3 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski KGHM przekształca energię jądrową w alternatywne źródło energii

Polski KGHM przekształca energię jądrową w alternatywne źródło energii

KGHM Polska Miedź SA Aktualizacje

Odkrycie tanich źródeł energii to „interes narodowy” dla polskiego handlu – ostrzega prezes KGHM, bo producent miedzi planuje budowę czterech małych modułowych reaktorów jądrowych.

Marcin Chludziński powiedział, że reaktory jądrowe, budowane przez amerykańską grupę NuScale z pierwszą linią w 2029 roku, KGHM, który jest drugim co do wielkości konsumentem w Polsce, będą samowystarczalne w produkcji energii i będą odizolowane od energii turbulentnej.

„Globalna konkurencja, energochłonne firmy, takie jak nasza, muszą mieć tanią energię elektryczną, to jest nasz cel” – powiedział Financial Times.

„To dla nas nie tylko wyzwanie.

Polska jest jedną z opartych na węglu gospodarek w Unii Europejskiej, która w ubiegłym roku w 70 proc. wytwarzała energię z paliw kopalnych.

Ale ponieważ UE zwiększyła swoje cele klimatyczne i zwiększyła koszty emisji CO2, firmy szukają tańszej i bardziej zrównoważonej energii elektrycznej i wyraziły zainteresowanie wieloma mniejszymi modułowymi reaktorami jądrowymi (SMR).

W zeszłym miesiącu dwaj najbogatsi Polacy, Michael Solov, który kontroluje grupę chemiczną Synthos oraz Gigmund Solors, który posiada większościowy pakiet akcji grupy medialnej Polsat i grupy energetycznej ZE PAK, ogłosili plany budowy własnych SMR. Koniec tej dekady.

Synthos podpisał umowy z polską państwową rafinerią PKN Arlan i grupą technologiczną Czeczenia, kontrolowaną przez miliardera Sebastiana Kulchika.

Chludziński powiedział, że Polska jest karana „zbyt wysokimi grzywnami”, ponieważ w zbyt dużym stopniu polega na węglu energetycznym. Ale technologia, taka jak SMR, może pomóc przyspieszyć transformację energetyczną kraju, powiedział.

„Bieguny są bardzo elastyczne. Jeśli staną się one warunkami, w których musimy konkurować, jeśli nie można ich zmienić, możemy zmienić się bardzo szybko. Myślę też, że zmiana energii nastąpi z czasem, co może nastąpić bardzo szybko”. powiedział.

READ  Belgia pokonała Polskę 6 rund

Umowa pomiędzy KGHM i NuScale, podpisana w zeszłym tygodniu w Warszawie, wyprodukuje do końca 2030 r. cztery SMR o mocy 77 MW każdy. Wyprodukuje około 1GW energii elektrycznej.

Chludziński powiedział, że projekt – jego koszt nie został sfinalizowany – może mieć efekt uboczny przekształcenia KGHM w producenta energii netto. Ale powiedział, że to nie był temat szkolenia.

„Nie zmienimy się z producenta miedzi w firmę energetyczną. Skupiamy się przede wszystkim na miedzi” – powiedział. „Ale musimy być samowystarczalni energetycznie i jeśli mamy więcej energii niż my potrzebujemy, sprzedajemy to.”