6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polskie PGNiG naciska na 25-procentowy wzrost oszczędności gazu dla bezpieczeństwa energetycznego

Przed tłocznią gazu na polskim odcinku gazociągu jamalskiego, łączącego Rosję z Europą Zachodnią, która jest wspólnym przedsięwzięciem Gaspromu i PGNiG, ale jest eksploatowana przez polski państwowy Gas, ustawiono tablice ostrzegawcze. Firma transferowa. Włocławek o Gaz-System, Gaz-System, Gabinek, 23 maja 2022 r. „Uwaga! Ryzyko wybuchu. Strefa 2” oraz „Gaz ziemny. Unikaj pożaru”. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Warszawa, 30 czerwca (Reuters) – Polskie PGNiG (PGN.WA) Planuje zwiększyć pojemność magazynów gazu o 25% do 4 mld metrów sześciennych, największy kraj wschodniej części UE powiedział w czwartek, że poprawia swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Istniejące magazyny gazu w kraju są zapełnione w 97%, ale obecna pojemność magazynów wynosi 3,2 miliarda metrów sześciennych (bcm) przy stosunkowo niewielkim rocznym zużyciu wynoszącym 20 miliardów metrów sześciennych.

Przy zimowym zużyciu niekiedy zaledwie 2 proc. m gazu miesięcznie Warszawa planuje teraz rozbudowę swojego zbiornika gazu w Verskovis w zachodniej Polsce.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Rozbudowa magazynów gazu w Wierzchowicach znacznie poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski” – powiedziała w oświadczeniu prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

„Sprawi to, że będziemy bardziej podatni na kryzysy, z jakimi mamy obecnie do czynienia w Europie”.

Polska i Bułgaria były pierwszymi krajami europejskimi, które w kwietniu zostały odcięte od rosyjskiego gazu.

Napięcia związane z wojną na Ukrainie doprowadziły do ​​podjęcia decyzji o dywersyfikacji dostaw do Warszawy, zanim europejskie rynki energii wzrosły.

Pomimo ograniczenia dostaw rosyjskiego gazu do Europy, bilans polskiego rynku gazu jest obsługiwany z pełną mocą przez terminal skroplonego gazu ziemnego i jest wspierany przez niski popyt w okresie letnim przy wysokich cenach.

Polska nie planuje uruchomienia 12-stopniowego stanu awaryjnego w celu ochrony dostaw energii, poinformowało w piątek ministerstwo klimatu, dzień po tym, jak Niemcy przeszły w drugi, „alarmowy” stan swojej własnej trzystopniowej awarii. Projekt gazowy. Czytaj więcej

Relacja Gdańsk Newsroom, Alan Charlish, Marek Strzelecki; Montaż przez Johna Harveya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.