13 sierpnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Posłanka Kara Morza oskarżona w Rosji za „fałszywe” informacje

Posłanka Kara Morza oskarżona w Rosji za „fałszywe” informacje

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Rosyjski sąd oskarżył w piątek pisarza opozycji i autora opinii dla The Washington Post Władimir Kara Murza Wraz z opublikowaniem tego, co uważa za „fałszywe” informacje o armii narodowej po tym, jak w wywiadzie na początku tego miesiąca nazwał rząd „reżimem zabójców”.

Kara Murza została aresztowana W zeszłym tygodniu przebywał poza swoim domem w Moskwie i odbywa 15-dniowy areszt pod zarzutem unikania policji.

W piątek moskiewski sąd wytoczył najpoważniejsze oskarżenie – rzekome naruszenie niejasno zdefiniowanego prawa podtrzymywanego przez prezydenta Rosji Władimira Putina i uchwalonego przez rosyjski parlament po inwazji tego kraju na Ukrainę – przez sąd moskiewski. Opublikowano na Facebooku Przez swojego prawnika Vadima Prochorova.

Kara Morza, lat 40, mieszkająca z rodziną w Północnej Wirginii, grozi do 15 lat więzienia, jeśli zostanie skazana.

Akt oskarżenia zarzuca Kara-Murza „celowe rozpowszechnianie fałszywych informacji”. [about] Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej „które” wyrządzają wielką szkodę interesom Federacji Rosyjskiej. „

Kara-Murza została aresztowana w zeszłym tygodniu po otrzymaniu pozwolenia Wywiad W rozmowie z CNN przewidział, że rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadzi do upadku Putina. „To nie tylko skorumpowane, to nie tylko kleptokratyczne, to nie tylko autorytarne” – powiedział o rządzie Putina. To zabójczy system. Ważne jest, abyś powiedział to na głos”.

Kara Morza jest wybitną przywódczynią rosyjskiej opozycji i intelektualistką, która napisała dziesiątki felietonów dla krytycznego wobec reżimu Putina The Post. Został dwukrotnie otruty, w 2015 i 2017 roku, w incydentach, które określił jako próby uciszenia go, by wezwać kraje zachodnie do nałożenia sankcji na rosyjskich urzędników podejrzanych o łamanie praw człowieka.

Zachowywał swój sprzeciw nawet w więzieniu. w Felieton opublikowany przez The Post W zeszłym tygodniu podczas swojego 15-dniowego wyroku napisał: „Będzie świt” w Rosji. „Rosja będzie wolna. Nigdy nie byłam tego tak pewna jak dzisiaj”.

READ  Biały Dom mówi, że Biden zgodził się spotkać z Putinem „w zasadzie” dopóki Rosja nie najedzie na Ukrainę

Kara Morza jest wieloletnim partnerem Borysa Niemcowa, lidera rosyjskiej opozycji, zamordowanego poza Kremlem w 2015 roku. Jest także pisarzem, reżyserem dokumentalnym i byłym kandydatem do rosyjskiego parlamentu.

Odegrał kluczową rolę w przekonaniu Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Kanady i Wielkiej Brytanii do przyjęcia w 2012 r. prawa karnego, znanego jako Ustawa Magnickiego, skierowanego do osób w Rosji i innych krajach, które są współwinne łamania praw człowieka.

Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken Tweetuj wcześniej w tym miesiącu Stany Zjednoczone są „niepokojone” aresztowaniem Kary Morza. Domagał się natychmiastowego uwolnienia.

Oprócz Kary Morza w ostatnich latach aresztowano i prześladowano dwóch innych pisarzy związanych z The Post.

Jamal Khashoggi, saudyjski pisarz i dysydent, który był także autorem opinii dla The Post, został zabity w październiku 2018 r. przez saudyjskich agentów w konsulacie tego kraju w Stambule w ataku wydedukowanym przez CIA i komisję ONZ na rozkaz Arabii Saudyjskiej Książę koronny Mahomet. Bin Salmana.

Władze Iranu aresztowane w 2014 r. Jason RezaianKorespondent Washington Post w Teheranie. Spędził 544 dni w więzieniu w Iranie bez procesu, zanim został zwolniony na początku 2016 roku. Rezaian jest obecnie autorem Global Opinions The Post, działu, w którym publikowane były artykuły Kara Morza i Khashoggiego.

W piątkowym oświadczeniu wydawca pocztowy Fred Ryan powiedział, że Kara Morza „wielokrotnie narażała swoje bezpieczeństwo, aby powiedzieć prawdę o haniebnych naruszeniach praw człowieka przez Władimira Putina” i powiedział, że oskarżenia przeciwko niemu były związane z „fałszywą zbrodnią”.

Dodał, że „Amerykanie powinni być oburzeni nasiloną kampanią Putina na rzecz uciszenia Kary Morza… Każdy, kto ceni wolność prasy i prawa człowieka, powinien być oburzony tą niesprawiedliwością i przyłączyć się do apelu o natychmiastowe uwolnienie Kary Morza”.