23 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wyśle ​​na Ukrainę 60 zmodernizowanych czołgów oprócz Panter

Warszawa – Polska wyśle ​​na Ukrainę dodatkowych 60 czołgów oprócz już obiecanych 14 niemieckich czołgów Leopard 2 – powiedział polski premier w czwartkowym wywiadzie dla telewizji kanadyjskiej.

Pozycjonując się jako jeden z najzagorzalszych sojuszników Kijowa, Warszawa mocno lobbowała, aby Niemcy wysłały czołgi Panther 2 na Ukrainę i pozwoliły innym krajom zrobić to samo, na co Berlin zgodził się w środę.

„Polska była pierwszym krajem, który wysłał 250 czołgów mniej więcej pół roku temu” – powiedział Mateusz Morawiecki. OTVK Aktualności.

W kwietniu ubiegłego roku, dwa miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę, Polska poinformowała, że ​​wysłała czołgi do odparcia ofensywy w Kijowie.

„W tej chwili jesteśmy gotowi wysłać 60 zmodernizowanych czołgów, z czego 30 to PT-91. A oprócz tych czołgów mamy do dyspozycji 14 czołgów, 2 czołgi Leopard.

PT-91 to polski czołg bojowy, który wszedł do służby w latach 90. Został opracowany na podstawie serii T-72 z czasów radzieckich.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce na Twitterze za decyzję o dostarczeniu dodatkowych czołgów. „Razem wygramy!” On napisał.

Kanada ogłosiła w czwartek, że wysyła na Ukrainę cztery czołgi podstawowe Leopard 2. Norwegia również zapowiedziała, że ​​wyśle ​​lamparty, a Hiszpania oświadczyła, że ​​jest otwarta na ich oferowanie.

Ukraina twierdzi, że potrzebuje setek Leopardów, aby wypędzić Rosję z jej granicy.

— powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa RMF FM mówi, że czołgi Leopard dotrą na Ukrainę za około trzy miesiące.

„To zależy od tego, o jakim kraju mówimy, ale jeśli chodzi o te czołgi, które faktycznie idą do walki z terytorium Ukrainy, szacuję, że mówimy o jednej czwartej” – powiedział.

READ  Shape Robotics zawarł umowę dystrybucyjną z firmą Actin w Polsce