Wśród podwyżek Wojna rosyjsko-ukraińskaOdrzucenie przez Kijów prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera we wtorek wywarło presję na Niemcy. Podczas wizyty w Polsce Steinmeier przyznał, że Ukraina nie przyjęła jego planowanej wizyty w Kijowie. Tymczasem kanclerz Niemiec Olaf Scholes został również oskarżony o słabą reakcję na kryzys na Ukrainie.
Podczas wizyty w Polsce prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał, że rozdarty wojną kraj odrzucił jego propozycję odwiedzenia Ukrainy wraz z innymi przywódcami UE. Powiedział, że Kijów powiedział mu, że nie jest mile widziany w kraju. „Chciałem to zrobić, ale szczerze mówiąc, muszę o tym pamiętać, nie chcę tego w Kijowie” – powiedział dziennikarzom Steinmeier, powołując się na doniesienia międzynarodowe.
Były minister spraw zagranicznych prezydent Steinmeier spotyka się z krytyką od czasu pierwszej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym. Od lat jest oskarżany o upraszczanie polityki wobec Moskwy. Jednocześnie kanclerz Niemiec Olaf Scholes był szeroko krytykowany za wsparcie Ukrainy w wojnie. Był krytykowany przez krytyków za niechęć do podróży do Sholes Kijów i dostarczania ciężkiej broni na pomoc Ukrainie. Po wizycie w Kijowie kilku przywódców, w tym premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i prezydent UE Ursuli van der Leyen, Sholes i Steinmeier stali się celem ataku na Kijów.
Niemcy twierdzą, że osiągnęły „limit” dostaw broni na Ukrainę
Warto zauważyć, że w poniedziałek ogłoszono, że Niemcy osiągnęły swoje granice i zakończyły możliwość dostaw broni na Ukrainę z rezerw wojskowych. Niemiecka minister obrony Kristin Lambrecht powiedziała dziennikarzom rządowym, że koordynuje dostawy z Departamentem Uzbrojenia. Tymczasem Niemcy zapowiedziały, że dostarczą Ukrainie 50 czołgów Leopard 1 i co najmniej 60 transporterów opancerzonych typu moździerz, aby uzbroić swoje wojska w obliczu rosyjskiej ofensywy na granicy z Ukrainą.
Berlińska gazeta Bild donosi, że niemiecki producent sprzętu wojskowego Rhinemeat poinformował, że do końca 2022 roku dostarczy ukraińskim siłom zbrojnym moździerze. Początkowo firma zajmująca się sprzętem obronnym zaproponowała rządowi niemieckiemu plan, aby moździerzowe wozy piechoty mogły być natychmiast dostarczone siłom ukraińskim. Oznacza to jednak, że pojazdy muszą być dostarczane z dostaw dostępnych w niemieckich siłach zbrojnych. Propozycja została odrzucona przez niemieckie Ministerstwo Obrony. Warto zauważyć, że Niemcy były niechętne wysyłaniu broni na Ukrainę po rosyjskiej inwazji „z powodów historycznych II wojny światowej”.
(Z wpisami agencji)
Zdjęcie: A.P.
Śledź wszystkie wiadomości i nagłówki dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej Aktualizacje na żywo dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com