19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pożar w rezerwach ropy w ramach przygotowań do kontrataku

Pożar w rezerwach ropy w ramach przygotowań do kontrataku

Aktualności

30 kwietnia 2023 | 15:11

Ogromny pożar, który wybuchł w sobotę w jednym ze złóż ropy naftowej w okupowanym przez Rosję Sewastopolu, był atakiem na rosyjską logistykę i częścią „przygotowań” Ukrainy do poważnego kontrataku.

Operacje Rosji na Krymie zostały osłabione w wyniku ofensywy, powiedział w niedzielę urzędnik wojskowy, gdy ukraińskie wojsko przygotowuje gorąco oczekiwaną wiosenną ofensywę.

„Ta akcja jest przygotowaniem do zakrojonej na szeroką skalę ofensywy, której wszyscy się spodziewają” – powiedziała Natalia Homeniuk, rzeczniczka Południowego Dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy. Za Ukraińską Prawdą.

Michaił Razwogajew, mianowany przez Moskwę gubernator portowego miasta Sewastopol, opublikował w sobotę rano na swoim kanale Telegram filmy i zdjęcia ogromnej czarnej chmury dymu unoszącej się nad płomieniami.

Szef nielegalnego rosyjskiego rządu okupacyjnego w Sewastopolu twierdził później, że atak drona spowodował pożar na dużą skalę w rezerwach ropy w zatoce Kozacha.

Płonący zbiornik paliwa w pobliżu Manganari Brothers Street w rejonie Zatoki Kozacha. Według wstępnych informacji pożar powstał w wyniku uderzenia drona.

Pożar, który wybuchł w sobotę w rezerwacie ropy naftowej w okupowanym przez Rosję mieście Sewastopol, był częścią „przygotowań” Ukrainy do spodziewanego kontrataku na Rosję.
AP
Rosyjscy urzędnicy twierdzili, że atak drona spowodował rozległy pożar w rezerwacie ropy naftowej w zatoce Kozacha.
AP

Razovugayev powiedział, że ogień został uznany za najbardziej niebezpieczny pod względem trudności w kontrolowaniu ogromnych płomieni.

Później napisał na Telegramie, że dron zdołał spowodować ogromny pożar, który został ugaszony w sobotę wieczorem.

Obecni na miejscu eksperci ustalili, że do obiektu dotarł tylko jeden dron, natomiast wrak drugiego samolotu znaleziono na plaży w pobliżu stacji.

Ogień uznano za najwyższy pod względem kontrolowania pożaru.
Rząd Sewastopola / AFP za pośrednictwem Getty Images

Po pożarze rodziny rosyjskich wojskowych rozpoczęły ewakuację obywateli z okupowanego półwyspu. Poinformowała o tym gazeta Kijów Niezależna.

Andrij Jusow, urzędnik ukraińskiego wywiadu wojskowego, powiedział, że w Sewastopolu zniszczono ponad 10 zbiorników ropy przeznaczonych dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

W Sewastopolu zniszczono ponad 10 zbiorników ropy przeznaczonych dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
ZUMAPRESS.com

Jednak Jusow nie twierdził, że Ukraina była odpowiedzialna za sobotnią erupcję, ale powiedział, że erupcja była „karą bożą” za piątkowe rosyjskie ataki rakietowe i drony w kilku ukraińskich miastach.

READ  Archeolodzy odkryli „Zaginioną Dolinę Miast” zbudowaną 2500 lat temu w Ekwadorze

W wyniku tych ataków zginęło co najmniej 25 osób, w tym 6 dzieci.

Razovugayev powiedział, że nikt nie został ranny w pożarze i że atak nie wpłynie na dostawy paliwa w Sewastopolu.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli w piątek, że ich przygotowania do kontrataku dobiegają końca.
ZUMAPRESS.com

Dzień wcześniej minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że przygotowania Ukrainy do spodziewanego kontrataku „dobiegają końca”, a armia kończy szkolenie z bronią dostarczoną przez zachodnich sojuszników Ukrainy.

„Sprzęt został ogłoszony, wyposażony i częściowo dostarczony. Jest sprzęt, na którym programy szkoleniowe są w końcowej fazie. Załogi przybędą z nim (na Ukrainę), kiedy zostanie ustalony czas i miejsce” – powiedział Reznikow podczas konferencji prasowej konferencja w piątek.

„Ale ujmijmy to w ten sposób: jesteśmy gotowi na wysokie stawki” – powiedział.

Ukraina liczy na odzyskanie swojego terytorium w kontrataku, w tym aneksję Krymu.
agencji Reutera

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podejmuje decyzję, kiedy i gdzie przeprowadzić kontratak.

Ukraina od miesięcy kontratakuje, mając nadzieję, że odzyskanie jej terytorium, w tym Krymu, który Rosja nielegalnie okupuje od 2014 roku, wkrótce zakończy wojnę.


Załaduj więcej…
https://nypost.com/2023/04/30/ukraine-fire-at-oil-reserve-preparatory-for-counter-attack/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj udostępniony adres URL