17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zatrzymuje 100 migrantów na granicy, Białoruś oskarża

Sokółka, Polska: The Wojsko Polskie Powiedział, że w zeszły czwartek zatrzymał grupę około 100 migrantów Białoruś Na granicy nocnej siły białoruskie zostały oskarżone o kierowanie operacją.
Do incydentu doszło, gdy Białoruś, która oświadczyła, że ​​chce zażegnać kryzys, przygotowywała pierwszy lot powrotny 200-300 migrantów do Iraku.
Tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, od początku kryzysu latem, biwakuje lub przebywa w pobliżu granicy polsko-białoruskiej w tragicznej sytuacji związanej z wejściem do UE.
Unia Europejska (UE) twierdzi, że Białoruś stworzyła kryzys w odwecie za sankcje wobec byłego Związku Radzieckiego. Mińsk i jego główny sojusznik Rosja zaprzeczyli zarzutom i skrytykowali UE za to, że nie akceptuje migrantów starających się przejść.
W niedawnym incydencie na granicy polskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że siły białoruskie najpierw szpiegowały i „w większości” uszkodziły ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy.
„Później Białorusini zmusili migrantów do rzucania kamieniami w polskich żołnierzy, aby odwrócić ich uwagę. Próba przekroczenia granicy odbyła się kilkaset metrów dalej” – poinformował.
„Zatrzymano grupę około 100 imigrantów” – poinformował, dodając, że do incydentu doszło w okolicach wsi Dubicze Cerkiewne.
Powiedział, że wczoraj atakami kierowały białoruskie siły specjalne.
Nagranie wideo opublikowane przez Ministerstwo Obrony pokazuje dużą grupę migrantów otoczonych nocą przez polskich żołnierzy na zalesionym terenie obok ogrodzenia z drutu kolczastego.
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, Który rządzi żelazną pięścią od prawie trzydziestu lat, rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą. Merkel W ostatnich dniach dwukrotnie w kryzysie.
W środę służba prasowa Łukaszenki, prezydent Białorusi i Merkel zgodzili się, że „cały problem zostanie sprowadzony na poziom Białorusi i Unii Europejskiej”.
„Odpowiednie władze, do ustalenia przez obie strony, natychmiast rozpoczną negocjacje w celu rozwiązania istniejących problemów” – powiedział.
rzecznik Merkel Stephen Shebert Niemiecki przywódca „podkreślił potrzebę zapewnienia poszkodowanej ludności pomocy humanitarnej i możliwości repatriacji”.
Rzecznik UE powiedział, że odbyły się „rozmowy techniczne” i wezwał Mińsk do zapewnienia humanitarnemu dostępowi do granicy.
Grupy pomocy twierdzą, że od początku kryzysu latem zmarło co najmniej 11 migrantów.
Wezwali do złagodzenia problemu i działań humanitarnych.
Polska szacuje, że wzdłuż całej granicy przebywa od 3000 do 4000 migrantów, przy czym największa grupa przebywa w pobliżu granicy Brusky-Kuznica.
Białoruski Czerwony Krzyż mówi, że około 1000 migrantów przebywa w magazynie w pobliżu przejścia, a około 800 koczuje w pobliżu.
Białoruś poinformowała, że ​​przygotowuje lot powrotny ochotników, który ma odlecieć z Mińska około godziny 1045 czasu polskiego w czwartek, najpierw do Erbilu, a następnie do Bagdadu.
Wiele linii lotniczych zapowiedziało, że najpierw spróbuje przestać latać na Białoruś.
Ale urzędnicy ostrzegają, że kryzys może trochę potrwać.
Minister obrony RP Mariusz Blask powiedział w środę: „Musimy być przygotowani na to, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie zostanie szybko rozwiązana.
„Musimy być gotowi miesiącami, a nawet latami” – powiedział Polskiego Radia Jedinka.
W rozmowie z AFP Fabrice Leggeri, szef unijnej agencji granicznej Frontex, również wezwał UE do przygotowania się na „hybrydowe” kryzysy imigracyjne przeznaczone do celów politycznych.
„Musimy przygotować się na takie sytuacje, które mogą pojawić się bardzo szybko” – powiedział, porównując obecny konflikt do tego na granicy grecko-tureckiej w zeszłym roku.