19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin ostrzegł, że Rosja może zapewnić innym broń dalekiego zasięgu, aby móc uderzać w cele zachodnie

Putin ostrzegł, że Rosja może zapewnić innym broń dalekiego zasięgu, aby móc uderzać w cele zachodnie

ulica. PETERSBURG, Rosja (AP) – Prezydent Prezydent Rosji Władimir Putin Niemcy ostrzegli w środę, że użycie przez Ukrainę swojej broni do uderzenia w Rosji będzie stanowić „niebezpieczny krok” i stwierdziły, że Moskwa może z kolei zapewnić innym broń dalekiego zasięgu, aby uderzać w cele zachodnie.

W rozmowie z wyższymi rangą liderami wiadomości w międzynarodowych agencjach informacyjnych, w tym Associated Press, dodał, że takie działania Zachodu jeszcze bardziej osłabią bezpieczeństwo międzynarodowe i mogą prowadzić do „bardzo poważnych problemów”.

„Oznaczałoby to ich bezpośredni udział w wojnie przeciwko Federacji Rosyjskiej i zastrzegamy sobie prawo do takiego samego działania” – dodał Putin.

Ponieważ użycie takiej zachodniej broni wymaga od personelu wojskowego tych krajów kontrolowania rakiet i wybierania celów, Putin powiedział, że Moskwa może podjąć „asymetryczne” kroki w innych częściach świata.

Dodał: „Jeśli widzą, że możliwe jest dostarczenie takiej broni w strefę działań wojennych, aby przeprowadzić uderzenia na naszym terytorium i stworzyć nam problemy, to dlaczego nie mamy prawa dostarczać broni tego samego typu do niektórych regionów Europy” – dodał. świat, gdzie tylko mogą?” Czy można go używać do ataków na wrażliwe obiekty należące do krajów, które robią to w Rosji?

„Zastanowimy się nad tym” – powiedział reporterom na marginesie dorocznego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

Niemcy dołączyły do ​​Stanów Zjednoczonych A ostatnio poprzez zezwolenie Ukrainie na atakowanie niektórych celów na terytorium Rosji za pomocą broni dalekiego zasięgu dostarczonej przez Kijów. Powiedział, że dostawa niemieckich czołgów na Ukrainę była szokiem dla wielu Rosjan.

Dodał: „Jeśli teraz użyją rakiet do uderzenia w obiekty na terytorium Rosji, całkowicie zniszczy to stosunki rosyjsko-niemieckie”.

Środa, Zachodni urzędnik i amerykański senator Powiedziała, że ​​Ukraina użyła amerykańskiej broni, aby uderzyć Rosję Nowo zatwierdzone wytyczne prezydenta Joe Bidena. Pozwala na użycie amerykańskiej broni w ograniczonych celach obronnych Charków, drugie co do wielkości miasto na Ukrainie. Urzędnik nie był upoważniony do publicznego komentowania tej delikatnej sprawy i wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.

READ  Ukraiński dron uderzył w bazę bombowców w Rosji

Odpowiadając po raz pierwszy od inauguracji w zeszłym miesiącu piątej kadencji na pytania międzynarodowych dziennikarzy, Putin powiedział także, że w stosunkach rosyjsko-amerykańskich nic się nie zmieni niezależnie od tego, czy w listopadzie wybory prezydenckie w USA wygra Biden, czy Donald Trump.

„Będziemy współpracować z każdym prezydentem wybranym przez naród amerykański” – powiedział Putin.

Dodał: „Powiem szczerze, nie powiem, że wierzymy, że po wyborach coś się zmieni na rosyjskiej drodze w amerykańskiej polityce”. „Nie sądzimy, że wydarzy się coś poważnego”.

Putin też powiedział Trump skazany za przestępstwo To, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu podczas jego cichego procesu finansowego, było wynikiem „wykorzystania systemu sądownictwa jako części wewnętrznej walki politycznej”.

Rosyjski przywódca spotkał się z pytaniami na różne tematy, choć sesję zdominowały ponaddwuletnie walki na Ukrainie.

Putin twierdził, że Zachód miał możliwości zakończenia walk na Ukrainie, ale nie skorzystał z nich, powołując się na list, który rzekomo kiedyś napisał do Bidena, w którym stwierdził, że działania wojenne mogą zakończyć się za dwa lub trzy miesiące, jeśli Waszyngton przestanie dostarczać broń do Kijowa.

W odpowiedzi na pytanie o rosyjskie straty militarne Putin stwierdził, że żaden kraj nie ujawni takich informacji podczas działań wojennych, ale nie podając szczegółów, stwierdził, że straty Ukrainy były pięciokrotnie większe niż Rosji.

Dodał, że na Ukrainie w niewoli znajduje się ponad 1300 żołnierzy rosyjskich, a w Rosji przetrzymywanych jest ponad 6400 żołnierzy ukraińskich.

Zarzutów tych nie można było niezależnie zweryfikować.

Jeśli chodzi o inne tematy, Putin powiedział, że Stany Zjednoczone „podejmują aktywne kroki”, aby zapewnić uwolnienie reportera „Wall Street Journal” Iwana Gerszkowicza, Amerykanina, który przebywa w więzieniu od ponad roku podczas podróży prasowej i został oskarżony o szpiegostwo. Gershkovitch, jego pracodawca i Stany Zjednoczone zaprzeczyły zarzutom, a Waszyngton oświadczył, że jest on niesprawiedliwie przetrzymywany.

READ  W izraelskim nalocie na południową Strefę Gazy w Rafah zginęło co najmniej 9 Palestyńczyków, w tym 6 dzieci.

Putin powiedział, że o takim uwolnieniu „nie decyduje się za pośrednictwem mediów”, ale „dyskretnie, spokojnie i profesjonalnie”.

Dodał: „Jest pewne, że decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta wyłącznie na zasadzie wzajemności”, odnosząc się do ewentualnej wymiany więźniów.

Putin to wykorzystał Forum w Petersburgu Jako oferta promocji rozwoju Rosji i poszukiwania inwestorów. Choć spotkania z dziennikarzami były częścią poprzednich sesji, to od czasu wysłania wojsk na Ukrainę nie odpowiadał na pytania dziennikarzy zachodnich podczas wydarzenia w Petersburgu.

W zeszłym roku dziennikarze z krajów uznanych przez Rosję za nieprzyjazne – w tym ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej – nie zostali zaproszeni, a zachodni urzędnicy i inwestorzy nie wzięli udziału w sesji po nałożeniu na Moskwę szeroko zakrojonych sankcji w związku z Ukrainą.

—-

Współpracował z nim pisarz prasowy Amer Madhani z Waszyngtonu.