25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prokurator Generalny Ukrainy ubiega się o dożywocie dla rosyjskiego żołnierza w procesie o zbrodnie wojenne

Prokurator Generalny Ukrainy ubiega się o dożywocie dla rosyjskiego żołnierza w procesie o zbrodnie wojenne

Kijów (Reuters) – Główny prokurator Ukrainy zwrócił się w czwartek do sądu o skazanie rosyjskiego żołnierza na dożywocie za zabicie nieuzbrojonego cywila w pierwszym procesie o zbrodnie wojenne po inwazji Rosji 24 lutego.

Vadim Shishimarin, 21-letni rosyjski dowódca czołgu, poprosił wdowę Katerinę Shelipovą o wybaczenie mu zabójstwa jej męża Ołeksandra w północno-wschodniej ukraińskiej wiosce Czubachówka 28 lutego.

„Przyznaję się do mojej winy… Proszę o wybaczenie” – powiedział Chelipowej podczas czwartkowego przesłuchania, w którym uczestniczył Reuters.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W środę przyznał się do morderstwa. Czytaj więcej

Zabójstwo Ołeksandra Szlipowa było jednym z tego, co Ukraina i kraje zachodnie opisują jako znacznie szerszy obraz: Ukraina oskarżyła Rosję o okrucieństwa i brutalność wobec ludności cywilnej podczas inwazji i stwierdziła, że ​​zidentyfikowała ponad 10 000 możliwych zbrodni wojennych. Rosja zaprzeczyła, jakoby celowała w ludność cywilną lub była zamieszana w zbrodnie wojenne.

Na czwartkowej rozprawie Shishimarin wyciął desperacką scenę w szklanej budce dla oskarżonych — chłopięcych, w dresach, z ogoloną głową.

Kreml poinformował, że nie ma informacji o procesie, a brak przedstawicielstwa dyplomatycznego na Ukrainie ogranicza jego możliwości udzielenia pomocy.

Wdowa powiedziała sądowi, że w dniu, w którym jej mąż został zamordowany, usłyszała z ich podwórka strzały z dużej odległości i że zadzwoniła do męża.

Powiedziała: „Pobiegłam do mojego męża, on już nie żył. Został postrzelony w głowę. Krzyczałam, krzyczałam tak mocno”. Wyglądała na oszołomioną, a jej głos drżał z emocji.

Shlepova powiedziała sądowi, że nie sprzeciwi się, jeśli Shishimarin zostanie zwolniony do Rosji w ramach wymiany więźniów, aby wydostać „naszych chłopców” z portowego miasta Mariupol, odnosząc się do setek ukraińskich żołnierzy, którzy poddali się Rosji. Czytaj więcej

Proces toczy się, ponieważ los żołnierzy na Ukrainie jest pod kontrolą w nadziei, że Rosja wyda ich w ramach wymiany. W Rosji niektórzy starsi legislatorzy wezwali do ścigania bojowników pułku azowskiego.

READ  Irlandia płaci do 92 000 dolarów ludziom, którzy kupują domy na odległych wyspach. Oto jak to działa.

Shelipova powiedziała, że ​​jej mąż był nieuzbrojony i miał na sobie cywilne ubranie. Dodała, że ​​mają razem 27-letniego syna i dwoje wnucząt.

Prokuratorzy ukraińscy twierdzą, że Shishimarin oddała kilka strzałów z karabinu szturmowego w głowę cywila z samochodu po tym, jak ją wydała. Czytaj więcej

Zapytany, czy został zmuszony do wykonania rozkazu, który stanowił zbrodnię wojenną, Shishimarin odpowiedział: „Nie”.

„Wystrzeliłem krótką partię trzech lub czterech kul” – powiedział w sądzie.

„Pochodzę z obwodu irkuckiego (region na Syberii) i mam dwóch braci i dwie siostry… Jestem najstarszy” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Maxa Hundera; Napisane przez Toma Palmfortha. Montaż przez Alexandrę Hudson, Nicka McPhee i Frances Kerry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.