Sobiesław Zasada: pierwszy polski mistrz ERC (poniżej)
Po tym, jak w 1966 roku został pierwszym polskim zdobywcą upragnionej korony mistrza Europy, Sobiesław Zasada powtórzył to w 1967 roku, zanim zdobył hat-tricka w 1971 roku. Wyścigi samochodów i motocykli Zazada był trzykrotnym wicemistrzem ERC. Niesamowicie brał udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA – Counting Safari Rally w 2021 roku, w wieku 91 lat.
Krzysztof Hołowczyc: Długie oczekiwanie Polski na zwycięstwo w ERC dobiegło końca
Dopiero w 1997 roku Krzysztof Holowczyk zdobył tytuł mistrza Europy, kończąc sezon ERC na szczycie tabeli. Dziesięć lat później został posłem do Parlamentu Europejskiego.
Kajetan Kajetanowicz: ustanowił nowy rekord ERC trzema tytułami z rzędu (poniżej)
Podczas gdy kierowcy tacy jak Sobiesław Zasada i Włoch Luca Rossetti mają na swoim koncie trzy tytuły ERC, tylko Kajetan Kajetanowicz zdobył koronę trzy lata z rzędu, co osiągnął w latach 2015-2017 dla LOTOS Rally Team. Obecnie prowadzi WRC2.
Wojciech Chuchała: Mistrz zapomnianej klasy
Wojciech Chuchała nie zdobył tytułu ERC od razu, ale w 2016 roku zdobył mistrzostwo ERC2 dzięki pięciu zwycięstwom w klasach. Ale chociaż nigdy nie zdobył tytułu w klasyfikacji generalnej, co czyni go zapomnianym mistrzem, nigdy nie należy lekceważyć jego osiągnięcia w zdobyciu korony ERC2.
Dariusz Poloński: Mistrz One-Mac (poniżej)
Dariusz Poloński walczył o inauguracyjny Rajdowy Puchar Abartha 2019, ostatecznie zajmując drugie miejsce za Andreą Nucitą. W 2020 roku zajął czwarte miejsce, a w 2021 roku zdobył pierwszą nagrodę.
Robert Kubica: Inny rodzaj mistrza
Jedyny polski zwycięzca Grand Prix Formuły 1 brał udział w wybranych imprezach ERC w latach 2013-2014, kiedy wracał do zdrowia po poważnej kontuzji. Zdobył kilka rekordów etapowych – w tym dotarcie do pierwszego etapu Rajdu Wysp Kanaryjskich w 2013 roku, swój debiut w ERC – i od razu wygrał International Genre Rally w 2014 roku.
Micho Marcic: przyszły mistrz (poniżej)
Miko Marcic, dwukrotny mistrz kraju, wygrał ORLEN 78 Rally Poland w 2022 roku, podkreślając swój status przyszłego mistrza.
Łukasz Habaj: Bliżej do tytułu mistrza (poniżej)
Zwycięstwo Habaja w Rajdzie Azorów w 2019 roku oznacza początek nieprawdopodobnej, ale bardzo imponującej walki o tytuł ERC. Ale pomimo doskonałych wyników przez cały rok, Habaj stracił europejską koronę w ostatniej rundzie na Węgrzech w listopadzie tego roku.
Igor Widłak: mistrz kategorii (u góry)
Prowadząc Łukasza Habaja do imponujących wyników w ERC, pilot Daniel Dymurski zawarł nowy sojusz z Igorem Widłakiem i od razu świętował koronę ERC3 w 2022 roku, dzięki zwycięstwu w dwóch kategoriach w polskim Fordzie Fiesta Rally3.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com
🇵🇱 Polska: Więcej Shanza i Sukces: ujawniono szczegóły Eurowizji Junior 2024