24 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Powell mówi, że Fed może szybciej podnosić stopy procentowe, aby okiełznać inflację

Powell mówi, że Fed może szybciej podnosić stopy procentowe, aby okiełznać inflację

Gwałtowny wzrost cen ropy i gazu oraz inne zakłócenia surowcowe związane z wojną na Ukrainie mogą podnieść i tak już przyspieszone ceny, powodując problemy dla Oczekiwania inflacyjne konsumentów. Oczekiwania mogą stać się samospełniające, jeśli kupujący i firmy przewidują inflację z roku na rok i odpowiednio działają.

„Rośnie ryzyko, że przedłużający się okres wysokiej inflacji może spowodować nieprzyjemne podwyższenie długoterminowych oczekiwań” – powiedział Powell.

Zaznaczył jednak, że rynek pracy jest już bardzo silny, co może pomóc gospodarce przetrwać okres bardziej restrykcyjnej polityki.

„Pod wieloma względami rynek pracy jest bardzo napięty i znacznie bardziej zwarty niż bardzo silny rynek pracy tuż przed pandemią” – powiedział Powell. „Rekordowa liczba osób odchodzi z pracy każdego miesiąca, zwykle w celu podjęcia innej, lepiej płatnej pracy”.

Urzędnicy Rezerwy Federalnej mają nadzieję, że pracownicy – ​​których brakuje – powrócą na rynek pracy w nadchodzących miesiącach i latach, pomagając Zmniejszenie presji na pracodawców. Jeśli tak się stanie, może to pomóc spowolnić inflację, jednocześnie łagodząc wzrost płac.

„W pewnym sensie to świetny rynek pracy” — ale nie jest to rynek zrównoważony, powiedział Powell. „To jest niezrównoważony rynek pracy i już ma nadwyżkę popytu nad podażą” – zauważył.

Pracownicy wracali wolniej niż przewidywali prognozy, albo dlatego, że wcześniej przeszli na emeryturę, albo dlatego, że problemy związane z pandemią, takie jak brak opieki, trzymają ich w domu. Podobnie problemy z łańcuchem dostaw, takie jak zamykanie fabryk i kryzys w transporcie, ustępowały wolniej, częściowo z powodu powtarzających się epidemii koronawirusa.

„Nadal jest prawdopodobne, że oczekiwane ożywienie po stronie podaży nadejdzie z czasem, gdy świat w końcu ustabilizuje się do nowej normy, ale czas i zakres tego złagodzenia są wysoce niepewne” – powiedział Powell. „W międzyczasie, gdy ustalamy politykę, będziemy patrzeć na rzeczywisty postęp w tych kwestiach i nie zakładać znaczącego złagodzenia podaży w najbliższym czasie”.

READ  Najpopularniejsi hakerzy haseł wyciekają do ciemnej sieci: raport Lookout

Talmon Józef Smith Przyczyniaj się do przygotowania raportów.