4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wydzierżawiła MQ-9A Reapers przed zakupem drona

Polska wydzierżawiła MQ-9A Reapers przed zakupem drona

WARSZAWA, Polska – Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na dzierżawę dronów MQ-9A Reaper od amerykańskiego producenta General Atomics. Posunięcie to ma miejsce, gdy ministerstwo przygotowuje się do zakupu MQ-9B Reapers dla wojska kraju.

„Wartość netto kontraktu to 70,6 mln USD, a usługa będzie świadczona [to Poland] „Dopóki polskie siły zbrojne nie otrzymają i nie wprowadzą do użytku bezzałogowych powietrznych systemów rozpoznawczych i uderzeniowych MQ-9B Reaper” – poinformowała w oświadczeniu agencja zbrojeniowa ministerstwa, która jest odpowiedzialna za zakup broni i sprzętu wojskowego dla kraju.

Nieujawniona liczba samolotów jest przeznaczona do nabycia Polski Siły zbrojne są pierwszymi siłami zbrojnymi we wschodnim regionie NATO, które pozyskały drona średniej wysokości i długiej wytrzymałości (MALE).

Na początku tego roku ppłk Krzysztof Piładek, rzecznik agencji uzbrojenia, powiedział Defence News, że zbliżające się nabycie dronów było „związane z sytuacją na wschodniej granicy Polski z Ukrainą”.

Agresja Rosji na Ukrainę skłoniła wiele krajów regionu do przyspieszenia planów zakupu bezzałogowych statków powietrznych. Niektóre kraje, w tym Czechy, Rumunia, Litwa i Mołdawia, są w trakcie pozyskiwania dronów dla swoich wojskowych.

Użytkownicy MQ-9A Reaper to m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania, wynika z danych General Atomics.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem „Wiadomości Obronnych”.

READ  Wkrótce zostanie otwarta wystawa poświęcona historii chicagowskiej Polonii