12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polskie centrum Gaya-X, europejskiej inicjatywy uruchomionej w Polsce

Gaya-X Center, europejski projekt rozwoju technologii przetwarzania w chmurze, został uruchomiony drugiego dnia konferencji Cybersec 2021, która odbędzie się 2 września w Krynicy Satraj. Polska angażuje się w prace nad rozwojem wydajnej, konkurencyjnej i bezpiecznej infrastruktury danych w chmurze hybrydowej. W Polsce projekt jest nadzorowany przez Polskie Stowarzyszenie Informatyki i Telekomunikacji oraz Cyfrowej Polski.

Podstawowym założeniem jest to, że Gaya-X reprezentuje infrastrukturę chmury danych nowej generacji: otwarte, przejrzyste i bezpieczne środowisko cyfrowe, w którym można uzyskać dostęp do danych i usług, integrować je i udostępniać w zaufanym środowisku. Gaya-X Mission Center składa się ze wspólnych standardów projektowania i wdrażania struktury prezentacji danych, udostępniania danych, najlepszych praktyk oraz narzędzi i algorytmów do zarządzania danymi.

Projekt Gaya-X został opracowany przez 22 organizacje w Niemczech i Francji. Inicjatywa, której celem było stworzenie europejskiego ekosystemu przetwarzania w chmurze, uzyskała oficjalne wsparcie rządów Niemiec i Francji oraz wsparcie w Brukseli. Do udziału zaproszono również agencje i instytucje rządowe z innych krajów europejskich. Architektura Kia-X opiera się na zasadzie lokalizacji. Więcej informacji na stronie: https://www.gaia-x.eu/

Ekosystem Gaya-X ma na celu wspieranie rozwoju europejskich firm IT i europejskiej gospodarki oraz stanowi równowagę w stosunku do witryn obliczeniowych w chmurze, takich jak Amazon Web Services, Google Cloud i Microsoft Azure oraz chińskich dostawców.

Krajowe Centra pracują nad stworzeniem odpowiedniego ekosystemu dla dostawców i użytkowników chmury obliczeniowej, czerpiąc z nowych standardów przetwarzania w chmurze i najlepszych praktyk przy wsparciu władz w kraju.

Członkowie Polia Information Technology and Telecommunications Organization (PIIT), organizacji przyjętej w Gaya-X w maju 2021 r., podkreślają, że projekt ma na celu podejmowanie nowych inicjatyw promujących rozwój nowych modeli biznesowych i luk w danych. UE i państwa członkowskie UE, dlatego przystąpienie do tego programu i dzielenie się wiedzą między różnymi organizacjami jest niezwykle ważne w procesie rozwoju usług krajowych.

READ  Na żywo z Turynu: druga próba – னியா Rumunia, 🇵🇱 Polska, Czarnogóra, Belgia, 🇸🇪 Szwecja i 🇨🇿 Czechy

„Zgodnie z prawem UE każdy, kto chce służyć standardom określonym przez Gaya-X i zostać stroną, zapraszamy do współpracy. Zachęcamy do aktywnego udziału w bieżących pracach Gaya-X Center w Polsce, szczególnie w związku z wejściem polskich dostawców do programów UE. Wiceprezes PIIT Xawery Konarski powiedział.