4 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wystrzeliła z Norwegii lot testowy napędzanej rakiety suborbitalnej

Polska wystrzeliła z Norwegii lot testowy napędzanej rakiety suborbitalnej

Instytut Lotnictwa Łukasiewicz ogłosił, że rakieta ILR-33 Amber 2K wystartuje w tym miesiącu z Norwegii w pierwszą misję w przestrzeń kosmiczną.

Rozpoczynając prace nad rakietą ILR-33 Amber 2K, firma postawiła sobie za cel opracowanie rakiety zdolnej unieść dziesięciokilogramowy ładunek na wysokość 100 kilometrów. Grant badawczy.

Rakieta ILR-33 Amber 2K o długości 4,6 m ma stopień główny napędzany hybrydowym silnikiem rakietowym oraz dwa dopalacze na paliwo stałe o średnicy 160 cm. Jest to unowocześniony wariant demonstratora bursztynu ILR-33, który w latach 2017-2019 był trzykrotnie wystrzeliwany.

Wstępne testy niskogórskie rakiety ILR-33 AMBER 2K zakończono w październiku 2022 roku w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Ustce. W lipcu firma zamierza podjąć próbę pierwszego wystrzelenia rakiety w przestrzeń kosmiczną. Lot zostanie wystartowany z Centrum Kosmicznego Andoya w Norwegii.

Ze względu na dużą strefę uderzenia stanowisk i systemów rakietowych kampania testowa odbywa się na poligonie zagranicznym, a ze względów bezpieczeństwa w dedykowanej lokalizacji. [to] lance suborbitalne” – wyjaśnia dr Adam Ogniski, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznej Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz. „To dodatkowy sprawdzian naszej współpracy z partnerami międzynarodowymi”.

Po udanym locie próbnym na dużej wysokości rakieta ILR-33 Amber 2K rozpocznie służbę operacyjną. Według aktualizacji Instytutu Lotnictwa Łukasiewicza rakieta będzie wykorzystywana przez polską firmę Thorium Space do pomocniczych misji badawczych w latach 2025-2027.

„Planowane testy rakiety w warunkach kosmicznych są ważnym elementem budowania polskiego potencjału inżynieryjnego i rozwoju polskich technologii rakiet kosmicznych” – powiedział dyrektor Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz dr hab. „Zwłaszcza, że ​​ILR-33 Amber 2K jest punktem wyjścia do opracowania zaawansowanych technologii dla dużych rakiet kosmicznych, które obecnie są dostępne tylko w kilku krajach w Europie”.

READ  W lutym inflacja w Polsce rośnie