28 stycznia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Poznaj Helenę Modrzejewską – artystkę, która szturmem podbiła Polskę i Amerykę

Helena Modrzejewska to polska aktorka i dramaturg, która wyróżniała się w sztukach szekspirowskich w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Najbardziej znana jest z roli Lady Makbet w jednej ze sztuk. Google Doodle uhonorował aktorkę w jej 181. urodziny w październiku 2021 r.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Helenie Modrejewskiej.

Wczesne życie

Helena urodziła się jako Jadwika Benda 12 października 1840 roku w Krakowie. Była nieślubną córką zamożnej wdowy Josefy Bendy. Od najmłodszych lat chciała być aktorką. Helena szybko dołączyła do grup ekspedycyjnych. W tym samym czasie przyjęła swój przydomek Modrejewska.

Występował na kilku prowincjonalnych scenach w Staninlau, Bochni, Przymici, Novi Saks i Bressanyi.

Aktor, którego nawet krytycy nie mogą przestać chwalić

Jego miłość do aktorstwa i występów znajduje odzwierciedlenie w każdej pracy. Występy Heleny w największych miastach Polski zostały dobrze przyjęte przez krytykę, choć nie przyniosły artyście satysfakcji. Raz za razem czuła, że ​​jej talent wykracza poza zakres mniejszych klubów w kraju.

Kiedy Helena zadebiutowała w Ameryce

Helena chciała dla siebie czegoś większego. W 1877 rozpoczął nowy start po debiucie w Ameryce. Był to nowy etap w jego ambitnej karierze i artysta nie zawiódł siebie, publiczności i krytyków. Wkrótce po tym, jak zagrał kilka ról szekspirowskich, wystawiał przedstawienia teatralne w całych Stanach Zjednoczonych.

Czasami koncertuje do 30 tygodni i co tydzień wykonuje 8-9 produkcji. Helena koncertowała nie tylko jako czołowa aktorka, ale także jako producentka, reżyserka, projektantka kostiumów i promotorka. W czapce aktora z pewnością było wiele piór.

Kiedy ukradła przedstawienie dla Lady Makbet

Wśród wszystkich jej występów, rola Lady Makbet zdobyła jej wiele wyróżnień. Helena zagrała tę rolę nie raz czy dwa, ale aż 520 razy. Wraz z tym udało mu się ukraść trochę czasu na realizację swojej miłości do natury. Kiedy nie gra, lubi spędzać czas z roślinami jako ogrodnik i botanik.

READ  Polski bank centralny ponownie podnosi stopy procentowe, gdy inflacja rośnie do 20 lat

Kilka mniej znanych faktów na temat Heleny

  • Helena Modrejerska przez całe życie była znana pod wieloma imionami. Urodziła się Jadwika Benda, ale zmieniła imię na Helena Obit. Po występie w komedii „Biała kamelia” miała pseudonim sceniczny Modrejewska.
  • Helena stała się znana jako najjaśniejsza gwiazda polskiego teatru ze wszystkich właściwych powodów. Był żywą legendą w czasach, gdy był gwiazdą nie tylko w Polsce, ale także w Ameryce. Historia nazywa ją perfekcjonistką.
  • Niewiele osób wie o Helenie, ale aktorka urodziła syna w 1861 roku. Nazwał go Rudolf Modrejewski. Jego ojcem był Gustav Zmajor. Jego syn został słynnym inżynierem.
  • Chociaż urodziła syna ze swoim kochankiem, Gustavem, oboje nigdy się nie pobrali. Zerwała z aktorem i reżyserem i wyszła za mąż za bogatego właściciela ziemskiego Carol Glapowski.
  • Po wielkim sukcesie w teatrach polskich i amerykańskich Helena osiadła w Ameryce. Ostatnie tchnienie wydał 9 kwietnia 1909 roku w Bay Island przy Newport Beach niedaleko LA w Kalifornii.
  • Jego kolekcja obejmuje 260 sztuk szekspirowskich i współczesnych w języku polskim i angielskim.

Pozostań w kontakcie, aby uzyskać więcej informacji.