9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wzywa do wspólnych działań na rzecz wsparcia Ukrainy podczas rosyjskiej ofensywy

15 czerwca polski minister obrony podkreślił konieczność skoordynowania wysiłków, aby pomoc dotarła na Ukrainę zgodnie z oczekiwaniami rozdartego wojną kraju. Minister obrony RP Mariusz Blassak wziął udział w pierwszym dniu spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli 15 czerwca. Podczas konferencji prasowej powiedział, że rozmowy dotyczyły różnego rodzaju pomocy dla Ukrainy.

Błaszczak powiedział: „Działanie musi być skoordynowane. Wsparcie Ukrainy dotrze na Ukrainę w odpowiedzi na ukraińskie oczekiwania, więc ma to sens”.

Powiedział, że Polska chce chronić swoją południową granicę z Ukrainą. Jeśli Rosja zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się, ale będzie kontynuowała, ponieważ celem Kremla jest odbudowa imperium. Bazczak wezwał również członków i sojuszników NATO do jak najlepszego zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

„Nasza południowo-wschodnia granica nie jest z Ukrainą, nie z Rosją. Jeśli Rosja zdobędzie Ukrainę, to się nie zatrzyma, ale wszyscy wiemy, że będzie trwała, bo celem Kremla jest odbudowa imperium” – powiedział Błaszczak. Mamy do czynienia ze zbrodniami wojennymi popełnionymi przez Rosję na terytorium Ukrainy. Nie uważamy za konieczne komentowanie takich fabrykacji.”

Wojna rosyjsko-ukraińska

Kijów błaga o szybsze i częstsze dostawy broni, ponieważ prezydent Rosji Władimir Putin dąży do uzyskania pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą. Ukraińskie wojska na południu walczą o odzyskanie ziemi na polach pszenicy i zrujnowanych społecznościach na północny zachód od okupowanego przez Rosję miasta Chersoń nad dopływem Morza Czarnego. Również niemiecka minister obrony Kristin Lambrecht poinformowała 16 czerwca, że ​​po przeszkoleniu ukraińskiego personelu w zakresie broni, trzy pociski wielorakietowe obiecane Kijowowi mogą zostać użyte w lipcu lub sierpniu.

Ponadto prezydent USA Joe Biden obiecał wyposażyć Ukrainę w nową broń o wartości 1 miliarda dolarów, w tym systemy rakiet przeciwokrętowych, rakiety artyleryjskie i pociski haubic. Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim w środę Biden obiecał Ukrainie dodatkowe 225 mln dolarów pomocy humanitarnej.

READ  Emma Radukanu awansuje do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii przed Polską

Zdjęcie: A.P.