7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent USA Joe Biden udaje się do Polski, aby omówić rosyjską inwazję

W związku z rosnącymi napięciami geopolitycznymi Biały Dom wezwał prezydenta USA w niedzielę Joe Biden W piątek wyjeżdża do Polski na spotkanie z prezydentem Andrzejem Duda Rosji Inwazja Ukrainy.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała w oświadczeniu: „Jak prezydent może o tym dyskutować? Stany ZjednoczoneWraz z naszymi sojusznikami i partnerami odpowiadamy na kryzys humanitarny i praw człowieka wywołany przez niesprawiedliwą i niesprowokowaną wojnę Rosji z Ukrainą.”

Według raportu, wizyta Bidena nastąpi po wizycie w Belgii na spotkania z przywódcami NATO, G7 i UE. „Wizyta będzie nadal koncentrować się na mobilizowaniu świata do poparcia narodu ukraińskiego i przeciwko inwazji prezydenta Putina na Ukrainę” – powiedział Zaki o podróży Bidena do Europy. „Ale nie ma planów wyjazdu na Ukrainę” – dodał.

Rozwój nastąpił po tym, jak polski premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa z premierami Czech i Słowenii, aby odwiedzić oblężoną stolicę w zeszłym tygodniu, po tym, jak Rosja zaatakowała w zeszłym miesiącu jej byłe sowieckie sąsiedztwo.

Wiceprezydent USA Kamala Harris spotkała się z Dudą w Warszawie na początku tego miesiąca. Obaj potępili działania militarne Rosji, zwłaszcza przeciwko ludności cywilnej. AFP Raport.

Spotkanie odbyło się wkrótce po tym, jak Stany Zjednoczone odrzuciły polską ofertę wysłania myśliwców MiG-29 na Ukrainę za pośrednictwem amerykańskiej bazy lotniczej – ustępstwo zignorowane przez amerykańskich urzędników – a projekt wzbudził „poważne obawy” dla całego NATO. Sojusz. ONZ szacuje, że około 10 milionów Ukraińców uciekło ze swoich domów, z czego jedna trzecia wyemigrowała, głównie do Polski.

(Z wkładami z agencji)

Subskrybuj Biuletyny miętowe

* Wpisz poprawny adres e-mail

* Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera.