30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zakazuje 365 Białorusinów uwięzionych jako dziennikarze

Polska zakazuje 365 Białorusinów uwięzionych jako dziennikarze

WARSZAWA (Reuters) – Polska nałożyła sankcje na kolejnych 365 obywateli Białorusi w związku z uwięzieniem dziennikarza polskiego pochodzenia na Białorusi, poinformowało w poniedziałek MSW w związku z rosnącymi napięciami między Warszawą a Mińskiem.

Polska była ważną przystanią dla przeciwników autorytarnego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, a Warszawa stała się jednym z najzagorzalszych zwolenników Ukrainy od czasu inwazji na Ukrainę głównego sojusznika Mińska, Rosji.

Białoruski sąd w piątek utrzymał w mocy wcześniejszą decyzję skazującą dziennikarza Andreja Poxoputa na osiem lat więzienia.

Poczobut trafił do aresztu pod zarzutem promowania działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego Białorusi, próby rehabilitacji nazizmu i podżegania do nienawiści etnicznej – poinformowała w lutym „Gazeta Wyborcza”. Polska twierdzi, że stawiane mu zarzuty są nieuzasadnione i motywowane politycznie.

„W związku z utrzymaniem w mocy surowego wyroku w sprawie Andrzeja Poksoputa i represjami władz białoruskich wobec przeciwników politycznych (Łukaszenki) Minister Spraw Wewnętrznych… podjął decyzję o wpisaniu 365 obywateli Białorusi na listę cudzoziemców przebywających w Polska. Terytorium jest niepożądane” – napisano w komunikacie resortu.

Zakazano ludziom wjazdu do unijnej strefy Schengen bez paszportów, a fundusze przetrzymywane w Polsce zostaną zamrożone, napisano.

Ministerstwo dodało, że na liście są posłowie, sędziowie, prokuratorzy i funkcjonariusze organów ścigania, a także osoby pracujące w państwowych mediach.

Zamrożone zostaną udziały finansowe dwudziestu spółek i 16 osób fizycznych, głównie związanych z kapitałem rosyjskim.

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Mińsku nie było od razu dostępne do komentowania.

W piątek po orzeczeniu w sprawie Poczobuta na stronie polskiego rządu pojawił się projekt rozporządzenia zamykającego do odwołania wschodnią granicę Polski dla pojazdów ciężarowych zarejestrowanych na Białorusi i w Rosji.

Polska oskarża Białoruś o sztuczne wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy poprzez sprowadzanie ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki i próby przepychania ich przez granicę. Mińsk odpiera zarzuty.

(Reportaż Alana Charlisha; montaż autorstwa Marka Heinricha)

READ  Polska na czele rankingów przychodów SVOD

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.