22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Porozumienie Lotosu i Orlenu pomaga Polsce kupować ropę taniej: polski premier

Porozumienie Lotosu i Orlenu pomaga Polsce kupować ropę taniej: polski premier

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że Polska może teraz taniej kupować saudyjską ropę dzięki powstaniu dużego koncernu w wyniku fuzji Orlen-Lotos, który, jak powiedział, obniży również ceny paliw na stacjach benzynowych.

„Dzięki tej dużej spółce Polska będzie mogła tanio kupować ropę z Arabii Saudyjskiej. Dzięki temu paliwo na stacjach benzynowych jest również tańsze, a my możemy wypełnić sankcje gospodarcze nałożone za okupację Federacji Rosyjskiej. [on Ukraine],– powiedział premier.

„Ponieważ rozwinęliśmy poważne obawy, [its] Paliwa należą do najtańszych w Europie” – powiedział.

Premier powiedział, że jednym z warunków połączenia była sprzedaż 30 proc. gdańskiej rafinerii firmie Saudi Aramco, która zaspokaja 10 proc. światowego zapotrzebowania na ropę.

„Zdaję sobie sprawę z tego poziomu 30 proc., który jest warunkiem Komisji Europejskiej” – powiedział premier.

Na początku listopada prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że przedstawiciele Orlenu i Saudi Aramco rozmawiali o możliwościach dostaw ropy naftowej do regionu Europy Środkowo-Wschodniej i rozwoju sektora petrochemicznego.

30 listopada Arlen napisał, że w ramach uzgodnionej transakcji z Saudi Aramco polska spółka zachowała 70 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii o łącznej wydajności 210 tys. baryłek dziennie. Tymczasem Aramco nabyło 30 proc. udziałów w obiekcie.

W ramach umowy Orlen-Aramco saudyjski koncern zaspokoi 45 proc. zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę naftową.

Źródło:

READ  „Zasługuje na to”: Celtic oddaje hołd Wojnie Zakonu podróżą do Polski