15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Przesyłka z Warszawy: Rozwój militarny i gospodarczy Polski następuje w czasie, gdy Zachód się chwieje

Przesyłka z Warszawy: Rozwój militarny i gospodarczy Polski następuje w czasie, gdy Zachód się chwieje

WARSZAWA, Polska – Po dziesięciu dniach w Warszawie uderza mnie wzrost popularności Polski, zarówno polityczny, jak i militarny – nawet gdy po debacie nasiliły się wątpliwości co do niebezpieczeństw, na jakie stoi ten kraj ze strony Rosji i stabilności Polski w Stanach Zjednoczonych.

Strategiczny konsensus Polski – proukraiński, przeciwny rosyjskiej agresji, pronatowski i niezachwiany w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi – pomimo drugorzędnego (i możliwego do uniknięcia) ostrzału między koalicją rządzącą a prawicową opozycją. Przewodnictwo. To więcej, niż można powiedzieć o Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Ponura ocena Polski na temat Rosji prezydenta Władimira Putina potwierdza się. Ale Polacy nie pozwalają sobie na załamujący się pesymizm ani zmęczenie Ukrainą. Najlepsi analitycy w Polsce, w tym ci z czołówki Warszawy Centrum Studiów Orientalnych, są bardziej optymistyczni co do przebiegu wojny na Ukrainie, niż słyszałem od dłuższego czasu. Nie spodziewali się łatwego zwycięstwa Ukrainy, ale ich dolna linia Jeśli Zachód będzie kontynuował presję, czas niekoniecznie działa na korzyść Kremla. Analitycy twierdzą, że względne zwycięstwo Ukrainy jest możliwe, ponieważ Zachód wspiera ją na mniejszych warunkach, zwiększa presję gospodarczą na Rosję i ogólnie sprzeciwia się imperialnym ambicjom Putina. (Będę w Polsce na wydarzeniach „Tygodnia Warszawskiego” organizowanych przez Atlantic Council i na Uniwersytecie Warszawskim Konferencja Jak zatrzymać Rosję.)

Polskie wydatki wojskowe stanowią dobry przykład dla Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii zaczął się podnosić Tendencja ta utrzymuje się pod rządami obecnego rządu, a za poprzedniego rządu była dotkliwa. Nowo zakupiony ciężki sprzęt, czołgi i myśliwce zastępują czołgi i samoloty, które Polska wysłała na Ukrainę po rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Ugrupowanie Francja-Niemcy-Polska „Trójkąta Weimarskiego”. . . Polityka wewnętrzna Francji i Niemiec zostaje nagle przyćmiona.

Jednak Zachód, czyli główna instytucja, z którą Polska przyłączyła się do wielkiego wysiłku, nie był tak zdeterminowany, jak Polska oczekiwała. Debata, która odbyła się 27 czerwca pomiędzy prezydentem Joe Bidenem a byłym prezydentem Donaldem Trumpem, zszokowała Polaków. Następnego dnia wielu Polaków bardziej otwarcie rozważało możliwość drugiej kadencji Trumpa, rozważając możliwości Polski w przypadku powrotu byłego prezydenta do Białego Domu. Głośne wypowiedzi Trumpa na temat NATO i przyjazne wypowiedzi na temat Putina niepokoją wielu mieszkańców Warszawy. Jednak polscy politycy po obu stronach podziału politycznego w kraju mają dobre stosunki z wieloma amerykańskimi republikanami w Trump World i poza nim, w tym z samym Trumpem. Zastanawiają się obecnie, jak wykorzystać te powiązania do realizacji konwencjonalnej polskiej strategii „Najpierw wolny świat”.

Prezydent Polski Andrzej Duda, powiązany z byłym prawicowym rządem, miał dobre stosunki z Trumpem i spotkał się z nim w Nowym Jorku na krótko przed ostatecznym głosowaniem Kongresu USA za wznowieniem pomocy dla Ukrainy. jest zgłoszone Zachęcanie Trumpa, aby się temu nie sprzeciwiał. Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski, wchodzący w skład centrowej koalicji rządzącej, ma własne szerokie powiązania z amerykańską prawicą i je wykorzystuje. Inni czołowi polscy politycy, tacy jak marszałek (marszałek) Sejmu Szymon Hołownia, robią lub przygotowują się do zrobienia tego samego: dotarcia do Republikanów w świecie Trumpa i wokół niego, szczególnie podczas szczytu NATO w Waszyngtonie w dniach 9–11 lipca, gdzie Trump nalega na reagańskie i mniej neoizolacjonistyczne podejście Stanów Zjednoczonych po Bidenie. Nie jest jasne, jaki sukces odniosą, ale wydaje się, że Trump uważa, że ​​większość świata to polemika dotycząca wysokich wydatków na obronność. pozytywnieZdobędą umiejętność słuchania i wydaje się, że mądrze jest spróbować.

Polska stoi przed nowymi wyzwaniami nie tylko na Atlantyku, ale także w polityce. Polacy dużo zainwestowali w odnowione stosunki z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który w ostatnich miesiącach stał się zauważalnie ostrzejszy wobec Rosji. Jednak pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji, która odbyła się 30 czerwca, oraz możliwość utworzenia skrajnie prawicowego (i miękkiego wobec Putina) rządu francuskiego osłabiły Macrona i skomplikowały to nowe ustawienie.

Ponieważ Polacy po obu stronach podziału politycznego byli sfrustrowani długą i bezowocną przyjaźnią Niemiec z Rosją, centrowy polski rząd, który doszedł do władzy pod koniec ubiegłego roku, był bardziej skłonny do współpracy z Berlinem, zwłaszcza z proukraińską Partią Zielonych. Partia kontroluje niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jednak czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego osłabiły Partię Zielonych i wzmocniły przyjazną Putinowi, skrajnie prawicową Partię Deutschland w Niemczech. Francja-Niemcy-Polska”Trójkąt WeimarskiWydaje się, że ugrupowanie to, które według niektórych Polaków mogło wyłonić się jako filar europejskiej siły strategicznej przeciwko Rosji, zostało nagle przyćmione przez francuską i niemiecką politykę wewnętrzną, na bardzo polskim gruncie.

Pomiędzy agresywną wojną Rosji na wschodzie a politycznymi chmurami burzowymi na zachodzie, Polska ma wiele do czynienia. Ale jego możliwości są znacznie większe. Od pokojowego obalenia wspieranego przez Moskwę reżimu komunistycznego w 1989 r. Polska odnotowuje stały i znaczący rozwój pod względem gospodarczym, a obecnie także militarnym. Jej wzrost w kraju i ukazana obecnie strategiczna jasność wobec Rosji, po raz pierwszy od wieków umieściły Polskę na pierwszym miejscu wśród mocarstw europejskich. I okazuje się, że z czasem.


Daniel Fried jest wybitnym członkiem rodziny Weiserów w Radzie Atlantyckiej, byłym Ambasadorem USA w Polsce i byłym Sekretarzem Stanu USA ds. Europy.

Czytaj więcej

Zdjęcie: Ludzie świętują 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO w Krakowie, Polska, 12 marca 2024 r. NATO liczy obecnie 32 państwa członkowskie. Polska przystąpiła do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 r. W rocznicę na Rynku Głównym odbywają się uroczystości z udziałem wojska polskiego i orkiestry wojskowej. (Zdjęcie: Claudia Radecka/NurPhoto)

READ  Highstar dostarczy 5 MW elektrolizy do Polenergii w Polsce