na całym świecie i oczekuje się, że wzmocni rozwijające się partnerstwo między obydwoma mocarstwami, oparte na wspólnej wrogości wobec Zachodu i napędzane zapotrzebowaniem Moskwy na amunicję na potrzeby wojny na Ukrainie.

Po wizycie w Korei Północnej Putin uda się do Hanoi w ramach prezentacji stosunków Wietnamu z Rosją pod rządami komunistów, co prawdopodobnie rozzłości Stany Zjednoczone.

Jego doradca Jurij Uszakow powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że wizyta Putina w Korei Północnej będzie obfitowała w wiele wydarzeń. Uszakow powiedział, że obaj przywódcy zamierzają podpisać nowe strategiczne partnerstwo.

Uszakow podkreślał, że porozumienie nie ma charakteru prowokacyjnego ani skierowanego przeciwko innym krajom, ale ma na celu zapewnienie większej stabilności w Azji Północno-Wschodniej. Powiedział, że nowe porozumienie zastąpi dokumenty podpisane między Moskwą a Pjongjangiem w latach 1961, 2000 i 2001.

Zdjęcia satelitarne z Planet Labs i Maxar Technologies pokazały przygotowania do dużej parady na centralnym placu Pjongjangu. Jedno ze zdjęć przedstawiało amfiteatr budowany po wschodniej stronie placu Kim Ir Sena, miejsca, w którym odbywają się wszystkie najważniejsze przedstawienia w Korei Północnej. Na poprzednim zdjęciu wykonanym 5 czerwca można zobaczyć Koreańczyków z Północy ćwiczących marsze.

READ  Negocjatorzy są bliscy osiągnięcia porozumienia z Hamasem w sprawie uwolnienia zakładników

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby powiedział w poniedziałek reporterom, że administracja Bidena „nie martwi się samą podróżą”, ale dodał: „Niepokoi nas pogłębienie stosunków między tymi dwoma krajami”.

Gawril Grigorow/Sputnik/Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin witany przez przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una podczas przyjęcia na lotnisku w Pjongjangu, 19 czerwca 2024 r.

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i inne kraje oskarżyły o to Koreę Północną Udzielenie znaczącej pomocy wojskowej W ostatnich miesiącach Rosja obwiniała rosyjskie wysiłki wojenne, a obserwatorzy wyrazili obawy, że Moskwa może naruszać międzynarodowe sankcje, aby pomóc Pjongjangowi w rozwijaniu jego zdolności wojennych. Powstający wojskowy program satelitarny. Oba kraje zaprzeczyły eksportowi broni z Korei Północnej.

Podróż Putina jest odwzajemnieniem podróży Kima Ostatni wrzesieńkiedy przywódca Korei Północnej podróżował swoim pociągiem pancernym na daleki wschód Rosji z wizytą obejmującą postój w fabryce produkującej samoloty myśliwskie oraz w ośrodku wyrzutni rakiet.

Następuje to również w związku z utrzymującymi się wysokimi napięciami na Półwyspie Koreańskim w związku z rosnącymi międzynarodowymi obawami dotyczącymi zamiarów północnokoreańskiego przywódcy, który nasilił swój wrogi ton i porzucił długotrwałą politykę mającą na celu pokojowe zjednoczenie z Koreą Południową.

Według Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej, Korea Południowa oddała we wtorek strzały ostrzegawcze po tym, jak północnokoreańscy żołnierze pracujący w strefie zdemilitaryzowanej oddzielającej obie Koree na krótko przedostali się na południe, co jest drugim takim incydentem w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

W zeszłym tygodniu Kim w przesłaniu do Putina z okazji Święta Narodowego Rosji przypadającego 12 czerwca pochwalił przyszłość „znaczących stosunków i bliskiej przyjaźni” między obydwoma krajami.

„Nasi ludzie zapewniają pełne wsparcie i solidarność dla pomyślnej pracy wykonywanej przez rosyjską armię i naród” – powiedział Kim, według oficjalnej gazety Rodong Sinmun.

W artykule dla tej samej gazety opublikowanym wczesnym rankiem czasu lokalnego Putin podziękował Pjongjangowi za okazanie „niezłomnego wsparcia” dla wojny Rosji na Ukrainie i stwierdził, że oba kraje są „gotowe stawić czoła zbiorowym ambicjom Zachodu”.

READ  „Wszyscy to widzieliśmy”: protest przeciwko Xi Jinpingowi elektryzuje chiński Internet | Chiny

Powiedział, że oba kraje „aktywnie wzmacniają swoje wieloaspektowe partnerstwo” i „będą rozwijać alternatywne mechanizmy handlowe i wzajemne porozumienia niekontrolowane przez Zachód, wspólnie sprzeciwiać się bezprawnym jednostronnym ograniczeniom i tworzyć równą i niepodzielną architekturę bezpieczeństwa Eurazji”.

Do spotkania doszło zaledwie kilka dni po szczycie G7 ds. gospodarek rozwiniętych we Włoszech, w którym uczestniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podczas którego zachodni przywódcy potwierdzili swoje stałe wsparcie dla Ukrainy i zgodzili się na wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na wsparcie procesu restrukturyzacji zadłużenia. Kredyt wart 50 miliardów dolarów Do kraju rozdartego wojną.

Dzieje się to także tuż po poparciu dla Kijowa Międzynarodowy szczyt pokojowy W weekend wzięło w nim udział ponad 100 krajów i organizacji, a jego celem było pozyskanie poparcia dla pokojowej wizji Zełenskiego, która zakłada całkowite wycofanie sił rosyjskich z terytorium Ukrainy.

Putin odrzucił te wysiłki dzień przed spotkaniem, oferując własne warunki pokojowe, obejmujące wycofanie sił ukraińskich z czterech częściowo okupowanych regionów i nakłonienie Kijowa do wycofania swojej kandydatury do NATO – stanowisko to Ukraina i jej sojusznicy uważają za nieskuteczne.

Wizyta Putina w Korei Północnej jest powszechnie postrzegana jako szansa dla niego na zwiększenie poparcia Kima dla swojej wojny – cel, który może stać się coraz pilniejszy wraz z nadejściem długo opóźnianej pomocy wojskowej USA dla Ukrainy.

W zeszłym miesiącu sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział amerykańskim prawodawcom, że dostarczenie północnokoreańskiej amunicji i rakiet, a także irańskich dronów pozwoliło siłom rosyjskim „postawić się na nogi”.

Między sierpniem a lutym Pjongjang wysłał do Rosji około 6700 kontenerów, które mogą pomieścić ponad 3 miliony sztuk pocisków artyleryjskich kal. 152 mm lub ponad 500 000 sztuk pocisków wielokrotnych wyrzutni rakiet 122 mm, podało na początku tego roku południowokoreańskie Ministerstwo Obrony.

Zarówno Moskwa, jak i Pjongjang zaprzeczyły takim transferom broni, a w zeszłym miesiącu wyższy rangą urzędnik Korei Północnej nazwał takie twierdzenia „absurdalnym paradoksem”.

Zapytany o obawy, że Rosja rozważa transfer wrażliwych technologii do Pjongjangu w zamian za te towary, rzecznik Kremla powiedział w zeszłym tygodniu, że „potencjał obu krajów do rozwoju stosunków dwustronnych” jest „duży” i „nie powinien nikogo niepokoić”. Nikt nie powinien i nie może temu podważać.”

READ  Prawnik Amandy Knox twierdzi, że jest „ofiarą” podczas nowego procesu we Włoszech o zniesławienie po tym, jak fałszywie oskarżyła właściciela baru Patricka Lumumbę, ojca dwójki dzieci, o zamordowanie jej współlokatorki Meredith Kercher.

Ostatnia wizyta Putina w Korei Północnej miała miejsce w 2000 r., czyli w pierwszym roku jego urzędowania na stanowisku prezydenta Rosji, gdzie spotkał się z poprzednikiem Kima i jego zmarłym ojcem Kim Dzong Ilem.

Jego podróż do Korei Północnej, a następnie do Wietnamu następuje w momencie, gdy rosyjskiemu przywódcy najwyraźniej zależy na ponownym zaistnieniu na scenie światowej, porzucając obraz izolacji po powszechnie potępianej inwazji na Ukrainę poprzez przyciągnięcie partnerów o podobnych poglądach. .

W zeszłym miesiącu Putin przedstawił m.in Wizyta państwowa w PekinieOn i chiński przywódca Xi Jinping kategorycznie podkreślili swój wspólny sprzeciw wobec tego, co uważają za światowy porządek pod przewodnictwem USA.

W zeszłym tygodniu Moskwa gościła ministrów spraw zagranicznych m.in. Chin, Iranu, Republiki Południowej Afryki i Brazylii na spotkaniu grupy BRICS, w skład której wchodzą główne gospodarki rozwijające się.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby określił w poniedziałek ostatnią wizytę Putina jako „atak zaczarowany” po reelekcji przywódcy. Na początku tego roku Putin wygrał w konkursie swoją piątą kadencję Bez prawdziwego sprzeciwu.

Decyzja Putina zmierzająca do zacieśnienia stosunków z Koreą Północną była dobrodziejstwem dla Kima, który pozostaje wolny od wieloletnich sankcji międzynarodowych w związku z jego nielegalnym programem broni nuklearnej.

Wizyta przewodniczącego stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie sygnałem dla krajowej publiczności Kima o jego globalnych wpływach i okazją do wywarcia nacisku na tak potrzebne wsparcie gospodarcze i technologiczne ze strony Moskwy.

Rosja wspierała już wcześniej międzynarodowe sankcje i wspierane przez ONZ dochodzenia w sprawie nielegalnego programu Korei Północnej dotyczącego broni, który obejmuje testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych dalekiego zasięgu, które teoretycznie mogłyby dotrzeć do kontynentu amerykańskiego.

Wydaje się jednak, że widoczna rosnąca zależność Rosji od Korei Północnej i rosnące tarcia z Zachodem zmieniły tę dynamikę. W marcu Moskwa Zawetowała uchwałę ONZ Wznowienie niezależnego monitorowania naruszeń przez Koreę Północną sankcji Rady Bezpieczeństwa.

(Dodatkowe raporty: Jaun Bae, Michael Mitsanas, Katarina Krebs, Maria Knight, Yeonjung Seo, Betsy Klein i Paul B. Murphy)