5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zaoferowała dostarczenie Ukrainie myśliwców MiG-29 w celu ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji.

Polska ogłosiła w piątek, że jest gotowa do obrony przestrzeni powietrznej Słowacji, dostarczając myśliwce MiG-29 do wojny – rozdartej Ukrainie w obliczu trwającej wojny w Europie Wschodniej. Na początku tego miesiąca Słowacja zapowiedziała, że ​​rozważy dostarczenie Ukrainie samolotów do obrony przed okupacją przez siły rosyjskie, jeśli będzie w stanie bronić alternatywnej obrony przeciwlotniczej własnej przestrzeni powietrznej. – Potwierdziłem, że Polska jest gotowa zająć się przestrzenią powietrzną Słowacji od momentu, gdy Słowacja zdecyduje się na lądowanie MiG-ów – 29 myśliwców – powiedział słowacki minister obrony Jaroslav Nat na wspólnej konferencji prasowej ze swoim polskim ministrem obrony Mariuszem Bulaszakiem. Sky News Zgłoszono.

Zdaniem Nada, powinny zostać podjęte kroki legislacyjne w celu takiego posunięcia, a Słowacja właśnie to robi. Tymczasem polski minister obrony Mariusz Plaszczyk powiedział, że jego kraj może zdobyć doświadczenie w regulowaniu przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. „Te obowiązki będą realizowane z terenu Polski… Co do zasady będziemy rozszerzać zakres działania Polskich Sił Zadaniowych o wykorzystanie samolotów F-16” – powiedział Błaszczak. Obaj przywódcy nie określili jednak, kiedy rozpocznie się polska operacja w słowackiej przestrzeni powietrznej.

Polska i Ukraina podpisały memorandum o zacieśnieniu współpracy kolejowej Kijowa

W ubiegłym tygodniu premierzy Ukrainy i Polski podpisali porozumienie o zacieśnieniu współpracy kolejowej Ukrainy. Umowa ma na celu wprowadzenie ukraińskiego kolejowego transportu towarowego na rynki światowe w Unii Europejskiej (UE) i w całej Europie. Polska zapowiedziała też, że dostarczy Ukrainie broń o wartości ok. 7 mld zł (ponad 12 422 rupii rupii). Ostatnia zapowiedź polskiego premiera Morawicza pojawiła się po spotkaniu z premierem Ukrainy Denisem Schmidtem 23 kwietnia. Ponadto polski premier zapewnił premiera Ukrainy o pełnym wsparciu w tym trudnym czasie.

Polska nadal pomaga Ukrainie, dostarczając 200 czołgów T-72

Warto zauważyć, że Polska nadal pomaga Ukrainie, ogłaszając, że dostarczy Ukrainie ponad 200 czołgów T-72 w obliczu rosyjskiej okupacji. Według Informacji Radiowej Agencji (IAR) Polska wysłała na Ukrainę oprócz czołgów setki pojazdów piechoty. Ukraina otrzymała też z Polski kilka rodzajów broni, w tym haubice samobieżne 2C1 i kilka wyrzutni rakiet. Dzieje się tak kilka tygodni temu, po tym, jak pojawiły się doniesienia, że ​​Polska dostarczyła na Ukrainę pierwszy ładunek zaprojektowanych przez ZSRR czołgów T-72.

READ  Słowenia dała Włochom 12 punktów… Polska wspięła się na trzecie miejsce

Zdjęcie: Facebook / @ Jaroslav Nad / @ Mariusz Błaszczak / Pixabay

Śledź wszystkie wiadomości i nagłówki dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej Aktualizacje na żywo dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej