20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Premier Polski mówi, że szanse na podpisanie umowy z rządem UE

Premier Polski mówi, że szanse na podpisanie umowy z rządem UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przygotowuje się do powitania polskiego premiera Mateusza Morawieckiego przed spotkaniem w siedzibie UE w Brukseli 18 lutego 2022 r. Via Olivier Matthys / Pool REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 18 lutego (Reuters) – Premier Polski powiedział w piątek, że Polska poczyniła postępy w rozmowach z Komisją Europejską w sprawie zablokowania funduszu naprawczego Covit-19, dodając, że liczy na osiągnięcie porozumienia.

Bruksela nie zatwierdziła jeszcze narodowego planu naprawczego Warszawy, który jest zobowiązany do zamrożenia 36 mld euro (40,89 mld dolarów) finansowania ze względu na kontrowersje dotyczące reform sądownictwa, które podważają niezawisłość sądów.

„Szanse nieco się poprawiły po dzisiejszych rozmowach” – powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli, która była transmitowana przez telewizję polską, jednocześnie nalegając, aby umowa została zawarta w nadchodzących tygodniach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Moravic przemawiał wczoraj po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen.

Po spotkaniu komisja odmówiła komentarza, czy podziela ocenę Moraviki, że szanse na otwarcie dostępu do polskiego unijnego funduszu naprawczego poprawiły się.

Sąd Najwyższy UE odrzucił wyzwania Warszawy i Budapesztu dotyczące nowej zgody UE, torując drogę administracji UE do obcięcia miliardów euro w finansowaniu dla Polski i Węgier, co odcięłoby finansowanie członkom, którzy naruszają prawo europejskie. Czytaj więcej

Obecny spór z Polską skupia się wokół izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która według krytyków to system polityczny, który karze sędziów sprzeciwiających się reformom sądownictwa w Warszawie.

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej zażądał jej rozwiązania, aw październiku ubiegłego roku Polska nałożyła karę miliona euro dziennie za jej utrzymanie.

READ  Trucizna w stosunkach polsko-niemieckich - Carnegie Europe

Rządzący w Polsce nacjonaliści, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i jego sojusznik, prezydent Andrzej Duda, zaproponowali ustawę mającą na celu zakończenie impasu. Czytaj więcej

Krytycy twierdzą jednak, że obie propozycje nie rozwiązały fundamentalnego problemu upolitycznienia sądownictwa, w tym izby dyscyplinarnej.

Pomimo zamrożenia rządowych funduszy ratunkowych, Polska nadal wykorzystuje własne fundusze do realizacji krajowego planu naprawy.

„Pierwsze przetargi rozpoczną się wkrótce, a pieniądze na ich realizację zostały zabezpieczone” – powiedział Moraviki. „Nie wierzę, że zostanie wycofany w przyszłości (przez UE).”

(1 USD = 0,8804 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alana Charlischa i Pavla Florkievicha w Warszawie, Gabrieli Pasińskiej w Brukseli, pod redakcją Marka Heinricha i Tomasza Janowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.