30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polskie partie opozycyjne krytykują zmiany w ordynacji wyborczej

Komentarz

WARSZAWA, Polska — Lider polskiej opozycji skrytykował w piątek nowy pakiet reform wyborczych wprowadzony przez koalicję rządzącą i powiedział, że jego partia planuje ściśle monitorować ogólny proces głosowania. Wybory Zestaw na jesień.

Według sondaży Donald Tusk z Platformy Obywatelskiej, którego prawicowy rząd stara się rozszerzyć swoją władzę dzięki zmianom, może stracić kontrolę nad parlamentem w głosowaniu spodziewanym w październiku lub listopadzie.

Tusk, były urzędnik UE, powiedział na kilka miesięcy przed głosowaniem, że wszelkie zmiany przepisów „naruszałyby podstawowe zasady demokracji”.

Niższa izba polskiego parlamentu zatwierdziła w późny czwartek poprawki do ordynacji wyborczej głosami posłów rządzącej koalicji.

Reformy wymagają jeszcze zatwierdzenia przez Senat – którego decyzje może jednak uchylić izba niższa – oraz prezydenta Andrzeja Dudę.

Mają one ułatwić dostęp do głosowania w małych miejscowościach i na wsi, gdzie koalicja rządząca cieszy się większym poparciem. Jeśli transport publiczny nie jest dostępny, władze lokalne są zobowiązane do zapewnienia bezpłatnego transportu do lokali wyborczych.

Zmniejszyli liczbę uprawnionych wyborców w okręgu wyborczym z 500 do 200 i przerysowali mapę wyborczą, aby zwiększyć liczbę okręgów wyborczych.

Tusk zarzucił, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość i jej młodsi sojusznicy mogą próbować wpłynąć na wynik wyborów.

„Ta partia szuka różnych sposobów – jak pokazały w ostatnich dniach wczorajsze uchwalenie nowej ordynacji wyborczej – żeby fałszować wynik wyborów, prawdopodobnie dlatego, że boi się utraty głosów” – powiedział Tusk w piątek.

Powiedział, że jego partia przygotowuje proces wyborczy na większą skalę niż zwykłe monitorowanie. Polskie prawo wyborcze umożliwia wolontariuszom obserwację postępowań w poszczególnych lokalach wyborczych.