30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zdecydowała się na zakup czołgów i haubic z Korei Południowej w celu zastąpienia broni wysyłanej na Ukrainę

Polska zdecydowała się na zakup czołgów i haubic z Korei Południowej w celu zastąpienia broni wysyłanej na Ukrainę

Według doniesień medialnych, Polska kupuje z Korei Południowej prawie 1000 czołgów, ponad 600 sztuk artylerii i dziesiątki myśliwców. 27 lipca CNN Ministerstwo obrony Polski zapowiedziało, że kupi południowokoreańskie czołgi i myśliwce w zamian za sprzęt wysłany na Ukrainę, aby pomóc Ukrainie w obronie przed rosyjską inwazją.

W ramach umowy, która według ministerstwa zostanie oficjalnie ogłoszona w Polsce 28 lipca, Warszawa kupi 980 czołgów opartych na południowokoreańskim modelu K2, 648 samobieżnych haubic pancernych K9 i 48 myśliwców FA-50. Jednak wartość transakcji nie została jeszcze potwierdzona. Według ministerstwa, pierwsze 180 czołgów K2 wyprodukowanych przez Hyundai Rotem i wyposażonych w samopowtarzalne armaty 120 mm ma przybyć w tym roku. CNN.

Również polska produkcja 800 zmodernizowanych czołgów ma ruszyć w 2026 roku – podała agencja medialna. Haubice K9 Hanwha Defense to pierwsze 48, które mają pojawić się w tym roku, a pierwszych 600 z drugiej partii ma pojawić się w 2024 roku. A według resortu ich produkcja ruszy w Polsce w 2025 roku. CNN Samochody pancerne częściowo zastąpią czołgi z czasów sowieckich, które Polska przekazała Ukrainie na użytek konfliktu z Rosją, cytowano ministerstwo.

Minister Obrony RP podpisuje umowy na dostawę czołgów K2

Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze: „Dziś podpisaliśmy umowy na dostawę czołgów K2, haubic artyleryjskich K9 i samolotów FA-50. Nasze siły zbrojne otrzymują nowoczesne uzbrojenie, a przemysł zyskuje szansę na dalszy rozwój. Dostawy rozpoczną się. co najmniej 300 000 silnej armii do początku 2022 r. zezwól na tworzenie.”

Warto zauważyć, że Polska stała się kluczowym członkiem NATO w 1999 roku i zakupiła amerykański sprzęt wojskowy, taki jak czołgi bojowe Abrams i myśliwce F-35 stealth. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska stała się silnym zwolennikiem ukraińskiego rządu, zgadzając się na dostarczenie jej ponad 200 czołgów i samobieżnych haubic.

READ  Włochy stłumiły otwarcie Japonii 10-0; Potężna Polska, Brazylia płyną na nowo

(Zdjęcie: @mblaszczak/Twitter)