14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Premier Indii Narendra Modi odwiedza Władimira Putina, aby zacieśnić stosunki w obliczu Chin

Premier Indii Narendra Modi odwiedza Władimira Putina, aby zacieśnić stosunki w obliczu Chin

Uzyskaj streszczenie redaktora za darmo

Narendra Modi ma we wtorek odbyć w Rosji formalne rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem, ponieważ premier Indii pragnie zacieśnić więzi i rozwiać obawy dotyczące zwrotu Moskwy w kierunku Chin.

Putin powitał w poniedziałek Modiego w jego rezydencji na przedmieściach Nowego Ogariowa pod Moskwą, gdzie obaj mężczyźni odbyli nieformalne rozmowy przy herbacie i spacer po parku. Bardziej formalne negocjacje spodziewane są we wtorek.

Modi w poście na platformie społecznościowej okrzyknął dwudniową wizytę „wspaniałą okazją do pogłębienia relacji”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował wizytę Modiego, określając ją jako „wielkie rozczarowanie”.

„To ogromne rozczarowanie i druzgocący cios dla wysiłków pokojowych, gdy przywódca największej demokracji na świecie obejmuje w Moskwie najbardziej śmiercionośnego przestępcę na świecie” – napisał Zełenski na stronie internetowej X. We wtorek rano powiedział, że w poniedziałek w rosyjskim zamachu bombowym, który dotknął szpital dziecięcy w Kijowie oraz infrastrukturę cywilną i kluczową infrastrukturę w innych miejscach, zginęło co najmniej 38 osób, w tym czworo dzieci, a 190 innych zostało rannych.

© Associated Press

To pierwsza wizyta Modiego od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Rosja stara się zjednoczyć kraje takie jak Indie, aby poparły wizję Putina dotyczącą „globalnej większości” pod przewodnictwem Moskwy, aby rzucić wyzwanie hegemonii Stanów Zjednoczonych.

Z drugiej strony Indie unikały opowiadania się za lub przeciw wojnie, próbując chronić swoje trwające od dziesięcioleci więzi z Rosją, największym dostawcą broni i ważnym źródłem taniej ropy od początku konfliktu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że kraje zachodnie są „zazdrosne… i nie bez powodu”, że Modi wybrał Rosję na swoją pierwszą dwustronną wizytę po wyborach w Indiach, w których Modi wygrał w zeszłym miesiącu trzecią pięcioletnią kadencję.

READ  USA zobowiązują się odciąć oświetlenie gazowe po tym, jak Rosja zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zorganizowanie specjalnego spotkania na temat „Biolabs” na Ukrainie

Stosunki indyjsko-rosyjskie nabrały szczególnego znaczenia w świetle zachodnich sankcji mających na celu izolację Rosji, które zbliżyły Moskwę do Chin. Pekin zapewnił Moskwie gospodarcze koło ratunkowe, zwiększając dwustronną wymianę handlową do rekordowego poziomu i stając się głównym dostawcą Rosji zachodnich komponentów, które można wykorzystać na polach bitew.

„Indie chcą dać Rosji pole manewru” – mówi Alexander Gabuev, dyrektor Carnegie Center for Russia and Eurasia w Berlinie. „Indie mogą nie mieć narzędzi, aby odciągnąć Rosję od Chin, ale chcą dać jej jak najwięcej możliwości jak to możliwe, aby uniemożliwić mu włożenie wszystkich jaj do chińskiego koszyka”.

Indie są również w konflikcie z Chinami wzdłuż spornej granicy w Himalajach i uważają, że neutralność Rosji ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego, twierdzą urzędnicy. „Głównym wyzwaniem są Chiny” – powiedział Pankaj Saran, były ambasador Indii w Rosji. „Tak naprawdę nie możemy sobie pozwolić na nic, co zmienia przyjaciela we wroga”.

Handel między Indiami a Rosją wzrósł do ponad 65 miliardów dolarów od czasu pełnej inwazji rosyjskiej, głównie z powodu gwałtownego wzrostu obniżonych cen zakupów ropy. Według dostawcy danych Vortexa, rosyjska ropa naftowa odpowiadała w czerwcu za 43 procent indyjskiego importu ropy, co czyni ją drugim co do wielkości odbiorcą po Chinach.

Doprowadziło to do poważnej nierównowagi handlowej. Minister spraw zagranicznych Indii Vinay Mohan Kwatra powiedział dziennikarzom przed wizytą Modiego, że New Delhi chce zwiększyć eksport produktów rolnych i farmaceutycznych do Rosji.

Sankcje skomplikowały także zdolność Moskwy do repatriacji dochodów z ropy do kraju ze względu na słabą wymienialność rupii. Zdaniem finansistów zaangażowanych w handel, amerykańskie represje skłoniły banki do drastycznego ograniczenia transakcji z rosyjskimi kontrahentami, ograniczając ich dostęp do niektórych walut i zmuszając handlowców do przeprowadzania transakcji w rublach, a nawet do wymiany towarów na wymianę.

READ  Najdłuższa zapałka na Wieży Eiffla podczas meczów została wykreślona z Księgi Rekordów Guinnessa

Stany Zjednoczone i Unia Europejska również zintensyfikowały swoje wysiłki, aby obrać za cel flotę przewożącą rosyjską ropę, narażając nabywców takich jak Indie na ewentualne przyszłe sankcje.

„Światowe banki będą niechętne do obsługi jakichkolwiek transakcji, które mogłyby narazić je na działania egzekucyjne ze strony Stanów Zjednoczonych. Rozszerzona kampania w sprawie wyznaczania tankowców może stać się problemem dla indyjskich nabywców” – powiedział Benjamin Helgenstock z Kijowskiego Instytutu Ekonomii.

Dodał, że Indie i Rosja starają się wzmacniać krajowe systemy płatnicze w handlu, ale na dużą skalę będzie to trudne ze względu na ograniczone możliwości, a także wyzwanie, jakie stanowi wymiana rubli i rupii na dolary i euro.

Część analityków stwierdziła, że ​​wizyta Modiego przyćmiła fakt, że Indie w coraz większym stopniu stawiają swoją przyszłość na współpracy gospodarczej i wojskowej z Zachodem.

Według danych Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie udział Rosji w indyjskim imporcie broni spadł do najniższego poziomu od prawie 60 lat w latach 2019–2023, w związku z poszukiwaniem przez Indie bardziej zaawansowanych technologii wojskowych od takich krajów, jak Stany Zjednoczone i Izrael.

Modi wyrazi także obawy w związku z dziesiątkami swoich rodaków, którzy zostali nieświadomie werbowani do armii rosyjskiej do walki na Ukrainie, powiedział Kwatra.

Rosnące uzależnienie Moskwy od chińskich dostaw dla przemysłu zbrojeniowego stworzyło kolejne źródło niepokoju dla Indii w związku z obawami, że Moskwa nie będzie w stanie konserwować systemów uzbrojenia ani sprzedawać nowej broni bez dostaw komponentów z Chin, powiedział Jabuyev z Carnegie Center.

„Większość relacji opiera się na bardzo niepewnych podstawach” – powiedział Pramit Pal Chowdhury, szef Azji Południowej w Eurasia Consulting Group. „Twierdzę, że jest to wykalkulowany spadek”.

Dodatkowe relacje Christophera Millera we Lwowie i Isobel Kocio w Kijowie