20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polskie podwyżki stóp wywołują rozmowy o wsparciu państwa dla kredytobiorców

Polskie podwyżki stóp wywołują rozmowy o wsparciu państwa dla kredytobiorców

(Bloomberg) – Polscy urzędnicy dyskutują o sposobach złagodzenia bólu spowodowanego rosnącymi kosztami kredytu dla niektórych kredytobiorców po tym, jak bank centralny podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od dekady.

Przemawiając na konferencji prasowej w czwartek, gubernator Adam Klipiński powiedział, że rząd pracuje nad zwiększeniem zdolności funduszy utworzonych w 2015 r., aby pomóc posiadaczom niegdyś słynnej hipoteki franka szwajcarskiego.

Fundusz, zarządzany przez rządowy bank rozwoju BGK SA, mógłby stać się kluczowym narzędziem pomocy polskim krajom, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe w Slotach, gdy stopy procentowe były w ostatnich latach bliskie zeru.

Gdy inflacja wzrosła do dwucyfrowej wartości, bank centralny podniósł od października stopę referencyjną do 4,5% o 440 punktów bazowych. W czwartek Glapiński nie dał żadnej wskazówki, że ciasny cykl w każdej chwili się skończy.

Większość polskich kredytów hipotecznych ma zmienne oprocentowanie, które jest powiązane z trzymiesięcznym indeksem bankowym, co oznacza, że ​​skutki podwyżki są natychmiast odczuwalne przez kredytobiorców. Glapiński powiedział, że nie widzi żadnego pogorszenia jakości kredytu, mówiąc, że historycznie rzecz biorąc, obecne poziomy stóp procentowych nie były wysokie.

Partie opozycyjne oświadczyły, że nie będą startować w wyborach uzupełniających.

Prywatne radio RMF poinformowało w czwartek, że rząd rozważa nieoprocentowane pożyczki z BGK dla kredytobiorców o niskich dochodach. Inne opcje to dotacje na pokrycie kosztów odsetek lub czasowy limit marż bankowych.

Wicepremier i minister stanu ds. aktywów Jacek Sachin powiedział dziennikarzom, że rząd jest obecnie nieaktywny w udzielaniu dodatkowego wsparcia kredytobiorcom. Przyznał jednak, że ich liczebność nie wystarczyła do pokonania rządu Łukaszenki.

© 2022 Bloomberg LP

READ  Polski premier powiedział Zełenskiemu, aby nigdy więcej nie obrażał Polaków