12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zwiększyła swoje rezerwy złota o 15 ton, największy wzrost od prawie 3 lat

Polska zwiększyła swoje rezerwy złota o 15 ton, największy wzrost od prawie 3 lat

Otrzymuj wszystkie najważniejsze wiadomości rynkowe i opinie ekspertów w jednym miejscu dzięki naszemu codziennemu biuletynowi. Otrzymuj szczegółowe podsumowanie najważniejszych artykułów dnia prosto do swojej skrzynki odbiorczej. Rejestracja tutaj!

(Gitko News) Polski bank centralny kupił w kwietniu 14,8 ton złota, największy zakup od czerwca 2019 r.

Według Narodowego Banku Polskiego, krajowe rezerwy złota wzrosły do ​​7,828 mln drobnych uncji trojańskich (243,5 ton metrycznych) z 7,352 mln w zeszłym miesiącu. To największy wzrost od czerwca 2019 r., kiedy to polskie zapasy wzrosły o 94,9 ton.

Wartość złota, w tym depozytów złota i transferowanego złota, wzrosła do 15,52 mld USD z 14,55 mld USD w kwietniu.

Kwietniowy zakup następuje po tym, jak prezes banku Adam Klapiński powiedział, że Polska planuje dodać 100 ton do swoich rezerw złota w 2021 roku, aby przygotować się na „wyjątkowo niekorzystne scenariusze”.

„Dlaczego bank centralny jest właścicielem złota? Złoto zachowa swoją wartość, nawet jeśli ktoś odetnie zasilanie globalnego systemu finansowego” – powiedział Klapiński lokalnej gazecie. „Oczywiście nie spodziewamy się, że tak się stanie. Ale jak to się mówi – prognozowanie jest zawsze ubezpieczone. A bank centralny musi być przygotowany na nawet najbardziej niesprzyjające sytuacje. Dlatego dla złota widzimy szczególne miejsce. nasz proces zarządzania walutami”.

Oznacza to, że więcej zakupów może być kontynuowanych, powiedział Colin Hamilton, dyrektor zarządzający BMO Capital Markets. „Spodziewamy się, że zakupy przez bank centralny będą w tym roku silne (+596 ton), co będzie kontynuacją wiatru w żagle dla cen złota i nastrojów” – powiedział Hamilton.

Skup złota przez banki centralne był siłą napędową wyższych cen złota w tym roku.

Według Światowej Rady Złota, inne banki centralne, które kupiły złoto w kwietniu, to Ludowy Bank Chin, Narodowy Bank Czech i Bank Centralny Mongolii z odpowiednio 8,1 tonami, 1,8 tonami i 1 toną.

READ  Polskie Alcendo kupuje pakiet większościowy rumuńskiego specjalisty od sosów Innoship

Z drugiej strony szacuje się, że bank centralny Turcji sprzedał w kwietniu 80,8 ton złota. Po zakupieniu w zeszłym roku większej ilości złota niż jakikolwiek inny bank centralny, Turcja powróciła do sprzedaży w marcu i kwietniu, aby zaspokoić rosnący popyt wewnętrzny, podała WGC. Jest to próba ograniczenia popytu na importowane złoto, które obciąża deficyt obrotów bieżących Turcji.

Turcja odnotowała rosnący popyt na złoto i dewaluację lokalnej waluty, gdy obywatele przyjęli metal szlachetny wbrew inflacji, która w pewnym momencie przekroczyła 85% w zeszłym roku.

Aby uzyskać najnowsze dane WGC dotyczące zakupów złota przez banki centralne z pierwszego kwartału, kliknij tutaj.


Zastrzeżenie: Poglądy wyrażone w tym artykule nie odzwierciedlają poglądów i opinii autora Kidco Metals Inc. Autor dołożył wszelkich starań, aby zapewnić rzetelność podanych informacji; Jednak firma Kitco Metals Inc. Autor nie może również zagwarantować takiej dokładności. Ten artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym. Nie jest to zaproszenie do jakiejkolwiek wymiany towarów, papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Kitco Metals Inc. Autor tego artykułu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty i/lub szkody wynikające z korzystania z tej publikacji.